PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2013-04-17
Zadbaj o drewno w ogrodzie po zimie
Używając wysokiej jakości nowoczesnych produktów i starannie zabezpieczając drewniane powierzchnie wystawione na działanie czynników atmosferycznych, mamy pewność, że będą nam służyły przez długie lata.

LAKMA SAT
ul. Frysztacka 173
43-400 Cieszyn

tel. 33 852 66 01
fax 33 852 66 03
lakma@lakma.com
www.lakma.com

» więcej o firmie

Po wyjątkowo długiej, mroźnej i wilgotnej zimie nadszedł czas, żeby odnowić drewniane elementy w naszych ogrodach i balkonach. Dla drewna największym zagrożeniem jest woda, promieniowanie UV i biologiczne szkodniki jak grzyby czy glony. Ekspert firmy LAKMA radzi jak uchronić drewno przed tymi zagrożeniami.

Wiosna to najlepszy czas na impregnację elementów drewnianych w naszych ogrodach i tarasach, od ogrodzeń, podestów, elementów konstrukcyjnych po meble ogrodowe. Drewno jako surowiec naturalny jest bardzo podatne na działanie środowiska naturalnego. Ekstremalne warunki atmosferyczne panujące zimą - wilgoć, mróz i śnieg wyrządzają duże szkody. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie i impregnacja elementów drewnianych, żeby służyło nam jeszcze przez wiele lat.


Andrzej Cholewka, ekspert LAKMA radzi

Impregnat, emalia czy lakierobejca - co wybrać?

Zanim przystąpimy do działania musimy dobrać odpowiedni preparat - mając na uwadze nasze preferencje wizualne oraz rodzaj drewna i jego zastosowanie. Możemy wybierać spośród różnych artykułów - impregnatów, emalii lub lakierobejc. Impregnaty po nałożeniu wnikają głęboko w strukturę drewna, zabezpieczając je i nadając pożądany kolor, nie tworząc jednocześnie powłoki lakierowej. Tego typu produkty sprawdzają się lepiej na elementach wykonanych z miękkich gatunków drewna jak sosna czy świerk. Dodatkowo impregnat przeciwogniowy FIREBLOCK z serii DREWNOKOLOR, firmy LAKMA, chroni zabezpieczone powierzchnie przed działaniem ognia oraz zwalcza owady i larwy, które już zagnieździły się w drewnie.  Lakierobejca jest nieco bardziej widoczna, zachowuje jednak, a nawet podkreśla naturalny rysunek drewna. Zakrywa drobne zniszczenia i chroni drewno, nie pozbawiając go jednak pierwotnego piękna. Lakierobejce nadają się doskonale do ochrony twardszych odmian drewna, jak np. powierzchni dębowych. Emalie są natomiast dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą nadać drewnianym przedmiotom konkretny kolor. Pokrywają one powierzchnie jak farba, jednocześnie impregnując je i zabezpieczając. Zastosowanie emalii może również pomóc w zakryciu drobnych zadrapań lub zniszczeń.


Aby drewno służyło nam przez długie lata powinniśmy chronić je odpowiednimi środkami

Wybierając odpowiedni produkt warto również zwrócić uwagę na jego skład i zastosowane technologie. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii NANO CODE oraz wodoodpornych wosków impregnat ochronno-dekoracyjny z linii DREWNOKOLOR doskonale zabezpiecza przed wilgocią, tak niebezpieczną dla drewna. Nanocząsteczki wnikają głęboko w strukturę drewna tworząc szczelną warstwę, która blokuje przenikanie wody i wilgoci do wnętrza.

Od czego zacząć?

Zanim wybierzemy się do sklepu po produkty impregnujące powinniśmy pamiętać, aby dokładnie zmierzyć powierzchnię drewna, które chcemy zabezpieczyć. Na tej podstawie będziemy w stanie obliczyć ilość środka impregnującego, którą będziemy musieli kupić. Zanim nałożymy impregnat musimy sprawdzić czy drewno jest suche. Ważne jest również zapoznanie się z prognozami pogody na najbliższy czas - zabezpieczana powierzchnia nie może być narażona na wilgoć zarówno przed, jak i w krótkim czasie po impregnowaniu. Kolejnym krokiem powinno być dokładne przygotowanie powierzchni. Bezpośrednio przed nałożeniem preparatu impregnującego powinniśmy oczyścić powierzchnię z wszelkich glonów, zabrudzeń, złuszczeń lakieru i farb czy tłustych plam. Najlepiej użyć papieru ściernego lub szczotki oraz wody z niewielką ilością detergentu. Dzięki temu struktura drewna będzie bardziej jednolita i lepiej przyjmie warstwę ochronną.


Przed nałożeniem impregnatu przygotujmy wszystkie potrzebne
narzędzia i oczyśćmy dokładnie powierzchnię

Na wcześniej przygotowanej powierzchni rozprowadzamy impregnat, w zależności od potrzeb lub konieczności możemy to zrobić dwukrotnie. Najlepiej nadaje się do tego zwykły pędzel malarski. Warto mieć pod ręką drugi, suchy pędzel, którym po kilku minutach zbierzemy nadmiar produktu. Dzięki temu nie powstaną nieestetyczne zacieki, które mogłyby szpecić wygląd drewna. Używając wysokiej jakości nowoczesnych produktów i starannie zabezpieczając drewniane powierzchnie wystawione na działanie czynników atmosferycznych, mamy pewność, że będą nam służyły przez długie lata.

Wybrane produkty do ochrony drewna firmy LAKMA:

DREWNOKOLOR – Lakierobejca Do Drewna

Cena w sprzedaży:  
Opak. 0,8 ltr 28,40 zł/szt brutto
Opak. 2,5 ltr. 83,30 zł/szt brutto

 DREWNOKOLOR – Impregnat Do Drewna

Cena w sprzedaży:
Opak. 1 ltr 20 zł/szt brutto
Opak. 4 ltr 73 zł/szt brutto
Opak 10 ltr. 168,50 zł/szt brutto

 

 

DREWNOKOLOR – LUXMAL Emalia Do Drewna i Metalu

Cena w sprzedaży: 
Opak. 0,8 ltr. 27,40 zł/szt brutto
Opak. 5 ltr. 157 zł/szt brutto
Opak. 10 ltr. 303 zł/szt brutto

 

 


LAKMA jest jednym z największych polskich producentów w wybranych gałęziach chemii budowlanej oraz gospodarczej. Szybkie reagowanie na nowe potrzeby rynku zapewnia firmie możliwości dynamicznego rozwoju. LAKMA oferuje klientom wyroby wysokiej jakości spełniające europejskie normy, przy jednoczesnym zachowaniu bardzo konkurencyjnych cen. Firmę cechuje bardzo duża elastyczność w zaspokajaniu indywidualnych potrzeb klientów.

źródło: LAKMA