PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2019-01-18
Wietrzenie zimą – jak to robić z głową?
W dobie coraz szczelniejszych okien wietrzenie pomieszczeń zimą jest koniecznością. Regularna wymiana powietrza zapobiega gromadzeniu się ...

ROTO Frank Okucia Budowlane Sp. z o.o.
ul. Wał Miedzeszyński 402
03-994 Warszawa

tel. 22 567 09 00
fax 22 567 09 59
info.pl@roto-frank.com
www.roto.pl

» więcej o firmie

W dobie coraz szczelniejszych okien wietrzenie pomieszczeń zimą jest koniecznością. Regularna wymiana powietrza zapobiega gromadzeniu się wilgoci, usuwa zapach i szkodliwe dla zdrowia zanieczyszczenia. Jak prawidłowo wentylować mieszkanie w okresie zimowym, by cieszyć się komfortem bez strat energii cieplnej?

Gdy na dworze mróz, okna w mieszkaniach otwieramy rzadziej. To błąd, którego efektem jest gorsza jakość powietrza w domu i gromadzący się kurz, wilgoć, dwutlenek węgla, które negatywnie wpływają na nasze zdrowie. Brak świeżego powietrza to częste bóle i zawroty głowy, osłabienie, senność podrażnienia oczu i dróg oddechowych. Dlatego coraz większą popularnością cieszą się innowacyjne rozwiązania okienne, dzięki którym efektywną cyrkulację powietrza można łatwo zaplanować i w pełni zautomatyzować, zapewniając domownikom maksymalny komfort i oszczędności w domowym budżecie.


Przed otwarciem okna należy zamknąć zawory termostatyczne przy grzejnikach.
Foto Roto

Otwierając okno - wyłącz kaloryfer

Aby przewietrzyć mieszkanie zimą, okna najlepiej otworzyć kilkukrotnie w ciągu dnia na krótki czas 3-5 minut. Ten sposób zapewni pełną wymianę powietrza i jednocześnie nie spowoduje utraty ciepła, zmagazynowanego w ścianach i wyposażeniu.

Aby przewietrzyć mieszkanie i stracić jak najmniej ciepła, przed otwarciem okna należy zamknąć zawory termostatyczne przy grzejnikach. „Dobry zwyczaj zamykania okien przed włączeniem klimatyzacji przyjął się w biurach i w domach. Natomiast zakręcanie kaloryfera zimą, zanim otworzymy okno - najczęściej umyka naszej uwadze. Dlatego najlepiej, żeby kaloryfer wyłączał się sam, automatycznie, w momencie otwarcia okna" - mówi Andrzej Wróblewski, ekspert ds. technologii okien i drzwi w Roto Frank Okucia Budowlane. Wystarczy zamontować niewielki czujnik okienny Roto MTS, połączony ze sterowanym elektrycznie termostatem, żeby automatycznie wyłączyć ogrzewanie w momencie otwarcia okna. Po zakończeniu wietrzenia i zamknięciu okna - czujnik ponownie włączy grzejnik. „To rozwiązanie idealne dla osób, które stawiają na efektywne zużycie energii i zmniejszenie wydatków na ogrzewanie" - dodaje ekspert.


Cichy i niezawodny napęd Roto E-Tec Drive pozwoli na automatyczną regulację
wietrzenia, dostosowaną do potrzeb także w trudnodostępnych oknach.
Foto Roto

Ustaw automatycznie

Konieczność regularnego wietrzenie to efekt coraz wyższej szczelności nowoczesnych okien, które mocno ograniczają naturalny przepływ powietrza. Dlatego jeśli nie możemy otworzyć szeroko okien warto je uchylać na krótki czas cyklicznie. Aby zwiększyć komfort i efektywność energetyczną wietrzenia, bez pamiętania o zamknięciu i zaryglowaniu okna, firma Roto stworzyła elektroniczny napęd uchylająco-ryglujący E-Tec Drive. Rozwiązanie zapewnia dopływ świeżego powietrza w zależności od potrzeb. Doskonale sprawdza się w pomieszczeniach o dużej wilgotności, takich jak łazienki lub w trudnodostępnych oknach. Napęd umożliwia zaprogramowanie automatycznego uchylenia okna, a następnie zamknięcia i pełnego zaryglowania o konkretnej godzinie - np. na dziesięć minut rano i wieczorem. Dzięki połączeniu z włącznikiem czasowym, czujnikiem wilgotności, temperatury czy warunków atmosferycznych wietrzenie można zaplanować w najbardziej efektywny i bezpieczny sposób. W przypadku nagłej zmiany warunków pogodowych - intensywnego wiatru, zamieci lub opadów - mechanizm sam zamknie okno.


Wentyluj bezpiecznie

Uchylanie okna niezależnie od obecności w domu często budzi obawy domowników szczególnie jeśli dotyczy miejsc położonych na parterze i niższych kondygnacjach. Polecanym sposobem są okna z zabezpieczeniem antywłamaniowym w pozycji uchylonej, takie jak Roto TiltSafe. Okno to można uchylić na szerokość 6,5 cm, umożliwiając odczuwalną wymianę powietrza. Jednocześnie pozostające w pozycji uchylonej okno jest w pełni chronione przed włamaniem. Dzięki specjalnej konstrukcji w połączeniu z klamką zamykaną na klucz, skutecznie zabezpiecza przed wyważeniem (certyfikowana klasa bezpieczeństwa RC2).

źródło: Roto