PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE EKSPERT OKIENNY
2010-11-22
Niedocenione poszerzenia
Profile poszerzające mogą pełnić wiele odpowiedzialnych funkcji i znacząco wpływać na jakość oferowanych wyrobów i usług.

ALUPLAST Sp. z o.o.
ul. Gołężycka 25A
61-357 Poznań

tel. 61 654 34 00
fax 61 654 34 99
aluplast@aluplast.com.pl
www.aluplast.com.pl

» więcej o firmie
Poszerzenia to nie narzędzie do maskowania błędów pomiarowych, lecz ważny element konstrukcyjny systemów okiennych i drzwiowych z PVC, niestety – ciągle niedoceniany.

Większość systemów profili okiennych PVC posiada w swej ofercie, cały szereg profili dodatkowych w skład, których wchodzą, między innymi, profile poszerzające. Aluplast oferuje szeroką gamę tych kształtowników o zróżnicowanej wysokości i szerokości zabudowy, dostosowanej do poszczególnych systemów okiennych. Niestety pomimo dostępności tak szerokiego asortymentu, profile poszerzające (poszerzenia) nie cieszą się zbyt dużym zainteresowaniem wśród producentów okien i montażystów. Szkoda, ponieważ zastosowanie tych profili pozwoliło by uniknąć szeregu problemów montażowych i projektowych. Sytuacja ta może wynikać z niewiedzy lub zwykłego zaniedbania, w myśl zasady: najważniejsze jest okno a resztę zapełnij się czymś na budowie. W dalszej części tego artykułu postaramy się przedstawić kilka przykładów zastosowania tych „pożytecznych” profili.

Montaż drzwi wejściowych lub balkonowych.
Bardzo często montaż drzwi wejściowych i balkonowych odbywa się przed wykonaniem izolacji cieplnej i ostatecznej warstwy posadzki. W takiej sytuacji dolny poziom zamontowanych drzwi znajduje się kilkanaście do kilkudziesięciu centymetrów nad wylewką betonową. W praktyce, najczęściej stosuje się w tym przypadku punktowe podpory z cegieł lub desek. Pozostawienie na dłuższy czas tak zamontowanych drzwi powoduje deformację dolnego poziomu ościeżnicy lub aluminiowego progu drzwiowego, a w konsekwencji utrudnione lub całkowicie niemożliwe otwieranie i zamykanie skrzydeł oraz rozszczelnienie. Zastosowanie w takim przypadku profili poszerzających umożliwia posadowienie konstrukcji na twardym, stabilnym podłożu i dodatkowo stanowi izolacyjną barierę cieplną rozdzielając zewnętrzną i wewnętrzną warstwę posadzki betonowej.


Montaż zewnętrznych, aluminiowych skrzynek roletowych.
Zastosowanie zewnętrznych rolet adaptacyjnych (natynkowych) pozwala uniknąć bezpośredniego kontaktu mechanizmu zwijania pancerza z wnętrzem budynku. Takie rozwiązanie polepsza parametry izolacyjności cieplnej i akustycznej całej zabudowy. Jednak zamontowanie rolet bezpośrednio na powierzchni muru często uniemożliwia ich całkowitą zabudowę lub wymaga zastosowania bardzo grubej warstwy izolacji. W takim przypadku rozwiązaniem jest zastosowanie profili poszerzających nad górnym poziomem okna, które tworzą powierzchnię do montażu skrzynki rolety. Całość konstrukcji chowa się wewnątrz otworu okiennego ułatwiając zabudowa skrzynki.


Montaż zwijacza paska lub mechanizmu korbowego rolety.
Często popełniany błąd przy projektowaniu okien z roletami nakładanymi to nie zapewnienie odpowiedniej ilości miejsca, z boku okna, do montażu zwijacza paska lub korby. W efekcie tego okazuje się, ze po przykręceniu tych mechanizmów bezpośrednio do ościeżnicy niemożliwe jest całkowite otwarcie skrzydła okiennego. Rozwiązaniem tego problemu może być zaopatrzenie okna w poszerzenie umieszczone na jednym z jego pionów i wykonanie rolety o szerokości okna z poszerzeniem.


Wymiana okien.
Po demontażu okien skrzynkowych pojawia się bardzo duża różnica wymiarów otworu okiennego wewnątrz i na zewnątrz. Powszechnie w takich przypadkach szczelinę pomiędzy ościeżnicą nowego okna a murem wypełnia się pianką i kawałkami styropianu, co jest całkowicie niezgodne z zasadami prawidłowego montażu. Zastosowanie poszerzeń umożliwia uzyskanie prawidłowego wymiaru szczeliny montażowej oraz stabilne osadzenie okna w otworze okiennym.


Zabudowa elementów konstrukcyjnych budynku.
Przy zabudowie okien w budynkach przemysłowych często konieczne jest ominięcie elementów konstrukcyjnych budynku lub prostopadłych ścianek działowych. Do takich celów również doskonale nadają się profile poszerzające, łączone w zestawy o odpowiedniej szerokości.


Przedstawione przykłady stanowią tylko cześć możliwości wykorzystania profili poszerzających. Te „niedocenione” profile mogą pełnić wiele odpowiedzialnych funkcji i znacząco wpływać na jakość oferowanych wyrobów i usług. Poszerzenia to nie narzędzie do maskowania błędów pomiarowych lecz ważny element konstrukcyjny systemów okiennych i drzwiowych z PVC.

Karol Reinsch, aluplast sp. z o.o.