PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE EKSPERT OKIENNY
2015-10-19
Perfekcyjny sposób na okno narożne
Okno narożne nie tylko nadaje elewacji lekkiego wyrazu, lecz również doskonale doświetla pomieszczenia. Realizacja tego typu konstrukcji wymaga jednak zastosowania ...

Schüco International Polska Sp. z o.o.
ul. Żelechowska 2
96-321 Siestrzeń

tel. 46 858 32 00
fax 46 858 32 01
schueco@schueco.pl
www.schueco.pl

» więcej o firmie

Nietypowa architektura okien nadaje budynkowi niepowtarzalny wyraz architektoniczny. Okno narożne nie tylko nadaje elewacji lekkiego wyrazu, lecz również doskonale doświetla pomieszczenia. Realizacja tego typu konstrukcji wymaga jednak zastosowania starannie przemyślanych rozwiązań.

Okna narożne to bardzo atrakcyjne rozwiązanie stolarki, ze względu na swoje walory estetyczne i praktyczne. Przeszklenie narożne elewacji przełamuje masywność bryły i dodaje jej lekkości oraz większej finezji. Główną zaletę okien narożnych można jednak dostrzec od wewnątrz pomieszczenia. Pozwalają na maksymalne doświetlenie wnętrz, a ponadto dają szeroki widok na otoczenie w różnych kierunkach. Takie konstrukcje okienne są jednak bardziej narażone na oddziaływanie warunków pogodowych, dlatego powinny charakteryzować się podwyższonymi parametrami technicznymi pod względem termoizolacyjności czy szczelności.

Jaka konstrukcja?

Okna narożne sprawdzają się najlepiej zwłaszcza w strefach dziennej aktywności mieszkańców, takich jak salon, kuchnia czy pokój do pracy. Ich zasadniczą zaletą jest zapewnienie maksymalnego dostępu światła dziennego do każdej części pomieszczenia, a zwłaszcza do zazwyczaj zacienionych rogów. Dzięki nowoczesnym technologiom PVC wykonywanie narożnych konstrukcji okiennych nie jest już problemem. W strukturze elewacji można zaprojektować przeszklenia o różnym kącie rozwarcia i estetycznym, nowoczesnym wyglądzie.


Konstrukcja wielkopowierzchniowego przeszklenia
narożnego z zastosowaniem łączników zmiennokątnych
Fot. Schüco

- W systemach okiennych z PVC-U Schüco Corona oraz Schüco Alu Inside można zastosować różnego rodzaju łączniki kątowe, co pozwala na niemal dowolne kształtowanie estetyki i funkcjonalności okna narożnego. W zależności od indywidualnego zamysłu architektonicznego możliwe jest wykonywanie okien o kącie rozwarcia w szerokim zakresie, od 90º do 210º - mówi Andrzej Polijaniuk, Dyrektor ds. Produktu i Marketingu w firmie Schüco International Polska.

Profile ram okiennych, jak i łączników w systemach Schüco mają niewielkie łączne szerokości czołowe i smukły wygląd, dzięki czemu taka konstrukcja dostarcza dużo światła i widoku, zwłaszcza przy zastosowaniu dużych powierzchni szklenia.

Okno narożne szczelne jak ściana?

Okna narożne są traktowane jako funkcjonalna ozdoba elewacji, jednak ze względu na swoje usytuowanie i budowę wymagają sprawdzonych rozwiązań konstrukcyjnych. Strefa naroża jest podwójnie narażona na napory wiatru i zacinający deszcz.

- Newralgicznymi miejscami okna narożnego są łączenia słupka narożnego i ramy okiennej. Muszą one być przede wszystkim odpowiednio szczelne i zaizolowane, aby nie dochodziło do powstawania mostków termicznych, utraty ciepła i pojawiania się skropliny wodnej. Najlepiej stosować systemowe okna i łączniki o precyzyjnie dopasowanych parametrach cieplnych zapewniających optymalny rozkład temperatur w profilu i na jego powierzchni. Profile łączące Schüco posiadają wielokomorową budowę, podobnie jak ciepłe okna z serii Schüco Alu Inside i Schüco Corona SI 82 oraz Corona CT 70. Są one w pełni kompatybilne pod względem parametrów cieplnych, dzięki czemu efektywnie ograniczają straty energii - mówi Andrzej Polijaniuk.

Stabilność konstrukcji i bezpieczeństwo w systemach Schüco PVC gwarantują solidne wzmocnienia stalowe i uszczelnienia. Zapewniają szczelność na wnikanie chłodnego powietrza i wilgoci, a jednocześnie znakomicie niwelują odkształcenia. Stabilność systemu ma duże znaczenie zwłaszcza przy dużych wymiarach przeszkleń. W takich przypadkach łączniki są uzbrajane w dodatkowe wzmocnienie stalowe, które zwiększa statykę łączenia okien.

Zdjęcie główne:
Konstrukcja narożna z łączeniem pod kątem 90o zrealizowana w technologii Schüco PVC
Fot. Schüco



Schüco - Systemowe rozwiązania okien, drzwi, fasad i produktów solarnych

Dzięki światowej sieci partnerów, architektów, projektantów i inwestorów firma Schüco International KG tworzy zrównoważone powłoki budynków, skupiając szczególną uwagę na człowieku i jego potrzebie pozostawania w harmonii z naturą i technologią.

Spełnieniu najwyższych wymagań w zakresie wzornictwa, komfortu i bezpieczeństwa towarzyszy efektywność energetyczna, przyczyniająca się do redukcji emisji CO2 i ochrony konwencjonalnych źródeł energii. Firma oraz jej trzy oddziały - Konstrukcji Aluminiowych i Stalowych, Konstrukcji z PVC-U i Nowych Energii dostarczają szerokiej gamy produktów do budynków nowych i modernizowanych, zapewniając spełnienie indywidualnych wymagań we wszystkich strefach klimatycznych. Firma Schüco, z ponad 5 000 pracownikami oraz 12 000 firm partnerskich, aktywnie działa w 78-u krajach na całym świecie. W 2012 roku osiągnęła roczny obrót na poziomie 1,8 miliarda Euro. Więcej informacji na stronie www.schueco.pl

źródło: Schüco