PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE EKSPERT OKIENNY
2012-01-04
„Słoneczne” jutro budownictwa
Zgodnie ze znowelizowaną Dyrektywą 2010/31/UE już za kilka lat w Polsce powinny powstawać budynki o niemal zerowym zapotrzebowaniu na energię.

Schüco International Polska Sp. z o.o.
ul. Żelechowska 2
96-321 Siestrzeń

tel. 46 858 32 00
fax 46 858 32 01
schueco@schueco.pl
www.schueco.pl

» więcej o firmie

W kontekście stale wzrastających wymagań dotyczących charakterystyki energetycznej budynków, świadomi inwestorzy już dziś myślą o ich przyszłej wartości rynkowej. Optymalnym rozwiązaniem jest wykorzystanie alternatywnych źródeł energii, które umożliwią osiągnięcie standardów energetycznych wynikających z prawa europejskiego.

Zgodnie ze znowelizowaną Dyrektywą 2010/31/UE już za kilka lat w Polsce powinny powstawać budynki o niemal zerowym zapotrzebowaniu na energię. Ma nam w tym pomóc m.in. ustawa o efektywności energetycznej, która weszła w życie 15 kwietnia 2011 i ustanawia cel zaoszczędzenia 9% energii do 2016 roku. Rozwijany przez firmę Schüco program Energy3, którego centralnym elementem są wysoko termoizolowane i ultraciepłe konstrukcje fasadowe, drzwiowe i okienne pozwala już dziś realizować zrównoważone budynki. Zaawansowane powłoki przyszłości ze zintegrowaną fotowoltaiką i solarotermią umożliwiają efektywne wytwarzanie darmowej energii elektrycznej i cieplnej z promieniowania słonecznego, łączą funkcje wentylacji, schładzania i ogrzewania budynku, a przy tym dają opcję inteligentnego zarządzania energią w ramach obiektu.


Obiekt biurowy z ciepłą fasadą Schüco FW 50+.HI zintegrowaną
z modułami fotowoltaicznymi Schüco ProSol TF
Fot. Schüco

Podstawa to oszczędzanie energii

Postanowienia Dyrektywy 2010/31/UE na lata 2019-2021 narzucają standard 30-50 kWh/m2rok, co dla polskiego budownictwa oznacza ogromny skok generacyjny. W przypadku większości budynków konieczna będzie wymiana starych, nieszczelnych okien, drzwi oraz modernizacja fasad. Sześcio i ośmiokomorowe systemy okienno-drzwiowe z tworzywa sztucznego z serii Schüco Corona SI 82, dedykowane głównie ambitnemu niskoenergetycznemu i pasywnemu budownictwu mieszkaniowemu, pozwalają wydatnie ograniczyć straty energii. Innowacyjna technologia łączenia aluminium z tworzywem sztucznym oraz zastosowanie trzech poziomów uszczelnień pozwoliły na eliminację mostków termicznych. Najnowsze aluminiowe systemy Schüco AWS 75.SI (w standardzie niskoenergetycznym) i Schüco AWS 90.SI+ (w standardzie pasywnym) stanowią przełomowy krok, zarówno w dziedzinie designu, jak i energooszczędności. Lekkie, wytrzymałe i odporne na korozję profile z aluminium pozwalają tworzyć konstrukcje okienno-drzwiowe w wielkich formatach. Pierwsze na rynku certyfikowane pasywne fasady Schüco FW 50+.SI i Schüco FW 60+.SI bez trudu osiągają najlepsze parametry cieplne. Zastosowanie listwy dociskowej z tworzywa sztucznego umożliwiło znaczącą redukcję przewodnictwa cieplnego w newralgicznych strefach połączeń śrubowych. Aluminiowe profile zostały ponadto zaopatrzone w specjalne kanały instalacyjne umożliwiające niewidoczne prowadzenie okablowania pozwalającego na instalację paneli fotowoltaicznych i sterowanie funkcjami elementów ruchomych a nawet połączenie ich z centralą zarządzającą budynkiem. Otwiera to horyzonty projektowania inteligentnych obiektów w standardach budownictwa zrównoważonego energetycznie, w jakich wznoszone są już teraz hotele i budynki biurowe w wielu państwach.


Schüco AWS 90.SI+
Fot. Schüco

Energetyzujące horyzonty budownictwa

Przeprowadzenie termomodernizacji polegającej na wymianie okien i ociepleniu ścian przekłada się na zmniejszenie energochłonności budynków o ok. 50%, co w przypadku niektórych z nich może się okazać nadal niewystarczające. Zastosowanie wysokosprawnych instalacji solarnych to nieodwracalny kierunek, zważywszy, że ceny tradycyjnych nośników energii w perspektywie 20 lat będą nawet kilkukrotnie wyższe. W programie Energy3 powłoka budynku pełni rolę samodzielnego generatora energii, przetwarzającego światło słoneczne w energię elektryczną potrzebną do zasilania systemów oświetlenia i urządzeń, co pozwala na częściowe uniezależnienie od dystrybucji sieciowej. Ideę tą obrazuje najpełniej najnowszy system fasadowy Schüco 2°, który posiada zdolność samodzielnej adaptacji do zmiennych warunków klimatycznych. Taki efekt uzyskano dzięki systemowi dwóch adaptacyjnych powłok, przesuwanych do dowolnego położenia. Każda z warstw posiada odmienny charakter i pełni różnorodne funkcje, w zależności od potrzeb i otoczenia. Podczas zimnych nocy dodatkowa, nieprzezierna ciepła powłoka jest nasuwana na ruchome przeszklenia zwiększając termoizolacyjność przegrody, chroniąc mieszkańców przed włamaniem i zaglądaniem z zewnątrz. W słoneczne dni zastosowanie będzie miała warstwa z wbudowanymi modułami fotowoltaicznymi, która pełni funkcje ochrony przeciwsłonecznej i generatora energii. Poszczególne elementy są sterowane za pomocą wbudowanych czujników lub ręcznie. Bazowym komponentem systemu Schüco 2° jest termoaktywna ściana z wysokoefektywnymi instalacjami wentylacji i odzysku ciepła.


Proaktywna fasada Schüco 2° System, złożona z mobilnych powłok adaptacyjnych
Fot. Schüco

Zdjęcie główne:
Widok przez fasadę z modułami fotowoltaicznymi Schüco ProSol TF
Częściowa przezierność modułów chroni obiekt przed przegrzewaniem i nie ogranicza widoku
Fot. Schüco




Schüco - Zielona Technologia dla Błękitnej Planety

Oznacza to czystą energię z okien i systemów solarnych oraz wkład Schüco w ochronę środowiska dzięki zastosowaniu przyszłościowych powłok budynków. Dokładniej mówiąc, Energy3 to: oszczędzanie energii - pozyskiwanie energii - zarządzanie energią. Systemy okienne i fasady firmy Schüco o optymalnej izolacyjności cieplnej nie tylko oszczędzają energię, lecz również pozyskują ją dzięki wydajnym systemom solarnym. W rezultacie powstaje nadwyżka energii, którą można efektywnie wykorzystać dzięki inteligentnemu zarządzaniu. Umiejętne gospodarowanie energią odnosi się zarówno do pełnionych przez budynek funkcji, jak i życia codziennego. Jest to znaczący krok w kierunku samowystarczalności energetycznej, która zapewni przyszłym pokoleniom bezpieczną przyszłość.

Firma Schüco, z ponad 5 000 pracownikami oraz 12 000 firmami partnerskimi, aktywnie działa w ponad 75-u krajach na całym świecie. W 2010 roku osiągnęła roczny obrót na poziomie 2,35 miliardów Euro.

źródło: Schüco