PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE EKSPERT OKIENNY
2011-04-29
Moda na pasywne budownictwo?
Do pasywnego budownictwa przekonuje prosta ekonomiczna kalkulacja, wysoki komfort użytkowania budynków oraz dbałość o ochronę środowiska.

IFTM Group Sp. z o.o.
ul. Wołoska 9A
02-583 Warszawa

tel. 801 88 99 87
okna@internorm.com.pl
www.internorm.com.pl

» więcej o firmie
Standard budownictwa pasywnego został utworzony ponad dwie dekady temu w Niemczech. Cieszy się zasłużoną popularnością w Europie Zachodniej, ale i w Polsce oszczędności w eksploatacji pasywnych budynków przyczyniają się do rosnącej popularności tego typu budownictwa. Czy można już mówić o modzie na budownictwo pasywne w naszym kraju?

Do pasywnego budownictwa przekonuje prosta ekonomiczna kalkulacja, wysoki komfort użytkowania budynków oraz dbałość o ochronę środowiska. Energooszczędne materiały budowlane zdobywają coraz więcej zwolenników, a ich najbardziej zaawansowaną formą są te, przeznaczone do pasywnego budownictwa i posiadające stosowne certyfikaty.

Na czym polega wyjątkowość budownictwa pasywnego

W budynku pasywnym 1,5 m3 gazu ziemnego wystarcza do ogrzania metra kwadratowego budynku przez rok, ponieważ jego zapotrzebowanie na energię cieplną wynosi 15 kWh/(m2a). Dla porównania budynki budowane w Polsce do roku 1966 zużywają 240-350 kWh/(m2a). Mieszkania, które powstawały w latach 1993 - 1997 muszą być ogrzewane energią o wartości 120-160 kWh/(m2a). Nawet te budynki, które uznawane są za energooszczędne zużywają pięciokrotnie więcej energii niż domy pasywne (dane Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego).  


Schemat domu pasywnego

- Najwięcej energii w budownictwie tradycyjnym zużywa się do ogrzewania nieruchomości. Dodając do tego rosnące koszty energii i straty ciepła w budynkach, otrzymujemy powód do zainteresowania się pasywnym budownictwem. Technologia została opracowana w Niemczech, posiadających bardzo zbliżony do polskiego klimat i pozwala zbudować budynek, który praktycznie nie będzie wymagał ogrzewania z innych źródeł niż pasywne - tłumaczy Karol Niespodziewański z IFTM Internorm

Oznacza to, że do ogrzania budynku wystarczy ciepło wytwarzane przez mieszkańców czy energia słoneczna docierająca do wnętrz przez okna. Temperatura w budynku jest przez cały rok utrzymywana na optymalnym poziomie, w zimie pomaga w tym minimalnie dostosowana do budynku pasywnego instalacja grzewcza.

Rola stolarki otworowej

Rozwiązania techniczne stosowane w budownictwie pasywnym zakładają stosowanie specjalnej, wysokiej klasy stolarki okiennej i drzwiowej.

- Musimy pamiętać, że okna są newralgicznym elementem pasywnego budynku, ponieważ średni współczynnik przenikania ciepła dla ścian U wynosi 0,1 W/(m2K), podczas gdy w naszych standardowych oknach pasywnych Thermo Passiv wynosi 0,79 W/(m2K). Z drugiej strony okna pełnią niezwykle istotną rolę w bilansie energetycznym, ponieważ pozyskują energię słoneczną ­- mówi specjalista Internorm

Z analiz dokonanych w pasywnych budynkach wynika, że możliwości wykorzystywania energii słonecznej spadają, kiedy powierzchnia okien wynosi ok. 40% powierzchni budynku. W takim obszarze wskaźnik wykorzystania słonecznej energii osiąga maksymalną wartość. Dlatego też jakość okien jest ważniejsza niż ich procentowy udział w budynku.


- Specjalne szyby SOLAR zwiększające wykorzystanie energii słonecznej są montowane standardowo  w naszych certyfikowanych oknach pasywnych. Tym samym zapewniają najkorzystniejsze wykorzystanie energii słonecznej, przy jednoczesnych bardzo niskich stratach ciepła w budynku - mówi Karol Niespodziewański.

Czy to się opłaca?

Budownictwo pasywne, wbrew pozorom, nie jest wiele droższe od tradycyjnego. W zależności od rodzaju budynku można je szacować na 15-20% inwestycji. Warto przy tym pamiętać o późniejszej eksploatacji ze znikomym zapotrzebowaniem na energię.

­- Obserwujemy, że w Polsce rośnie świadomość rozwiązań budownictwa pasywnego, zarówno u klientów końcowych jak i opracowujących projekty architektów. Kuszą przede wszystkim korzyści z eksploatacji, coraz bardziej atrakcyjne ze względu na rosnące ceny energii. Nie bez znaczenia jest także przyczynianie się do ochrony środowiska, ponieważ zużywając mniej energii powodujemy mniejsze zanieczyszczenia. Dlatego notujemy stały wzrost sprzedaży pasywnych okien i drzwi - mówi Marcin Ksokowski, członek zarządu IFTM Internorm, firmy posiadającej najwięcej certyfikatów pasywności w Europie na produkowane przez siebie okna i drzwi.

To, że stosowanie budownictwa pasywnego jest opłacalne na dużą skalę świadczą działania podejmowane w ramach programu „Haus der Zukunf" austriackiego Federalnego Ministerstwa Transportu, Innowacji i Technologii. Program pokazuje potencjał oszczędności energii i zmniejszenia zanieczyszczeń środowiska. W jego ramach do standardu budownictwa pasywnego przystosowano stare budynki. Udało się ograniczyć zużycie energii o 90-95% przy koszcie wynoszącym jedynie 140 € na m2 powierzchni użytkowej.

Budownictwo pasywne, zwłaszcza w czasach rosnących cen energii, jest bardzo atrakcyjnym standardem budowlanym. Cieszy fakt, że mamy w Polsce coraz więcej orędowników tego rozwiązania, dlatego można mówić o powstającej modzie na pasywne budownictwo.

www.okna-pasywne.pl

źródło: IFTM Internorm