PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2016-01-28
Okno drewniane – ważny element ekologicznego wnętrza
Okna drewniane mogą stanowić ważny element dekoracyjny pomieszczenia, jak również skutecznie chronić przed warunkami atmosferycznymi.

VELUX Polska Sp. z o.o.
ul. Krakowiaków 34
02-255 Warszawa

tel. 22 337 70 00
fax 22 337 70 90
kontakt@velux.pl
www.velux.pl

» więcej o firmie

Coraz więcej wagi przywiązujemy do zdrowego stylu życia, którego częścią oprócz diety, czy aktywnego spędzania wolnego czasu, jest również urządzanie wnętrz z wykorzystaniem naturalnych surowców, takich jak drewno. Ważnym elementem takiego ekologicznego wnętrza jest stolarka okienna.

To, że dom ma istotny wpływ na jakość naszego stylu życia potwierdza badanie „Barometr Zdrowych Domów", przeprowadzone wśród 12 000 Europejczyków w 12 krajach*. Według mieszkańców Europy zdrowy dom jest ważniejszy dla naszego zdrowia niż unikanie tytoniu i ćwiczenia fizyczne. Stąd również moda na urządzanie wnętrz z wykorzystaniem ekologicznych materiałów. 35,7 % Polaków bierze pod uwagę aspekty środowiskowe przy wyborze nowego domu, a dla 65,8 % najważniejszy jest komfort mieszkania. Prostota oraz czerpanie inspiracji z natury to podstawowa zasada takich stylizacji. Wnętrze z elementami drewnianymi jest przytulne i sprzyja relaksowi. Czasem są to tylko dekoracje i meble, podkreślające bliskość z naturą, jak np.: stolik kawowy, fragmenty stropu czy drewniane szafki, niekiedy tylko kolory: biel, beż, zieleń. Zastosowanie okien z drewna w domu doskonale wpisuje się w styl eko. Gdy dodatkowo są to okna energooszczędne, oznacza to kolejne korzyści dla środowiska i naszego portfela.


Okno drewniane - ważny element wnętrza w stylu eko

Okna drewniane mogą stanowić ważny element dekoracyjny pomieszczenia, jak również skutecznie chronić przed warunkami atmosferycznymi. "Drewniane okna dachowe mają wiele zalet: wyróżnia je niska rozszerzalność cieplna pod wpływem zmian temperatury, dlatego są odporne na skrajne temperatury panujące na dachu. Charakteryzują się też dużą wytrzymałością i trwałością" - mówi Sławomir Łyskawka, dyrektor techniczny VELUX Polska.

Na przykład do produkcji okien dachowych najczęściej stosuje się drewno sosnowe, charakteryzujące się atrakcyjnym, naturalnym wyglądem. Warto również mieć rozeznanie skąd pochodzi drewno. "Firmy którym bliska jest idea zrównoważonego budownictwa pozyskują drewno z certyfikowanych i kontrolowanych upraw, czego poświadczeniem są certyfikaty FSC i PEFC" - mówi Sławomir Łyskawka, dyrektor techniczny VELUX Polska.

 Eko wnętrze - dobrze doświetlone, energooszczędne

Światło dzienne wpływa pozytywnie nie tylko na nasze zdrowie i samopoczucie, lecz także ogranicza potrzebę wykorzystania sztucznego oświetlenia, przyczyniając się do oszczędności energii elektrycznej i tym samym obniża rachunki za prąd. Polacy się z tym zgadzają, według badania „Barometr Zdrowych domów aż 45,2 % z nich uważa, że duża ilość światła dziennego ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie.

W jaki sposób zatem zadbać o odpowiednie doświetlenie naszych domów i mieszkań?

"Lepszy dostęp do światła dziennego można zapewnić poprzez właściwe usytuowanie okien, zwiększenie ich liczby, jak również zastosowanie nowoczesnych okien z większymi szybami. Na przykład w oknach Nowej Generacji VELUX udało się zwiększyć powierzchnię szyby nawet o 10 proc., co gwarantuje odpowiednie doświetlenie wnętrz. Warto również pamiętać, że nowoczesne oka drewniane to produkty energooszczędne"  - mówi Sławomir Łyskawka, dyrektor techniczny VELUX Polska.


Na rynku istnieją aplikacje na smartfona (np. VELUX Experience), dzięki którym właściciele domów mogą przekonać się, jaką różnicę zapewniłoby dodatkowe światło w pomieszczeniu po zamontowaniu okna dachowego. Wystarczy wybrać okno lub dowolną kombinację kilku okien, wykonać zdjęcie pokoju i zobaczyć, jak wpływają one na doświetlenie wnętrza.

Myśląc o zakupie do domu energooszczędnych okien drewnianych powinniśmy zwrócić uwagę na ich parametry m.in. współczynnik przenikania ciepła okna Uw oraz przepuszczalność energii promieniowania słonecznego g. Nowe warunki techniczne obowiązujące od 2014 roku określają maksymalne wartości tych parametrów. Według rozporządzenia Ministerstwa Infrastruktury współczynnik Uw ma być sukcesywnie obniżany. Obecnie w budynkach można montować okna pionowe o współczynniku Uw max 1,3 W/m2K, zaś połaciowe 1,5 W/m2K. W styczniu 2017 roku nastąpi zaostrzenie wymagań w przypadku okien pionowych do 1,1 W/m2K, a połaciowych 1,3 W/m2K.

* Badanie „Barometr zdrowych domów" zostało przeprowadzone na zlecenie Grupy VELUX, przez firmy doradcze Operate A/S i Wilke w październiku 2014 roku. W ankiecie wzięło udział 12 000 mieszkańców następują krajów europejskich: Austrii, Belgii, Danii, Francji, Holandii, Niemiec, Norwegii, Polski, Republiki Czeskiej, Węgier, Włoch i Wielkiej Brytanii.
Informacje o Grupie VELUX

Dzięki światłu dziennemu i świeżemu powietrzu, których dostarczają produkty VELUX, powstają lepsze warunki mieszkalne. Oferta VELUX obejmuje szeroki asortyment okien do poddaszy oraz świetlików wraz z rozwiązaniami przeznaczonymi do płaskiego dachu. VELUX oferuje również różnego rodzaju rolety wewnętrzne i zewnętrzne, żaluzje, produkty izolacyjne oraz do zdalnego sterowania. Grupa VELUX posiada swoje fabryki w 11 krajach, a przedstawicielstwa handlowe w blisko 40 krajach. Jest jedną z najsilniejszych marek na światowym rynku materiałów budowlanych, a jej produkty są sprzedawane niemal na całym świecie. W Grupie VELUX zatrudnionych jest około 10 tys. osób, a jej właścicielem jest VKR Holding A/S. Więcej informacji na stronie www.velux.com.

Informacja o Grupie VELUX i spółkach siostrzanych w Polsce

Grupa VELUX i spółki siostrzane w Polsce, należące do duńskiego holdingu VKR, są największym producentem i eksporterem okien z Polski, a ich poziom obrotów wynosi ponad 1,3 mld zł. Zatrudniają w sumie ponad 3100 osób, w tym większość w czterech fabrykach zlokalizowanych w Gnieźnie (dwie fabryki), Namysłowie i Wędkowach koło Tczewa. Grupa VELUX cały czas się rozwija i inwestuje w nowe technologie, dbając jednocześnie o najwyższe standardy jakości, bezpieczeństwa pracy i ochrony środowiska. W ciągu ostatnich dwóch lat Grupa VELUX zainwestowała w Polsce ponad 250 mln zł na modernizację fabryk i dostosowanie ich do produkcji Nowej Generacji okien VELUX. Była to największa inwestycja w ponad 20-letniej historii Grupy VELUX w Polsce. Okna Nowej Generacji są bardziej energooszczędne, dostarczają więcej światła i zapewniają większy komfort użytkowania.

źródło: Velux