PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2011-05-10
Piękne okna z bogatym wnętrzem, dzięki technologii okuć Roto
Stosując różne wyposażenie okien, można dopasować ich funkcje do danego pomieszczenia.

ROTO Frank Okucia Budowlane Sp. z o.o.
ul. Wał Miedzeszyński 402
03-994 Warszawa

tel. 22 567 09 00
fax 22 567 09 59
info.pl@roto-frank.com
www.roto.pl

» więcej o firmie

Misterne zdobienia i detale architektoniczne w oknach zabytkowych świadczą o tym, że do wyglądu okien od dawna przywiązywano dużą wagę. Dzisiejsze okna potrafią również pięknie wyglądać a jednocześnie - spełniać wszelkie wymagania użytkowników. Kilka prostych zabiegów, by taki efekt uzyskać proponuje specjalista ds. technologii okien i drzwi Roto Frank.

Piękna architektura dzisiaj to duże przeszklenia, szklano-aluminiowe fasady i prosty, surowy kształt. Współczesne okno, podobnie jak bryła budynku, unika rozrzutnej formy i nie zdradza swoich umiejętności - wszystkie jego funkcje obsługiwane są jedną klamką.


Duże przeszklenia w oknach z okuciami Roto NT Designo
bez widocznych zawiasów w prostym, eleganckim wnętrzu
Foto: Roto

Na pierwszy rzut oka okna wyglądają tak samo w całym budynku. Natomiast w praktyce, stosując różne wyposażenie okien, można dopasować ich funkcje do danego pomieszczenia. Wnoszą one wówczas do wnętrza dużo więcej niż tylko zgrabny wygląd, także „umiejętności" i odpowiednie parametry, na przykład:

  • okno przesuwne do kuchni to specjalista od szybkiego, bezkolizyjnego wietrzenia,
  • okno do sypialni z wielostopniowym uchyłem - ekspert od dobrej atmosfery w sypialni o każdej porze roku,
  • okno do pokoju dziecka z Roto TiltFirst - ekspert ds. bezpieczeństwa dziecka, które może uchylić okno w swoim pokoju, ale go nie otworzy.

Na co zwrócić uwagę projektując dom, by poprawić urodę okien, podpowiada producent okuć do okien i drzwi - Roto Frank.

Okno bez widocznych zawiasów

Należy zamontować w domu „okna bez zawiasów". Zawiasy Roto NT Designo są ukryte wewnątrz okna, dzięki czemu szybciej i dokładniej można je umyć. Ma to decydujący wpływ na ich wygląd - pozbawia zbędnych detali, a jedynym widocznym elementem jest klamka. Duży, stustopniowy kąt otwarcia umożliwia pełny dostęp do okna i nie przesłania widoku na zewnątrz. Jak na nowoczesne okno przystało - ma ono bogate wnętrze: małe zawiasy pozostawiają miejsce na dodatkowe zabezpieczenia antywłamaniowe, podnosząc klasę odporności antywyważeniowej okna do poziomu WK2. Zamontowany ogranicznik zapobiega niekontrolowanemu uderzeniu skrzydła o ścianę lub ramę okna. Poprowadzona na całym obwodzie skrzydła uszczelka (bez przerywania w miejscu zawiasów) sprawia, że okno bez widocznych zawiasów to wg badań niemieckiego instytutu fizyki budowlanej Hermes® sposób na zredukowanie strat energii o ok. 10%.


Różnicę widać gołym okiem: okno z ukrytymi zawiasami Roto NT Designo doskonale
prezentuje się w nowoczesnym wnętrzu, a także – jak pokazują badania –
zatrzymuje o 10 % więcej ciepła w porównaniu do okien standardowych
Foto: Roto

Modna klamka RotoSwig

Dopełnieniem elegancji okna z okuciem Roto NT Designo jest prosta, gustowna klamka RotoSwing. Oprócz sterowania mechanizmem okucia pełni także funkcję dekoracyjną. Na uwagę zasługuje fakt, że klamki z linii RotoSwing nawiązują do aktualnych trendów wzornictwa - wyróżnia je minimalizm i elegancja. Dopasowany do ręki kształt zwiększa wygodę otwierania okna. Klamki są dostępne w różnych kolorach i wariantach z dodatkowymi mechanizmami, np. zamykanie na klucz, blokowanie przyciskiem, Secustik® czy „TiltFirst" - rozwiązanie stosowane w oknie do pokoju dziecka.


Zakryta rozetka i elementy ozdobne po bokach klamki RotoSwing
z możliwością indywidualnego zestawiania kolorów
Foto: Roto

Estetyka symetrii

Miłośnicy klasycznego ładu i harmonii, dla których symetria jest wyznacznikiem piękna mogą wybrać dwuskrzydłowe okno z dowolnego materiału, w wybranym kolorze, z ukrytymi zawiasami Roto NT Designo oraz elegancką wielofunkcyjną klamką RotoSwing, osadzoną centralnie - po środku obu skrzydeł.

Jest to możliwe dzięki zastosowaniu okuć z technologią Roto NT, która wychodzi naprzeciw tendencji do stosowania wąskich profili okiennych.

Okna z okuciami Roto potrafią pogodzić klasyczne piękno prostej formy z bogatym, indywidualnym wyposażeniem.


Centralnie położona klamka RotoSwing i RotoLine w oknie dwuskrzydłowym
Foto: Roto

Co to jest okucie?

Okucia to metalowe elementy okien i drzwi odpowiedzialne za ich funkcjonowanie: zamykanie, otwieranie, uchylanie czy przesuw. Najbardziej widocznymi elementami okucia, znanymi użytkownikom okien są klamka i zawiasy. W Polsce bardzo rozpowszechnione są okucia obwiedniowe, opasujące skrzydło dookoła. Mocują skrzydło w odpowiednim miejscu w ramie, łącząc oba te elementy w sposób umożliwiający wykonanie wszystkich funkcji okna. Odpowiadają za docisk skrzydła do ramy na całym obwodzie okna czyli dbają o jego szczelność. Wyposażone w zaczepy antywyważeniowe na ościeżnicy - utrudniają włamanie przez wyważenie skrzydła.

Wynalazcą okuć rozwierno-uchylnych, pierwszego produkowanego na skalę przemysłową okucia na świecie, umożliwiającego zarówno otwieranie jak i uchylanie okien, jest Wilhelm Frank, założyciel koncernu Roto.

Porada eksperta Roto - jak zamontować okno z okuciem Roto NT Designo


Kreskówka - okno z ukrytymi zawiasami


 

Więcej informacji nt. bezpiecznych i funkcjonalnych rozwiązań Roto oraz ich zastosowań na stronie www.tajemniceokienne.pl.

Zdjęcie główne:
Specjalista od bezkolizyjnego wietrzenia:
okno przesuwne do kuchni z okuciem Roto Patio S – piękne i praktyczne
Foto: Roto

informacja na podstawie materiałów: Roto