PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2019-12-18
Mennica Legacy Tower z fasadą Aluprof — raport z placu budowy
Firma ALUPROF SA - czołowy polski dystrybutor systemów aluminiowych opracował dla tego obiektu indywidualne rozwiązania fasadowe i okienne.

ALUPROF S.A.
ul. Warszawska 153
43-300 Bielsko-Biała

tel. 33 819 53 00
fax 33 822 05 12
info@aluprof.eu
www.aluprof.eu

» więcej o firmie

Jedna z najbardziej prestiżowych inwestycji w Polsce, czyli budowa Mennica Legacy Tower jest już na ukończeniu. Budynek osiągnął już swoją docelową wysokość 140 m, obecnie trwają intensywne prace wykończeniowe. Generalnym wykonawcą Mennica Legacy Tower jest WARBUD SA, projekt to dzieło pracowni Goettsch Partners z Chicago i jej polskiego Partnera - firmy Epstein. Firma ALUPROF SA - czołowy polski dystrybutor systemów aluminiowych oraz jeden z europejskich liderów tej branży, opracował dla tego obiektu indywidualne rozwiązania fasadowe i okienne.

Budowa Mennica Legacy Tower u zbiegu ulic Prostej i Żelaznej na warszawskiej Woli rozpoczęła się pod koniec 2016 roku. Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego odbyła się jednak w marcu 2017, a prace związane z konstrukcją Wieży i Budynku Zachodniego były realizowane równolegle. Docelową wysokość 140 metrów osiągnięto w marcu tego roku. Głównymi inwestorami projektu są Golub GetHouse oraz Mennica Polska Wieża, wraz z niższym budynkiem, mierzącym „tylko" 43 metry, który powstał od strony ulicy Żelaznej, dostarczy ponad 65 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni do wynajęcia. Budowa świetnie wpisuje się w aktualny trend rosnącego zapotrzebowania na warszawskim rynku nieruchomości biurowych, gdzie szczególnym zainteresowaniem cieszą się przestrzenie najwyższej klasy - a takie oferuje Mennica Legacy Tower. To tutaj podpisano największą w historii polskiego rynku nieruchomości umowę najmu - mBank wynajął prawie całą powierzchnię użytkową Wieży i zajmie ponad 45 tysięcy metrów kwadratowych. Do nowych przestrzeni bankowcy wprowadzą się najprawdopodobniej na początku przyszłego roku.


Niższa, 43-metrowa część budynku, oferuje prawie 15 tysięcy metrów kwadratowych pod wynajem. Zajmą je biura coworkingowe firmy WeWork, które już niedługo będą dostępne dla pracowników.

Zawrotna prędkość budowy: piętro w 6 dni

Stan surowy Wieży został osiągnięty w marcu 2019 r. Realizacja jednej kondygnacji w szczytowym momencie trwała zaledwie sześć dni roboczych! Aktualnie montowana jest szklana elewacja. Dedykowane systemy szklanej fasady zostały zaprojektowane przez firmę Aluprof z Bielska-Białej - czołowego europejskiego producenta aluminiowej stolarki. Aluprof zrealizował ten projekt we współpracy z firmą Eljako-Al. Pierwszy z nich, czyli system ściany elementowej słupowo-ryglowej MB-SE80 MLT to rozwiązanie przeznaczone do konstruowania lekkich ścian osłonowych typu zawieszanego. Konstrukcję takiej ściany stanowią moduły, w całości wyprodukowane w zakładzie produkcyjnym. Wysokość modułów odpowiada wysokości kondygnacji, do której są montowane, a ich szerokość ustalana jest zgodnie z projektem architektonicznym. Dzięki odpowiedniemu zróżnicowaniu kształtów profili aluminiowych oraz technologii szklenia segmentów fasady możliwe było uzyskanie na poszczególnych elewacjach budynku różnorodnych efektów wizualnych, zgodnych z założeniami projektu. Uzupełnieniem systemu jest okno panelowe MB-86 SI MLT umożliwiające dopływ świeżego powietrza do pomieszczeń budynku.

Drugi z dedykowanych systemów, zaprojektowany na potrzeby konstrukcji części fasady najniższych kondygnacji obu budynków w kompleksie Mennica Legacy Tower to indywidualny system ściany słupowo-ryglowej MB-SR60N MLT. Rozwiązanie zostało zaprojektowane do wykonywania lekkich ścian osłonowych typu wypełniającego. Jego konstrukcja nośna składa się z aluminiowych kształtowników nakładkowych słupów i rygli oraz profili zespolonych, zamykających zabudowę z góry i z dołu. Taki sposób budowy fasady, podobnie jak w przypadku konstrukcji MB-SE80 MLT podyktowany był dążeniem do osiągnięcia widoku i funkcjonalności fasady zgodnych z założeniami projektu architektonicznego.

Intensywne prace wykończeniowe

Aktualnie na terenie budowy prowadzone są prace instalacyjne i wykończeniowe oraz roboty związane z zagospodarowaniem pasażu miejskiego przed i pomiędzy budynkami kompleksu - układane są granitowe chodniki, montowane są ławki, budowana jest też fontanna. Innym efektownym etapem było nasadzanie drzew w okolicy Mennica Legacy Tower. W ogólnodostępnych przestrzeniach miejskich otaczających budowę zostało zasadzonych łącznie kilkadziesiąt drzew. Wśród nich są m.in. starannie wyselekcjonowane gatunki, które przyjechały do Warszawy prosto ze szkółki leśnej w Anglii. Wysokość tych zielonych pomników sięga nawet 9 metrów.


W lobby Wieży rozpoczął się natomiast montaż efektownych, kilkumetrowych tafli szkła, które za pomocą specjalnych stalowych lin stworzą praktycznie przezroczystą ścianę o wysokości 12 metrów. To pierwsze tego typu rozwiązanie, unikatowe na skalę światową, którego projektanci z Chicago nie stosowali jeszcze w żadnej ze swoich inwestycji.

Certyfikowany budynek

Warto zaznaczyć, że kompleks Mennica Legacy Tower uzyskał najwyższe możliwe oceny w certyfikatach wielokryterialnych dotyczących nowoczesnego budownictwa. W systemie BREEAM obiekt uzyskał najwyższą możliwą ocenę, czyli Outstanding, uzyskując wynik ponad 88%. Oznacza to, że realizacja od etapu planowania, poprzez budowę, aż po efekt końcowy była prowadzona zgodnie z zasadami zrównoważonego, ekologicznego budownictwa. Drugi ważny certyfikat to LEED, który Mennica Legacy Tower również uzyskała w najwyższej możliwej kategorii - Platinum.

Zakończenie prac wykończeniowych i otwarcie Mennica Legacy Tower planowane jest na koniec 2019 roku.
Aluprof S.A. należy do Grupy Kapitałowej Kęty S.A. Firma jest jednym z czołowych producentów systemów aluminiowych w Europie. Spółka posiada swoje oddziały w Czechach, Niemczech, Rumunii, Wielkiej Brytanii, a także na Ukrainie i Węgrzech. Główna siedziba Aluprof S.A. znajduje się w Bielsku-Białej, gdzie zlokalizowane są także linie produkcyjne oraz centrum logistyczne. W oddziale w Opolu, wytwarzane są systemy roletowe. Łączna powierzchnia zakładów produkcyjnych firmy wynosi blisko 80 000 m².

Jakość produktów jest dla Aluprof wartością nadrzędną, dlatego inżynierowie Aluprof nieustannie opracowują zaawansowane technologicznie rozwiązania, odpowiadające na potrzeby nowoczesnego budownictwa w zakresie energooszczędności i swobody projektowania. W firmie wdrożony został system zarządzania jakością ISO 9001-2001, który zapewnia zgodność oferowanych produktów z normami europejskimi. W ramach Grupy Kęty, w Złotowie funkcjonuje akredytowane Laboratorium Pomiarowo-Badawcze, dysponujące innowacyjnymi urządzeniami m.in. największą w Europie Środkowo-Wschodniej komorą do badań okien, drzwi, fasad oraz żaluzji zewnętrznych. Wysoką jakość produktów potwierdzają liczne nagrody przyznane przez specjalistów m.in. Lider Rynku 2013, Konsumencki Lider Jakości 2013, Dynamiczna Firma, Kryształowy Profil 2011, Gepardy Biznesu 2011, Efektywna Firma 2011, Duża Perła Polskiej Gospodarki, Diamenty Forbesa, Brązowe Godło Jakości QI, Jakość Roku 2009, Laur Klienta 2009, Diament Lidera Polskiego Biznesu, Certyfikat Wiarygodności Biznesowej, Orły Polskiego Budownictwa, Medal Europejski.

Firma, podobnie jak wszystkie spółki należące do Grupy Kęty, od początku swojej działalności stara się pomagać osobom najbardziej potrzebującym. W tym celu utworzona została Fundacja „Grupa Kęty Dzieciom Podbeskidzia", która wspiera dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych i promuje ideę rodzinnych form opieki zastępczej.

Grupa Kapitałowa Kęty S.A. jest liderem branży aluminiowej w Polsce. Holding tworzy 18 spółek, prowadzących działalność zarówno w kraju, jak i zagranicą. Rocznie przetwarzają one blisko 55 000 ton surowców aluminiowych. Wśród 2 000 odbiorców Grupy znajdują się międzynarodowe koncerny, duże i średnie przedsiębiorstwa oraz hurtownie reprezentujące niemal wszystkie gałęzie przemysłu m.in. budowlaną, motoryzacyjną, elektromaszynową i spożywczą.

źródło: Aluprof