PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE EKSPERT OKIENNY
2021-01-22
Recykling i gospodarka obiegu zamkniętego według Deceuninck
Deceuninck od lat stawia na przemyślane i ekologiczne rozwiązania, oraz otwarcie mówi o tym, że zrównoważony rozwój ...

Deceuninck Poland Sp. z o.o.
Jasin, ul. Poznańska 34
62-020 Swarzędz

tel. 61 818 70 00
fax 61 818 70 01
deceuninck.polska@deceuninck.com
www.deceuninck.pl

» więcej o firmie
W ciągu ostatnich kilku lat tematy ekologii, zrównoważonego rozwoju i gospodarki obiegu zamkniętego na dobre zadomowiły się w rozmowach o biznesie. Coraz więcej firm - również tych z sektora budowlanego stawia sobie proekologiczne cele biznesowe i skupia się na poszerzaniu świadomości swoich klientów. Deceuninck od lat stawia na przemyślane i ekologiczne rozwiązania, oraz otwarcie mówi o tym, że zrównoważony rozwój i poszanowanie dla środowiska muszą stać u podstaw prowadzenia biznesu.

Recykling okien PVC - dlaczego warto?

Czasy, kiedy okna z PVC uważane były za jednorazowy produkt bez przyszłości, bezpowrotnie minęły. Dziś dzięki rozwojowi technologii oraz większej świadomości ekologicznej zdajemy sobie sprawę, że PVC jest bardzo cennym surowcem, idealnie nadającym się do recyklingu.  Pozwala on znacznie ograniczyć wykorzystanie surowców pierwotnych, zmniejsza także zanieczyszczenie środowiska oraz emisję gazów cieplarnianych do atmosfery.


Zyskuje nie tylko środowisko

Biorąc pod uwagę fakt, że średnia długość „życia" okna PVC to 35 lat, a profile PVC mogą być poddawane procesowi recyklingu nawet 10 razy bez pogorszenia właściwości materiału, oznacza to, że przetworzone PVC może służyć nawet 350 lat!. Przetworzone PVC nie odbiega jakością od surowca pierwotnego - wręcz przeciwnie, wykazuje nawet delikatną przewagę nad surowcem pierwotnym. Dlaczego? Kolejna obróbka pogłębia polimeryzację, dzięki której materiał staje się bardziej plastyczny. Okazuje się więc, że proces recyklingu jest przyjazny nie tylko dla środowiska, ale także dla samego surowca. Co bardzo ważne - odzyskany materiał w postaci granulatu nadaje się do ponownej ekstruzji bez żadnych dodatkowych zabiegów.

Gospodarka zamkniętego obiegu

Firma Deceuninck od lat realizuje strategię gospodarki zamkniętego obiegu. Jej podstawą jest sam proces projektowania - firma stawia na produkty zaprojektowane tak, by w 100% podlegały recyklingowi, istotna jest także świadoma i odpowiedzialna produkcja. Wszelkie procesy recyklingu przeprowadzane są z najwyższą jakością i wydajnością, materiały pochodzące z recyklingu nie marnują się - trafiają do drugiego obiegu i są  używane do produkcji nowych produktów, co pozwala na zamknięcie pętli dla wszystkich frakcji odpadów.


Nowoczesne Centrum Recyklingowe

W 2012 roku firma Deceuninck otworzyła nowoczesne Centrum Recyklingowe w Diksmuide, które jest w stanie przetwarzać aż 100 000ton PVC rocznie. Co ważne,  jest to największy zakład przetwórstwa w Europie, w którym przetwarzane jest PVC pochodzące zarówno z odpadów przemysłowych i poprodukcyjnych, jak i po wymianie okien na nowe. Recyklingowi poddawane są materiały w różnych kolorach i kompozycjach, w tym profile zawierające wzmocnienia m.in. ze stali czy włókna szklanego.

Proces recyklingu jest maksymalnie zautomatyzowany, wysoko wydajny i bardzo uporządkowany. W pierwszej kolejności profile są rozdrabniane i sortowanie według kolorów i materiałów, usuwane są z nich zanieczyszczenia (np. elementy wzmocnienia), następnie materiał poddawany jest granulacji, po której staje się alternatywą dla produktu pierwotnego i jest używany do wytłaczania nowych profili okiennych.


Recykling profili PVC  niesie za sobą same pozytywy - znacznie redukuje ślad ekologiczny poprzez redukcję emisji dwutlenku węgla, gdyż każdy kilogram PCV z recyklingu ogranicza emisje dwutlenku węgla aż o 2 kg w porównaniu do wytworzenia nowego surowca , daje oknom kolejne życie oraz wpływa na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej, gdyż proces recyklingu jest znacznie mniej energochłonny To realne kroki w stronę ekologii w branży budowlanej, która odpowiada za prawie 20% produkowanego w Europie plastiku.

źródło: Deceuninck