PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE EKSPERT OKIENNY
2012-01-31
Jak zaradzić parowaniu okien
Zimą bardzo często zdarza się, że nasze okna są zaparowane. Główne przyczyny takiego stanu rzeczy to zbyt szczelna stolarka i brak odpowiedniej wentylacji.

OKNOPLAST Sp. z o.o.
Ochmanów 117
32-003 Podłęże

tel. 12 279 71 71
fax 12 279 71 72
biuro@oknoplast.com.pl
www.oknoplast.com.pl

» więcej o firmie

Aby pozbyć się problemu zaparowanych okien, nie musimy otwierać i wpuszczać do środka mroźnego powietrza. Producenci oferują różne rozwiązania, które nie wychłodzą wnętrza, a przy tym pomogą usunąć z niego parę.

Para wodna w naszym domu jest zjawiskiem jak najbardziej naturalnym. Powstaje ona podczas gotowania, prania, czy kąpieli. Wytwarzamy ją nawet oddychając. Jeśli wilgotność powietrza przekracza 60%, para skrapla się na szybach. Ten problem rozwiąże odpowiednia wentylacja, którą możemy zapewnić sobie na kilka sposobów.

Mikrowentylacja

Krople wody na szybach to również wynik różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz domu. Gdy wynosi ona 20°C, para wodna zaczyna się kondensować i osadzać na oknach. Różnicę ciepła można wyrównać poprzez dopływ powietrza z zewnątrz.

Wcześniej świeże powietrze dostawało się do wnętrza przez nieszczelne okna. Powodowało to niestety szybkie wychładzanie pomieszczeń, a tym samym wysokie rachunki za ogrzewanie. Dostępna dziś na rynku stolarka jest bardzo szczelna. Dlatego nowoczesne okna wyposażone są w okucia z funkcją mikrowentylacji. Pozwala ona zmniejszyć docisk skrzydła do ramy, co jednocześnie pozwala na wymianę powietrza w pomieszczeniu - mówi Grzegorz Bułat, Technolog, OKNOPLAST. Mówimy wtedy o rozszczelnieniu skrzydła. Funkcję mikrowentylacji uruchamia się poprzez odpowiednie ustawienie klamki okiennej. OKNOPLAST wyposaża swoje okna w standardzie w funkcję mikrowentylacji.

Nawiewniki

Nawiewniki to urządzenia montowane w górnej części okna. Umożliwiają one wentylację pomieszczenia bez uchylania okien. Powszechnie stosuje się dwa rodzaje nawiewników -higrosterowalne i ciśnieniowe. Pierwsze reagują na zmiany wilgotności w pomieszczeniu, drugie natomiast wyrównują różnicę ciśnień wewnątrz i na zewnątrz - mówi Grzegorz Bułat z OKNOPLAST.

Montaż nawiewników w górnej części okna powoduje, że zimne powietrze z zewnątrz miesza się z cieplejszym przy suficie, a gdy opada ma już temperaturę pokojową. Dzięki temu nie będziemy odczuwać nieprzyjemnego chłodu.

OKNOPLAST oferuje swoim klientom nawiewniki higrosterowalne Aereco i ciśnieniowe Ventair.  Urządzenia Aereco automatycznie zwiększają lub zmniejszają przepływ powietrza zależnie od poziomu wilgotności w pomieszczeniu. Nawiewniki Ventair natomiast doprowadzają stałą, ustaloną przez nas ilość powietrza, bez względu na zmiany wilgotności i ciśnienia.

Wentylacja na miarę naszych potrzeb

Wybierając sposób wentylacji do naszego domu, powinniśmy dopasować go do pomieszczenia. Ilość powietrza - jaka zapewni korzystny klimat we wnętrzu - została określona w normie PN-83/B-03430/Az3:2000. Wynosi ona średnio 30-50 m³ na godzinę. W niektórych pomieszczeniach jak kuchnia czy łazienka, ze względu na panującą w nich dużą wilgotność, powinniśmy zapewnić jednak aż 70 m³ powietrza na godzinę - mówi Grzegorz Bułat z OKNOPLAST.

W pomieszczeniach, w których gotujemy czy pierzemy lepiej sprawdzą się nawiewniki ciśnieniowe. Przy tych urządzeniach możemy bowiem sami regulować poziom przepływu powietrza niezależnie od zmian wilgotności.

Nawiewniki możemy zainstalować w każdym momencie. W tym celu warto jednak wynająć przeszkoloną ekipę, która robi to zgodnie ze wskazówkami producenta.




Firma OKNOPLAST rozpoczęła działalność w 1994 roku. W ciągu kilkunastu lat istnienia przedsiębiorstwo wypracowało solidną markę i pozycję czołowego producenta stolarki otworowej zarówno w Polsce, jak i w Europie. Wysoka jakość produktów – z której znana jest firma – została osiągnięta również dzięki doświadczeniu oraz gruntownej znajomości branży założycieli spółki.

Siedziba OKNOPLASTU zlokalizowana jest w Ochmanowie pod Krakowem. Tam też znajduje się biuro spółki oraz centrum logistyczne wraz z kompleksem produkcyjnym o powierzchni 29 tys. m2. Od samego początku firma sprzedała ponad 2 500 000 okien, a globalna liczba Klientów przez 17 lat działalności przekroczyła 860 tysięcy.

Produkowane przez OKNOPLAST okna i drzwi spełniają najwyższe standardy jakości i ekologii. Firma posiada Certyfikat Q-Zert wydany przez rygorystyczny Instytut Ift Rosenheim, który poświadcza zgodność produkcji z wymogami europejskiej normy EN 14351-1:2006. Uprawnia to OKNOPLAST do oznakowania swoich wyrobów symbolem CE.

O wysokiej jakości wytwarzanych produktów świadczą również liczne nagrody przyznane firmie i jej produktom m.in.: Godło Promocyjne „Teraz Polska 2010” dla okna Platinium i Platinium Evolution2, tytuł „Top Marka 2010”, „Złoty Laur Klienta 2010” w kategorii „Funkcjonalność i bezpieczeństwo”, certyfikat „Lider Rynku 2010”, certyfikat „Euro Leader 2010”, „Wizytówka Polskiego Produktu 2010”, czy tytuł „Premium Brand 2011” dla najbardziej cenionej marki. OKNOPLAST pojawił się również w prestiżowym rankingu magazynu Forbes – „Diamenty Forbesa“ i został wyróżniony za dynamiczny rozwój spółki.

OKNOPLAST przykłada szczególną wagę do niesienia pomocy osobom najbardziej potrzebującym. Firma angażuje się w akcje mające na celu wspieranie najmłodszych. Wśród organizacji, którym OKNOPLAST pomaga jest Stowarzyszenie „U Siemachy”. Firma wspiera je finansowo, pomagając dzieciom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej i życiowej. Finansuje między innymi wakacje dla najmłodszych z Ośrodków Stowarzyszenia oraz przekazuje środki na remonty potrzebnych pomieszczeń.

źródło: Oknoplast Sp. z o.o.