PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE EKSPERT OKIENNY
2014-02-14
Okna do pokoju seniora
By ułatwić seniorom codzienne funkcjonowanie, należy odpowiednio przygotować lokum, w którym przebywają. Najlepiej na parterze, z bezpośrednim wyjściem do ogrodu lub przynajmniej ...

ROTO Frank Okucia Budowlane Sp. z o.o.
ul. Wał Miedzeszyński 402
03-994 Warszawa

tel. 22 567 09 00
fax 22 567 09 59
info.pl@roto-frank.com
www.roto.pl

» więcej o firmie

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele barier może ograniczać swobodę osób w starszym wieku. Dotyczy to także codziennych czynności. Dlatego przystosowując dla nich mieszkanie warto zamontować okna, które da się obsługiwać bez dużego wysiłku.


Drzwi tarasowe Roto Patio Life z niskim progiem pozwalają
przystosować dom do możliwości seniorów.
Foto Roto

By ułatwić seniorom codzienne funkcjonowanie, należy odpowiednio przygotować lokum, w którym przebywają. Najlepiej na parterze, z bezpośrednim wyjściem do ogrodu lub przynajmniej pięknym widokiem. Przede wszystkim trzeba umożliwić im swobodne poruszanie i korzystanie z okien i drzwi. Dobrze jest wybrać rozwiązania przystosowane do ich fizycznych możliwości.


Klamka w oknie Roto NT Komfort umieszczona na dolnym ramieniu
skrzydła jest zawsze dostępna nawet z pozycji siedzącej.
Foto Roto
 

Okno otwierane jedną ręką

Zwykle okna zaprojektowane są w taki sposób, że po osadzeniu w murze ich dolna krawędź znajduje się na wysokości ok. 80-85 cm od posadzki. Standardowo umieszczona w połowie wysokości okna klamka usytuowana jest na poziomie ok. 150 cm. To dość wysoko. Otwieranie i zamykanie takich okien, nawet nowoczesnych, może sprawiać trudności osobom starszym. Najlepiej tego uniknąć wybierając okno z okuciem Roto NT Komfort, dzięki któremu klamka umieszczona jest na dolnym ramieniu skrzydła (około 90 cm od poziomu posadzki). Jest wtedy zawsze w zasięgu ręki, nawet z pozycji siedzącej. Dodatkowo klamka jest specjalnie zaprojektowana - ma dłuższy uchwyt, a mechanizm okucia wspomaga zamykanie skrzydła, tak że nie trzeba dociskać go drugą ręką. Znacznie ułatwia to osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich, a także starszym, obsługę dużych i ciężkich skrzydeł.


Napęd Roto Drive jest ukryty w posadzce.
Lekko i wygodnie przesuwa i rygluje skrzydła drzwi tarasowych o masie do 400 kg.
Foto Roto

Lekka obsługa ciężkich skrzydeł

Drzwi prowadzące na taras mają coraz częściej duże wymiary i ich otwarcie wymaga sporego wysiłku. Okucia przesuwne Roto Patio Life sprawiają, że nie trzeba „siłować się" z takimi drzwiami. Podczas otwierania mechanizm zamiast podnoszenia skrzydła unosi jedynie uszczelkę, a podczas zamykania - dociska ją do ościeżnicy. Seniorzy - bez względu na ewentualne ograniczenia fizyczne - przesuną nawet ciężkie drzwi o masie skrzydła do 400 kg bez większego problemu.


Nawet ciężkie drzwi o masie 400 kg dają się lekko przesuwać dzięki okuciom Roto Patio Life.

Większy komfort drzwi z profili drewnianych i drewniano-aluminiowych zapewni ukryty napęd elektryczny Roto Drive, który umieszcza się w posadzce. Gwarantuje on całkowicie automatyczną obsługę dużych i ciężkich skrzydeł przesuwnych. Obsługa takich przeszkleń nie wymaga użycia siły - odbywa się automatycznie po naciśnięciu przycisku na ścianie lub przy użyciu pilota.


Niski próg w drzwiach przesuwnych z Roto Patio Life jest izolowany
termicznie a jego wysokość po zamontowaniu nie przekracza 20 mm
Foto: Roto

Na taras i balkon bez potknięć

Drzwi tarasowe z okuciami Roto Patio Life ułatwią też stworzenie przejścia „bez barier". Są one wyposażone w niski próg, izolowany termicznie. Jego wysokość nad gotową podłogą nie przekracza 20 mm, co eliminuje niebezpieczeństwo potknięcia się. To ważne, gdyż wystający ponad posadzkę próg balkonu lub tarasu bywa trudną przeszkodą do pokonania dla mniej sprawnych seniorów, poruszających się o kulach lub na wózku. Miejsce wokół niskiego progu jest szczelnie izolowane. Specjalnie dobrane pod względem cieplnym materiały ograniczają ryzyko powstania mostka termicznego wzdłuż progu, skraplanie pary wodnej w tym miejscu i pojawienie się wilgoci.


Niski próg Roto Eifel TB w drzwiach balkonowych ściśle przylega
od dołu i umożliwia wygodne wyjście na zewnątrz.
Foto Roto


Badanie przebiegu izoterm pokazuje, że przegroda termiczna progu
Roto Eifel T/TB zmniejsza ryzyko skraplania się pary wodnej
i zawilgocenia drzwi balkonowych od wewnątrz.
Foto Roto

Z kolei rozwierno-uchylne drzwi balkonowe warto wyposażyć w niski próg Roto DoorPlus Eifel TB. Pod względem komfortu zapewnia on takie same właściwości, jak niski próg w systemach tarasowych. Elementy progu są umieszczane w otworze wykonanym w podłodze i szczelnie stykają się z elementami uszczelniającymi na skrzydle okna. Dzięki temu, nie trzeba obawiać się ani o ucieczkę ciepła, ani też o nawiewanie zimnego powietrza do wnętrza, które wywołuje u starszych osób uczucie chłodu.

źródło: Roto