PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2013-01-07
Domowe ciepło
Nieszczelna stolarka to częsta przyczyna wysokich rachunków za ogrzewanie. Tą drogą może uciekać aż 30% ciepła...

OKNOPLAST Sp. z o.o.
Ochmanów 117
32-003 Podłęże

tel. 12 279 71 71
fax 12 279 71 72
biuro@oknoplast.com.pl
www.oknoplast.com.pl

» więcej o firmie

Słupki rtęci na termometrach są coraz niższe i w wielu miejscach prószy śnieg. Nadeszła zima, a wraz z nią mroźne dni i długie wieczory. Przy takiej aurze chętnie spędzamy czas w ciepłym domu. Otuleni miękkim swetrem z przyjemnością obserwujemy przez szybę spadające z nieba białe płatki. Czasem jednak takie błogie chwile może nam zepsuć dobiegające od okien przenikliwe uczucie chłodu.   

Nieszczelna stolarka to częsta przyczyna wysokich rachunków za ogrzewanie. Tą drogą może uciekać aż 30% ciepła, co oznacza, że aby utrzymać w domu pożądaną temperaturę musimy bardziej odkręcać regulatory ciepła w kaloryferach. Dawniej stosowano różne sposoby, aby zmniejszyć straty energii przez okna. Między ościeżnicą a skrzydłem umieszczano paski z gąbki lub styropianu, szyby natomiast oklejano folią. Obecnie nie musimy już uciekać się do takich metod, na rynku bowiem dostępna jest stolarka energooszczędna. Wybór odpowiednich okien to jednak nie wszystko, abyśmy mogli w pełni wykorzystać ich właściwości powinniśmy zadbać również o należyty montaż.


Jakie okna?

Wybór okien energooszczędnych warto zacząć od porównania ich współczynników przenikania ciepła Uw. Niekiedy producenci podają również wartości parametrów dla szyby Ug i ramy Uf. Jednak realny poziom strat ciepła poznamy właśnie dzięki współczynnikowi Uw. Informuje nas on bowiem o tym jakie są rzeczywiste straty energii po zamontowaniu okien. Współczynnik przenikania ciepła Uw wyraża się w jednostkach W/m²K. Pamiętajmy, że im jest on niższy, tym mniejsze będą straty ciepła.

Kolejną sprawą, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę przed zakupem stolarki jest liczba komór w profilu. Zwykle im więcej komór posiada profil, tym okna będą cieplejsze. Chociaż dziś, na polskim rynku standardem są profile z pięcioma komorami, to w ofertach producentów znajdziemy również takie o sześciu czy siedmiu komorach. Jednak parametry izolacyjne stolarki zależą nie tylko od liczby komór profilu. Znaczenie ma także materiał, z którego wykonano np. ramkę dystansową, która jest montowana pomiędzy taflami szkła oraz wypełnienie przestrzeni międzyszybowych - mówi Grzegorz Bułat, Kierownik Działu Technologii z OKNOPLAST. W oknach energooszczędnych stosuje się ramkę ze stali szlachetnej. Przestrzenie międzyszybowe natomiast wypełnia się gazem szlachetnym - argonem lub kryptonem, będącym izolatorem. 

Bardzo ważnym elementem okien energooszczędnych są szyby. Stolarka o wysokich parametrach termoizolacyjnych wyposażona jest w szyby zespolone ze szkła niskoemisyjnego, pokrytego niewidoczną warstwą tlenków metali szlachetnych. Sprawia to, że szyby odbijają promieniowanie cieplne wytwarzane m.in. przez kaloryfery do wnętrza domu, zapobiegając ucieczce energii - tłumaczy Grzegorz Bułat z OKNOPLAST.


W ofercie OKNOPLAST  dostępne jest okno Winergetic Premium Passive o współczynniku przenikania ciepła Uw na poziomie zaledwie 0,6 W/m²K. Wartość ta pozwala z powodzeniem zamontować okno w budynkach pasywnych. W modelu zastosowano innowacyjne wzmocnienie termiczne - stalowy profil połączony wkładką termiczną wykonaną ze specjalistycznych związków  żywicy. Winergetic Premium Passive można również na specjalne zamówienie wyposażyć w trzykomorowy pakiet szybowy o współczynniku Ug=0,3W/m²K, wypełniony kryptonem.

Montujemy stolarkę 

Gdy wybierzemy już okna przychodzi czas na montaż. To właśnie od niego zależy czy stolarka zapewni nam w domu ciepło. Okna energooszczędne należy montować metodą „ciepłego montażu". Polega ona na zastosowaniu trzech warstw uszczelnienia, z których każda ma inne właściwości. Wewnętrzna zabezpiecza izolację przed przedostaniem się do niej wilgoci z pomieszczenia. Zadaniem środkowej jest zapobieganie ucieczce ciepła, warstwa zewnętrzna natomiast stanowi barierę dla wilgoci z otoczenia - wyjaśnia Grzegorz Bułat z OKNOPLAST.

Taki montaż możemy przeprowadzić sami, Zalecane jest jednak korzystanie z usług autoryzowanych grup montażowych. Wstawienie okien w całym domu nie powinno zająć specjalistom więcej niż jeden dzień. „Ciepły montaż", oprócz ograniczenia strat energii, chroni przed zawilgoceniem i przemarzaniem ścian. Dzięki niemu mroźne podmuchy wiatru zostaną za oknem, a my będziemy mogli cieszyć się zimowym widokiem nie szczękając zębami. 

Jak jeszcze możemy oszczędzić?

Okna energooszczędne pozwolą nam w znacznym stopniu ograniczyć zużycie energii. Aby jeszcze bardziej obniżyć nasze rachunki za ogrzewanie warto na co dzień stosować kilka prostych i sprawdzonych rad. Po pierwsze, nie musimy utrzymywać takiej samej temperatury w całym domu. Kuchnia czy sypialnia mogą być nieco chłodniejsze, podobnie jak pomieszczenia, w których przebywamy przez krótszy czas. Poziom ogrzewania dobrze jest zmniejszyć również w nocy, wówczas wystarczy nam 18-20˚C. W ciągu dnia natomiast, gdy nikogo nie ma w domu warto utrzymywać temperaturę rzędu 17˚C - mówi Grzegorz Bułat z OKNOPLAST.

Powinniśmy także zadbać o to, by racjonalnie wykorzystać ciepło wydzielane przez kaloryfery. W żadnym wypadku nie należy ich zasłaniać, ponieważ w ten sposób utrudnimy obieg ciepłego powietrza, dlatego zimą warto ułożyć zasłony i firanki na parapecie. Odsuwając meble na odległość jedynie 10 cm od grzejników zyskamy w pomieszczeniu aż 10% więcej ciepła. Innym sposobem na poprawę cyrkulacji jest montaż szerokich parapetów. Dzięki nim ciepło popłynie bezpośrednio do środka wnętrza. 

Właściwie zamontowane okna energooszczędne umożliwią zachowanie w domu komfortu cieplnego bez podnoszenia rachunków za ogrzewanie. Pozwolą nam one cieszyć się zimą bez troski o wysokie opłaty.

Inne informacje znajdują się na: www.oknoplast.com.pl oraz na Facebooku Oknoplast i Twitterze @Oknoplast1.OKNOPLAST to międzynarodowa firma, jeden z pięciu  największych producentów okien i drzwi z PVC w Europie. Firma prowadzi działalność na 10 rynkach: Austrii, Czech, Francji, Niemiec, Polski, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Włoch i Węgier. W krajach tych spółka posiada 1400 salonów sprzedaży pod własną marką. Od stycznia 2012 OKNOPLAST jest Top Sponsorem włoskiego klubu Inter Mediolan.

OKNOPLAST działa w segmencie Premium. Oferta firmy obejmuje okna PVC, drzwi zewnętrzne, rolety, wyroby aluminiowe oraz szeroką gamę dodatków i akcesoriów. Produkty OKNOPLAST charakteryzują zaawansowane rozwiązania w dziedzinie energooszczędności oraz najwyższa precyzja i niepowtarzalna estetyka wykonania. Jako jeden z nielicznych producentów, oferuje autorskie rozwiązania i produkty dostępne wyłącznie pod marka Oknoplast.

Siedziba OKNOPLASTU zlokalizowana jest w Ochmanowie pod Krakowem. Tam też znajduje się biuro spółki oraz centrum logistyczne wraz z kompleksem produkcyjnym o powierzchni 31 200  m2. Od samego początku firma sprzedała ponad 3 000 000 jednostek okiennych, a globalna liczba klientów przez 18 lat działalności przekroczyła 930 tysięcy. Aktualnie w firmie pracuje blisko 800 osób.

Produkowane przez OKNOPLAST okna i drzwi spełniają najwyższe standardy jakości i ekologii. Firma posiada Certyfikat Q-Zert wydany przez rygorystyczny Instytut Ift Rosenheim, który poświadcza zgodność produkcji z wymogami europejskiej normy EN 14351-1:2006. Uprawnia to OKNOPLAST do oznakowania swoich wyrobów symbolem CE.

O wysokiej jakości wytwarzanych produktów świadczą również liczne nagrody przyznane firmie i jej produktom. W minionym roku były to m.in.: „Godło teraz Polska" „TopBuilder 2012", „Lider Rynku 2011", Premium Brand 2011 dla najbardziej cenionej marki czy „Złoty Laur Klienta 2011".

OKNOPLAST przykłada szczególną wagę do niesienia pomocy osobom najbardziej potrzebującym. Firma angażuje się w akcje mające na celu wspieranie najmłodszych. Wśród organizacji, którym OKNOPLAST pomaga jest Stowarzyszenie „U Siemachy". Firma wspiera je finansowo, pomagając dzieciom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej i życiowej. Finansuje między innymi wakacje dla najmłodszych z Ośrodków Stowarzyszenia oraz przekazuje środki na remonty potrzebnych pomieszczeń.

źródło: Oknoplast Sp. z o.o.