PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE EKSPERT OKIENNY
2011-11-09
Oddech dla domu
Do niedawna wymianę powietrza w pomieszczeniach „zapewniały” głównie nieszczelne okna. Brak szczelności powodował ogromne straty ciepła...

OKNOPLAST Sp. z o.o.
Ochmanów 117
32-003 Podłęże

tel. 12 279 71 71
fax 12 279 71 72
biuro@oknoplast.com.pl
www.oknoplast.com.pl

» więcej o firmie

Nastała jesień i chociaż możemy się jeszcze cieszyć dodatnimi temperaturami, to przed nami coraz chłodniejsze dni. O tej porze roku chętnie spędzamy czas w ciepłym domu owinięci kocem, a myśl o przewietrzeniu pokoju sprawia, że dostajemy gęsiej skórki. Nie musi jednak tak być. Dzięki nawiewnikom okiennym możemy wpuścić do domu świeże powietrze bez obaw, że zmarzniemy.

Zimna część roku to pora, która nie zachęca do otwierania okien. Wpadający przez nie chłodny podmuch nie jest bowiem przyjemny. Wietrzenie pomieszczeń, nawet zimą, jest jednak konieczne dla naszego zdrowia i zachowania w domu odpowiedniego klimatu. Prawidłowa wentylacja zmniejsza bowiem między innymi ilość zanieczyszczeń i wirusów. Dopływ świeżego powietrza zapobiega też nadmiernej wilgoci i rozwojowi pleśni w naszym domu. 

Do niedawna wymianę powietrza w pomieszczeniach „zapewniały" głównie nieszczelne okna. Brak szczelności powodował ogromne straty ciepła, a w konsekwencji bardzo wysokie rachunki za ogrzewanie. Dziś stolarka musi zapewniać m.in. szczelność i możliwie jak najniższy współczynnik przenikalności cieplnej - Uw. Takie wymagania powodują konieczność stosowania dodatkowych elementów wentylacji, zapewniających wymianę powietrza. Należy jednak pamiętać, że w myśl Normy PN-83/B-03430/Az3:2000 „Wentylacja w budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej", okno jest tylko jednym z kilku elementów mogącym doprowadzać powietrze do pomieszczenia. Inne sposoby to stosowanie nawiewników ściennych, czy też wentylacja mechaniczna - mówi Grzegorz Bułat, Technolog, OKNOPLAST.


Aby przewietrzyć pokój, wcale nie musimy otwierać okien. Wystarczy zamontować nawiewniki, które zapewnią nam dopływ świeżego powietrza bez wychładzania wnętrza. Takie rozwiązanie pomoże nam też pozbyć się nadmiernej wilgoci w pomieszczeniach. 

Wilgoć - wróg zdrowia

Powracające przeziębienia, bóle gardła i głowy to objawy mogące świadczyć o tym, że w naszym domu utrzymuje się zbyt duża wilgotność. Aby w pomieszczeniu panował zdrowy i przyjemny klimat, powinna ona wynosić od 35 do 50%. Jeśli powietrze w domu jest zbyt wilgotne, na naszych ścianach może pojawić się pleśń czy grzyb. Zjawisko to nie tylko szpeci pomieszczenia, ale jest również niebezpieczne dla naszego zdrowia - mówi Grzegorz Bułat z OKNOPLAST. Ponadto w pomieszczeniach może panować nieprzyjemny zapach stęchlizny. Nawiewniki umożliwiają utrzymanie prawidłowego poziomu wilgotności powietrza. Najczęściej montuje się je w górnych poziomych elementach okna: ramie - czerpnia na zewnątrz i skrzydle - regulator od wewnątrz - mówi Grzegorz Bułat z OKNOPLAST.

Wentylacja - ale jaka?

Na polskim rynku dostępny jest szeroki wybór nawiewników. Przed ich  zakupem powinniśmy zastanowić się, w jakich pomieszczeniach chcemy je zamontować. W zależności od wilgotności powietrza, dla zachowania odpowiedniego klimatu potrzebny jest bowiem inny poziom jego przepływu.

Zgodnie z normą PN-83/B-03430/Az3:2000, ilość powietrza potrzebna do zapewnienia we wnętrzu dobrego klimatu jest określana średnio na poziomie od 30 do 50 m³ na godzinę. Jednak są pomieszczenia, w których ze względu na dużą wilgoć ilość ta jest znacznie większa np. kuchnia z kuchenką gazową lub węglową. Tu powinno docierać aż 70 m³ powietrza na godzinę - mówi Grzegorz Bułat z OKNOPLAST.

W ofercie OKNOPLAST dostępne są nawiewniki Aereco i Ventair, które możemy dobrać do każdego rodzaju pomieszczeń. Aereco to nawiewniki higrosterowane, które działają automatycznie, zwiększając lub zmniejszając przepływ powietrza w zależności od poziomu wilgotności w pomieszczeniu. Nawiewniki Ventair zapewniają natomiast stały, ustalony przez nas dopływ powietrza, niezależnie od zmian wilgotności i ciśnienia. Dzięki temu możemy je zastosować również w kuchni czy łazience, gdzie używa się otwartego płomienia, pochodzącego na przykład z kuchni gazowej czy z pieca.




Firma OKNOPLAST rozpoczęła działalność w 1994 roku. W ciągu kilkunastu lat istnienia przedsiębiorstwo wypracowało solidną markę i pozycję czołowego producenta stolarki otworowej zarówno w Polsce, jak i w Europie. Wysoka jakość produktów – z której znana jest firma – została osiągnięta również dzięki doświadczeniu oraz gruntownej znajomości branży założycieli spółki.

Siedziba OKNOPLASTU zlokalizowana jest w Ochmanowie pod Krakowem. Tam też znajduje się biuro spółki oraz centrum logistyczne wraz z kompleksem produkcyjnym o powierzchni 29 tys. m2. Od samego początku firma sprzedała ponad 2 500 000 okien, a globalna liczba Klientów przez 17 lat działalności przekroczyła 860 tysięcy.

Produkowane przez OKNOPLAST okna i drzwi spełniają najwyższe standardy jakości i ekologii. Firma posiada Certyfikat Q-Zert wydany przez rygorystyczny Instytut Ift Rosenheim, który poświadcza zgodność produkcji z wymogami europejskiej normy EN 14351-1:2006. Uprawnia to OKNOPLAST do oznakowania swoich wyrobów symbolem CE.

O wysokiej jakości wytwarzanych produktów świadczą również liczne nagrody przyznane firmie i jej produktom m.in.: Godło Promocyjne „Teraz Polska 2010” dla okna Platinium i Platinium Evolution2, tytuł „Top Marka 2010”, „Złoty Laur Klienta 2010” w kategorii „Funkcjonalność i bezpieczeństwo”, certyfikat „Lider Rynku 2010”, certyfikat „Euro Leader 2010”, „Wizytówka Polskiego Produktu 2010”, czy tytuł „Premium Brand 2011” dla najbardziej cenionej marki. OKNOPLAST pojawił się również w prestiżowym rankingu magazynu Forbes – „Diamenty Forbesa“ i został wyróżniony za dynamiczny rozwój spółki.

OKNOPLAST przykłada szczególną wagę do niesienia pomocy osobom najbardziej potrzebującym. Firma angażuje się w akcje mające na celu wspieranie najmłodszych. Wśród organizacji, którym OKNOPLAST pomaga jest Stowarzyszenie „U Siemachy”. Firma wspiera je finansowo, pomagając dzieciom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej i życiowej. Finansuje między innymi wakacje dla najmłodszych z Ośrodków Stowarzyszenia oraz przekazuje środki na remonty potrzebnych pomieszczeń.

źródło: Oknoplast Sp. z o.o.