PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2011-05-11
Rozplanuj okna w swoim domu
Dobrze rozmieszczone okna pozwolą nam w pełni wykorzystać funkcje budynku i czuć się w nim wygodnie.

OKNOPLAST Sp. z o.o.
Ochmanów 117
32-003 Podłęże

tel. 12 279 71 71
fax 12 279 71 72
biuro@oknoplast.com.pl
www.oknoplast.com.pl

» więcej o firmie
Przy budowie domu musimy podjąć wiele ważnych decyzji, które wpłyną na nasz późniejszy komfort mieszkania. Na początku trzeba wybrać odpowiednią działkę, projekt i materiały budowlane. Bardzo wiele zależy także od odpowiedniego rozplanowania pomieszczeń i okien. Ale jak to zrobić?

Dom budujemy na długie lata. Dobrze rozmieszczone okna pozwolą nam w pełni wykorzystać jego funkcje i czuć się wygodnie. Planując układ przeszkleń, warto poświęcić trochę czasu temu zajęciu. Jest to bowiem decyzja, którą trudno będzie później zmienić. Powinniśmy wziąć pod uwagę wiele czynników - między innymi kąt padania światła zależny od strony świata, funkcje poszczególnych pomieszczeń i nasz tryb życia. Może wydać się to dość skomplikowane, jednak dzięki kilku prostym i sprawdzonym zasadom osiągniemy pożądany efekt.

Okna zgodne z funkcją pomieszczenia

Na początku warto zaplanować rozkład pomieszczeń w domu, tak aby efektywnie wykorzystać naturalne światło docierające do wnętrza. Dobrze jest przy tym kierować się stronami świata, gdyż każda z nich różni się ilością światła i natężeniem promieni słonecznych. W większości projektów sypialnia umieszczana jest od wschodu. Dzięki temu delikatne, poranne promienie słoneczne łagodnie nas obudzą i dodadzą energii na cały dzień. Jeśli okna naszej sypialni wychodzą na ogród, możemy pokusić się o zastosowanie dużych przeszkleń. W sypialni, która służy przede wszystkim do odpoczynku, nie potrzebujemy intensywnego, jasnego światła. Duża ilość promieni słonecznych doskonale sprawdzi się natomiast w salonie czy gabinecie, dlatego warto te pomieszczenia usytuować od strony południowej. Dzięki temu zapewnimy sobie dobrze doświetlone wnętrza przez większą część dnia. W salonie możemy ponadto zamontować przesuwne drzwi tarasowe o dużej powierzchni, dzięki którym będziemy mogli podziwiać malownicze widoki - mówi Jacek Kowalczyk, Manager ds. Rozwoju Produktu OKNOPLAST. 


Od północy lub wschodu można umieścić kuchnię, w której okna powinny zapewnić równomierne doświetlenie blatów. Dlatego też sugeruję zamontowanie okien niezbyt wysokich, ale o odpowiedniej szerokości. Północ to również odpowiednia strona na przedsionek i pomieszczenia gospodarcze. Przeszklenia w tej części domu nie muszą być zbyt duże, wystarczą tu już niewielkie okna o regularnej formie - dodaje Jacek Kowalczyk z OKNOPLAST.

Słoneczna aranżacja

Rodzaj światła we wnętrzu w dużej mierze zależy od strony świata, na którą wychodzą okna. Światło północne jest chłodne, równomierne i nie powoduje kontrastów. Sprawia to, że wszystkie barwy wyglądają w nim naturalnie, co daje praktycznie nieograniczone możliwości aranżacji. Pomieszczenia z oknami od południa będą natomiast w ciągu dnia nagrzewane najdłużej. Słońce, które je oświetla jest dość silne, dlatego pokoje od tej strony będą jasne, ciepłe i przytulne. Wschodnie światło wpada do wnętrz pod małym kątem i jest bardzo delikatne. Warto jednak pamiętać, że operuje ono przez bardzo krótki czas. Najbardziej głębokie i intensywne jest natomiast światło zachodnie, które po południu silnie ogrzeje pomieszczenia.


Odpowiednio wykorzystując właściwości naturalnego światła, można optycznie powiększyć lub zmniejszyć pomieszczenia, a nawet podzielić je na część do pracy czy odpoczynku. Właściwe rozmieszczenie okien pozwoli dostosować światło do naszych indywidualnych potrzeb. Montując przeszklenia na dwóch ścianach, otrzymamy równomierne, neutralne oświetlenie - mówi Jacek Kowalczyk z OKNOPLAST. Wstawiając okna tylko w jednej, krótszej ścianie uzyskamy efekt kontrastu. Wprowadzimy w ten sposób do wnętrza dwie, różne strefy - jaśniejszą przy oknie, która może posłużyć jako jadalnia czy gabinet i ciemniejszą naprzeciw, gdzie obejrzymy film i zrelaksujemy się po długim dniu.

Wysoko czy nisko?

Okna w domu montowane są zwykle na wysokości 85-90 cm, co pozwala na swobodne ustawienie pod nimi stołu czy kanapy i zapewnia odpowiednią ilość światła w pomieszczeniu. Czasem jednak warto zdecydować się na umieszczenie przeszkleń nieco wyżej lub niżej. Profile wstawione wysoko optycznie podwyższą pomieszczenie, niskie natomiast spowodują odwrotne wrażenie. Bardzo ciekawe efekty daje połączenie drzwi balkonowych z wysokimi oknami. W takim przypadku parapet montuje się zazwyczaj na wysokości 50 cm, co pozwala zamienić go w wygodne miejsce do siedzenia. Powinniśmy jednak pamiętać, że duże przeszklenia nieco ograniczą powierzchnię do ustawienia mebli - mówi Jacek Kowalczyk z OKNOPLAST.


Okna na wyższym poziomie bardzo dobrze sprawdzą się w pralni czy spiżarni, pod nimi będziemy mogli bowiem swobodnie wstawić regał, czy pralkę. Takie rozwiązanie zapewni odpowiednie światło i pozwoli nam w pełni wykorzystać cenną w tego typu pomieszczeniach powierzchnię.

Przy planowaniu, na jakiej wysokości znajdą się okna, warto również wziąć pod uwagę ich kształt. Profile wysokie i wąskie - portfenetry wpuszczą do wnętrz jasne światło, jednak boczne ściany pozostaną zacienione. Okna narożne pozwolą nam uzyskać światło równomierne, wpadające pod różnymi kątami, zatem w pokoju będzie jasno przez większość dnia. Panoramiczne - szerokie i niskie przeszklenia natomiast silnie oświetlą przestrzeń pod nimi, jednak dalsze zakątki pomieszczenia będą ciemniejsze - mówi Jacek Kowalczyk z OKNOPLAST.Firma OKNOPLAST-Kraków rozpoczęła działalność w 1994 roku. W ciągu kilkunastu lat istnienia przedsiębiorstwo wypracowało solidną markę i pozycję czołowego producenta stolarki otworowej zarówno w Polsce jak i w Europie. Wysoka jakość produktów – z której znana jest firma – osiągnięta została również dzięki doświadczeniu oraz gruntownej znajomości branży założycieli spółki.

Siedziba OKNOPLAST-Kraków zlokalizowana jest w Ochmanowie pod Krakowem. Tam też znajduje się biuro spółki oraz centrum logistyczne wraz z kompleksem produkcyjnym o powierzchni 17 tys. m2. W 2008 roku sprzedaż firmy przekroczyła 700 tysięcy jednostek okiennych, a globalna liczba Klientów przez 15 lat działalności przekroczyła 750 tysięcy.

Produkowane przez OKNOPLAST-Kraków okna i drzwi spełniają najwyższe standardy jakości i ekologii. Firma posiada Certyfikat Q-Zert wydany przez rygorystyczny Instytut Ift Rosenheim, który poświadcza zgodność produkcji z wymogami europejskiej normy EN 14351-1:2006. Uprawnia to OKNOPLAST-Kraków do oznakowania swoich wyrobów symbolem CE.

O wysokiej jakości wytwarzanych produktów świadczą również liczne nagrody przyznane firmie i jej produktom m.in. Złoty Laur Klienta 2008 w kategorii „Funkcjonalność i bezpieczeństwo”, certyfikat Lider Rynku 2008 – nagroda przyznana firmie już po raz szósty, certyfikat Euro Leader 2008 czy tytuł Budowlanej Marki Roku 2008. OKNOPLAST-Kraków pojawił się również w prestiżowym rankingu magazynu Forbes – „Diamenty Forbesa“ i został wyróżniony za dynamiczny rozwój spółki.

OKNOPLAST-Kraków przykłada szczególną wagę do niesienia pomocy osobom najbardziej potrzebującym. Firma szczególnie angażuje się w akcje mające na celu wspieranie najmłodszych. Wśród organizacji, którym OKNOPLAST-Kraków pomaga jest Stowarzyszenie „U Siemachy”. Firma wspiera je finansowo, pomagając dzieciom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej i życiowej. Finansuje między innymi wakacje dla najmłodszych z Ośrodków Stowarzyszenia oraz przekazuje środki na remonty potrzebnych pomieszczeń.

źródło: Oknoplast Sp. z o.o.