PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE EKSPERT OKIENNY
2010-03-16
Energooszczędny kompromis
Zwarta bryła budynku, dobra izolacja przegród, brak mostków termicznych – te rozwiązania pozwalają na oszczędność energii potrzebnej do ogrzewania.

ALUPLAST Sp. z o.o.
ul. Gołężycka 25A
61-357 Poznań

tel. 61 654 34 00
fax 61 654 34 99
aluplast@aluplast.com.pl
www.aluplast.com.pl

» więcej o firmie
Dom energooszczędny wymaga adaptacji do rygorystycznych wymogów, jednak inwestycja zwraca się bardzo szybko. Koszty rocznego ogrzewania spadają nawet o 65%.

Dom jednorodzinny Macieja Kasperskiego w Starachowicach miał być nowoczesny, funkcjonalny i energooszczędny. A w zasadzie to najlepiej aby był to dom pasywny. Pierwsze pojawiające się w prasie wzmianki na temat domów pasywnych bardzo zaintrygowały Pana Macieja, który postanowił skonfrontować swoje wizje z architektem, który podjąłby się opracowania takiego indywidualnego projektu. Dwa lata temu większość architektów nie chciała podjąć się przygotowania projektu. Te raz, gdy energooszczędność stała się modna, nie byłoby takie go problemu – wspomina Pan Maciej. Prace ruszyły z miejsca po nawiązaniu współpracy z pracownią architektoniczną Grzegorza Jachyma z Bochni i po stosunkowo krótkim czasie udało się osiągnąć zamierzony efekt. No może nie do końca ten wstępnie zakładany. Pan Maciej zdecydował się na pośrednie rozwiązanie, czyli na dom energooszczędny, ale budowany z wykorzystaniem wielu rozwiązań z budynków pasywnych. Budowa domu ze spełnieniem wszystkich standardów budynków pasywnych to wzrost kosztów o min. 35-40% w porównaniu do tradycyjnej technologii. Uznaliśmy, iż takie podniesienie kosztu inwestycji może być niezasadne ekonomicznie. Nie chciałem się w tej pogoni za energooszczędnością zapędzić w ślepy zaułek, ale uzyskać rozwiązanie możliwe do zrealizowania niewiele większym nakładem kosztów. W wybudowanym domu brakuje jednego elementu: bardzo kosztownego ogrzewania instalowanego w płycie podłogowej, pobierającego ciepło z ziemi. Pozostałe warunki zostały spełnione. – Za wszystko zapłaciłem tylko o ok. 10% więcej niż przy zwykłym projekcie – dodaje Maciej Kasperski. Dzięki temu gdy na dworze było ostatnio ok. -10°C, przy najbardziej oszczędnym programowaniu pieca bez trudu osią gam temperaturę 22°C w każdym pomieszczeniu – mówi właściciel. Obiekt, założony na rzucie prostokąta, z zaakcentowanym pod skosem wejściem i balkonem, przykryty dwuspadowym dachem, na pozór nie różni się od innych domów. Za to wnętrze jest wykorzystane w 100% dzięki funkcjonalnemu układowi i otwartej przestrzeni, ułatwiającej wentylację.

Bardzo ważna jest lokalizacja w stosunku do stron świata – wyjaśnia Grzegorz Jachym, architekt. Przeszklenie południowej i częściowo wschodniej fasady pozwala na pasywne pozyskiwanie energii słonecznej. Od strony północnej otwory okienne powinny być za to jak najmniejsze. Temu układowi podporządkowana jest również lokalizacja pomieszczeń wewnątrz domu: usytuowanie pomieszczeń mieszkalnych od strony południowej, a pomieszczeń pomocniczych (wiatrołap, pokoje techniczne, spiżarnia, WC) od strony północnej, jako warstwy buforowej od strony bardziej wychładzanych elewacji. Na dachu w przyszłym roku zostaną zamontowane kolektory słoneczne, a pozyskana energia będzie wykorzystana do podgrzewania wody. Architekt zwraca również uwagę na konstrukcję ścian, stropów i podłóg. Ich grubość, która wraz z ociepleniem dochodzi miejscami do 60 cm, zapewnia bardzo dobrą izolację. Współczynnik przenikania dla ścian wynosi 0,12 W/m2K. Aby uniknąć strat ciepła, balkon jest niezależną konstrukcją, wspartą na trzech słupach, niepowiązaną ze ścianami zewnętrznymi. Jednym z bardzo ważnych zagadnień była kwestia wyboru okien, zapewniających szczelność konstrukcji. Okno jako przegroda cechuje się z reguły gorszymi współczynnikami izolacyjności termicznej. Realizację tego zadania pan Maciej powierzył firmie PPHU Pawlik z Brzezin, producentowi z 25-letnim doświadczeniem. Uwzględnione w projekcie ustawienia okien, ich wielkości i typ miały w istotny sposób wpływać na zmniejszenie energii potrzebnej do ogrzania pomieszczeń. W salonie od strony południowej zamontowane zostały m.in. dwa nieotwieralne okna o wymiarach 2x2 m, wykonane w systemie Ideal 7000 z zastosowaniem pakietu szybowego Ug=0,7 W(m2K), co pozwoliło na uzyskanie całkowitego współczynnika przenikania ciepła okien Uw=0,86 W(m2K). Od strony południowo-wschodniej zamontowane zostały natomiast, również ze względów funkcjonalnych, drzwi unoszono-przesuwne HST o wymiarach 2900x2300 cm, które charakteryzowały się współczynnikiem przenikania ciepła na poziomie Uw=1,14 W(m2K).

Umieszczone na tych elewacjach okna cechuje pozytywny bilans energetyczny, mają one z jednej strony w zimie wpuszczać maksymalne ilości światła do pomieszczeń, a z drugiej – ograniczać napływ promieni w miesiącach letnich, dzięki zastosowaniu rolet zewnętrznych aluplast. Dla zapewnienia maksymalnej szczelności nie można było stosować rolet mechanicznych, z uwagi na ich elementy – paski przechodzące przez mur i ocieplenie. Wszystkie okna zabezpieczone są roletami z napędem elektrycznym. Duże znaczenie dla zapewnienia jak najniższego współczynnika przenikania ciepła okien ma również brak podziałów zmniejszających powierzchnię przeszklenia, a jednocześnie powodujących powstawanie dodatkowych mostków cieplnych na połączeniu szyby z ramą. Na zdjęciach z kamer termowizyjnych największe ubytki ciepła widać zazwyczaj w miejscach połączeń okien ze ścianami. W starachowickim domu nie będzie tego typu problemów, okna zamontowano nie w murze, a w warstwie ocieplenia – zostały wysunięte o 3 cm i umocowane kotwami. Dla uzyskania właściwej izolacji pozwalającej na odpowiedni poziom wymiany powietrza wykorzystano specjalne taśmy butylowe oraz folie elastyczne. Nawet duże przesuwne przeszklenia nie powodują strat ciepła. Okazuje się, że w domu można niewielkim kosztem uzyskać naturalną klimatyzację. Koszt instalacji dostarczającej chłodne powietrze do pomieszczeń na parterze to 700 zł. Kilka metrów od budynku znajduje się wylot rury, skąd powietrze przez spiralę z rur PVC, ułożoną w ziemi poniżej poziomu przemarzania gruntu, dochodzi do budynku. Latem wlatujące powietrze ma temperaturę ok. 2 stopni. Zimą można zamknąć instalację lub skierować powietrze tylko do kominka. Dom ma zapewnioną także wentylację mechaniczną z systemem odzysku ciepła. Zanieczyszczone, zużyte ciepłe powietrze ze środka jest usuwane na zewnątrz przez rekuperator, ogrzewając jednocześnie zasysane czyste powietrze.

Mieszkam w tym domu zaledwie od tygodnia, a już dostrzegłem istotne zalety inwestowania w rozwiązania pasywne. Na potrzeby projektu architekt przeprowadzał symulację zwrotu nakładów i kosztów eksploatacji budynku. Nie pokuszę się o podanie dokładnych cyfr, ale z moich obliczeń wynika, że rocznie wydam mniej na ogrzanie całego domu niż mieszkania w bloku. Cieszę się z zastosowanych technologii, bo lubię ciepło, mam
nadzieję, że oszczędzanie energii i stosowanie rozwiązań przyjaznych dla środowiska staną się w Polsce w ciągu kilku lat standardem
– podsumowuje Maciej Kasperski.

Dzięki profilom aluplast, specjalnym ramom, zestawom z potrójnymi szybami i montażowi w ociepleniu za pomocą kotew współczynnik przenikania dla całych okien wynosi mniej niż 0,8 W/m2K.


Od wewnątrz szczelniej niż na zewnątrz. Zastosowanie odpowiednich folii uszczelniających zapewnia utrzymanie złącza okno – mur w maksymalnie suchym stanie.




Wysunięcie okien poza obrys muru i umieszczenie ich w warstwie izolacji pozwalają na redukcję występowania mostków termicznych oraz przyczyniają się do utrzymania niskiej wilgotności względnej na powierzchni połączenia



Duże, pozbawione podziałów okna na elewacji południowej cechuje pozytywny bilans energetyczny.


informacja na podstawie materiałów: Aluplast