PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE EKSPERT OKIENNY
2010-08-16
Wymieniamy okna z premią - Remontowy elementarz, część I
Planujesz wymianę okien? Sprawdź, czy możesz ubiegać się o pomoc finansową na ten cel.

OKNOPLAST Sp. z o.o.
Ochmanów 117
32-003 Podłęże

tel. 12 279 71 71
fax 12 279 71 72
biuro@oknoplast.com.pl
www.oknoplast.com.pl

» więcej o firmie
Do termomodernizacji domu państwo dopłaca nawet kilkanaście tysięcy złotych.
Ciepłe miesiące to doskonały czas na odnowienie domu, w tym wymianę okien. Jeśli prowadzony przez nas remont ma ponadto na celu zmniejszenie kosztów ogrzewania budynku, tzw. termomodernizację, możemy ubiegać się wsparcie finansowe na ten cel. Z jego pomocą będziemy mogli na przykład: ocieplić ściany, wymienić okna czy usprawnić system grzewczy. Dzięki efektywnej termomodernizacji realne jest obniżenie wydatków na energię nawet o około 50%. Sama wymiana okien na te szczelniejsze, o niskim współczynniku przenikania ciepła Uw pozwala na zredukowanie zużycia ciepła w domu o około 10-25% - mówi Przemysław Serwin, Menedżer ds. Jakości Usług firmy OKNOPLAST. Warto także pamiętać, że oprócz mniejszych wydatków na ogrzewanie, termomodernizacja przynosi jeszcze wiele innych korzyści. Dzięki niej zyskujemy komfort cieplny w budynkach oraz chronimy środowisko naturalne przed nadmierną emisją szkodliwych gazów cieplarnianych.


Decydując się na termomodernizację domu, warto skorzystać ze wsparcia finansowego - w postaci premii termomodernizacyjnej. Jest ona udzielana w ramach środków z Funduszu Termomodernizacji i Remontów i pokrywa do 16% kosztów poniesionych na remont domu. Co ważne, premia przysługuje tylko inwestorom korzystającym z kredytu bankowego. Nie mogą się o nią ubiegać ci, którzy termomodernizują dom wyłącznie z własnych środków – dodaje Przemysław Serwin.

Jak ubiegać się o pomoc?
Podstawowym warunkiem otrzymania premii termomodernizacyjnej jest wykonanie audytu energetycznego. Jest to ekspertyza, która pokaże zakres najbardziej opłacalnych prac z punktu widzenia kosztów realizacji przedsięwzięcia oraz oszczędności energii. Audyt może przeprowadzić jedynie uprawniony do tego celu audytor. Ich listę znajdziemy na przykład na stronie Zrzeszenia Audytorów Energetycznych – www.zae.org.pl. Koszt takiego przedsięwzięcia dla domu jednorodzinnego waha się w granicach 1-2 tysięcy złotych.

Kolejnym krokiem na drodze ku uzyskaniu premii jest wybór banku udzielającego kredytów termomodernizacyjnych i złożenie odpowiedniego wniosku w tym celu. Należy do niego dołączyć audyt energetyczny i wniosek o przyznanie premii termomodernizacyjnej. Aktualną listę tych banków znajdziemy, miedzy innymi, na stronie internetowej Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK).

Decyzję o przyznaniu premii termomodernizacyjnej podejmuje BGK. W przypadku, gdy jest ona pozytywna - nasz bank udzieli nam kredytu termomodernizacyjnego. Premia zostanie natomiast przekazana przez BGK do naszego banku kredytującego, po zakończeniu remontu domu. W praktyce, zostanie więc ona zaliczona na spłatę części kredytu przyznanego nam na remont (obecnie premia pokrywa do 20% wartości kredytu termomodernizacyjnego). Uzyskanie premii termomodernizacyjnej może się wydawać skomplikowanym przedsięwzięciem. W rzeczywistości cała procedura nie jest jednak wyjątkowo trudna, a korzyści są niezaprzeczalne - mówi Przemysław Serwin z OKNOPLASTU.

Okna patentem na oszczędność energii
Decydując się na termomodernizację domu, a w jej ramach – na wymianę okien, warto rozważyć wybór energooszczędnej stolarki otworowej. Poznamy ją po niskim współczynniku przenikania ciepła Uw, wyrażanym w jednostkach W/m2K. Należy także pamiętać, że współczynnik Uw pokazuje rzeczywiste straty energii całego okna, co odróżnia go od współczynnika przenikania ciepła samej szyby, podawanego przez większość producentów stolarki okiennej. Kupując okna, zwróćmy więc uwagę, by parametr ten był wyliczony dla całego okna, a nie jedynie dla szyby. Dzięki temu mamy pewność, że zakupione produkty będą skutecznie chronić nasz dom przed zimnem, a nas – przed nadmiernymi wydatkami na ogrzewanie – mówi Przemysław Serwin.

Obecnie, na polskim rynku, standardem są okna, których współczynnik Uw nie przekracza 1,5 W/m2K. Jest to wartość mniejsza niż ta wymagana przez polskie prawo, która wynosi 1,7-1,8 W/m2K (wg Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie). Na potrzeby energooszczędnego budownictwa producenci okien wciąż starają się obniżać ten współczynnik. W ofercie OKNOPLASTU dostępne jest np. okno THERMIC 90, którego współczynnik Uw wynosi  zaledwie 0,8 W/m2K.



Firma OKNOPLAST-Kraków rozpoczęła działalność w 1994 roku. W ciągu kilkunastu lat istnienia przedsiębiorstwo wypracowało solidną markę i pozycję czołowego producenta stolarki otworowej zarówno w Polsce jak i w Europie. Wysoka jakość produktów – z której znana jest firma – osiągnięta została również dzięki doświadczeniu oraz gruntownej znajomości branży założycieli spółki.

Siedziba OKNOPLAST-Kraków zlokalizowana jest w Ochmanowie pod Krakowem. Tam też znajduje się biuro spółki oraz centrum logistyczne wraz z kompleksem produkcyjnym o powierzchni 17 tys. m2. W 2008 roku sprzedaż firmy przekroczyła 700 tysięcy jednostek okiennych, a globalna liczba Klientów przez 15 lat działalności przekroczyła 750 tysięcy.

Produkowane przez OKNOPLAST-Kraków okna i drzwi spełniają najwyższe standardy jakości
i ekologii. Firma posiada Certyfikat Q-Zert wydany przez rygorystyczny Instytut Ift Rosenheim, który oświadcza zgodność produkcji z wymogami europejskiej normy EN 14351-1:2006. Uprawnia to OKNOPLAST-Kraków do oznakowania swoich wyrobów symbolem CE.

O wysokiej jakości wytwarzanych produktów świadczą również liczne nagrody przyznane firmie i jej produktom m.in. Złoty Laur Klienta 2009 w kategorii „Funkcjonalność i bezpieczeństwo”, certyfikat Lider Rynku 2009 – nagroda przyznana firmie już po raz siódmy, certyfikat Euro Leader 2009 czy tytuł Budowlanej Marki Roku 2008. OKNOPLAST-Kraków pojawił się również w prestiżowym rankingu magazynu Forbes – „Diamenty Forbesa“ i został wyróżniony za dynamiczny rozwój spółki.

OKNOPLAST-Kraków przykłada szczególną wagę do niesienia pomocy osobom najbardziej potrzebującym. Firma szczególnie angażuje się w akcje mające na celu wspieranie najmłodszych. Wśród organizacji, którym OKNOPLAST-Kraków pomaga jest Stowarzyszenie „U Siemachy”. Firma wspiera je finansowo, pomagając dzieciom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej i życiowej. Finansuje między innymi wakacje dla najmłodszych z Ośrodków Stowarzyszenia oraz przekazuje środki na remonty potrzebnych pomieszczeń.

źródło: Oknoplast Sp. z o.o.