PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2020-12-03
Za oknem święta, a co w środku? Dekoracyjno-aranżacyjne inspiracje OknoPlus
O trendach 2020 w świątecznych aranżacjach okien (i nie tylko okien) opowiada OknoPlus.

OknoPlus Sp. z o.o.
Libertów, ul. Zgodna 55
30-444 Kraków

tel. 12 277 57 00
fax 12 277 58 00
biuro@oknoplus.com.pl
www.oknoplus.com.pl

» więcej o firmie

Gdzieniegdzie za oknami powoli zaczynają się już pokazywać święta, zatem czas na dekorowanie wnętrz. W co ubierzemy w tym roku grudzień i jak go przyjmiemy w naszych domach? O trendach 2020 w świątecznych aranżacjach okien (i nie tylko okien) opowiada OknoPlus.

Zapowiada się zielono-złoty, jedwabiście rozświetlony czas. W tym sezonie przewija się kilka wyrazistych tendencji aranżacyjnych, na które warto zwrócić uwagę. Okna zyskują „kompanów" w postaci żywych roślin. Otulamy je światłem świec lub lampionów. Czarne profile zestawiamy ze złotymi dodatkami świątecznymi. Jeśli chcemy, ocieplamy dodatkowo wystrój aksamitnymi zasłonami.

Zieleń na pierwszym planie

Tak, to prawda. W tak zwane białe święta króluje zieleń, która w tym roku wcale nie musi być niczym „ulepszana". Wnętrza mają się zielenić... od roślin - zwłaszcza, jeśli za wielkoformatowym przeszkleniem domu widać śnieg. Jodła, świerk, jemioła - to standard. Oprócz tego wśród żywych, zielonych dekoracji pojawiają się także mech, bluszcz czy - tak modny od pewnego czasu - eukaliptus albo inne rośliny występujące w roli świątecznego drzewka. Jeśli mamy jasny, monochromatyczny wystrój, nawet niewiele roślin stworzy w pomieszczeniu atrakcyjny, bardzo estetyczny kontrapunkt.

Trend inspirowany jest ludzką tęsknotą za naturą, naszym ekologicznym nastawieniem do życia i królującą od pewnego czasu w aranżacjach - widoczną także w designie okien OknoPlus - prostotą i minimalizmem. Zamiast jednej, dużej i strojnej choinki, ustawiamy w domu kilka mniejszych (najlepiej różnej wysokości i blisko siebie), ale koniecznie w doniczkach, a te w osłonkach z jakiegoś naturalnego materiału - na przykład z wikliny albo juty.

Dekorowanie ram okiennych girlandą ze sztucznych gałązek możemy zastąpić dekoracją z żywego bluszczu, który po świętach nie trafi do śmieci, bo - jako roślina doniczkowa - dalej będzie mógł rosnąć i zdobić nasze wnętrza. W oknie - w roli bożonarodzeniowego wieńca można zawiesić tym razem także dekorację wykonaną z żywego mchu, takiego jak Chrobotek, który również nie zakończy swojego żywota wraz z końcem świąt (żywe obrazy z mchu mogą wisieć potem na ścianie przez cały rok - i dłużej). Wszystkie te zielone akcenty (z których duża część powinna znaleźć się niedaleko okna) doskonale będą wyglądać w swojej naturalnej postaci, czyli bez ozdób, lub udekorowane ewentualnie... światłem.

Jeśli jednak w święta nie potrafimy być aż tak powściągliwi w dekorowaniu, możemy - pozostając ciągle w zgodzie z tym trendem - ozdobić ewentualnie nasze choinki czy stroiki naturalnymi ozdobami - wykonanymi z suszonych owoców, z drewna, papieru... Im bardziej oryginalnie, tym lepiej. Pamiętajmy - DIY jest ciągle w cenie!

W blasku świec i lampionów

Tegoroczne święta w domu muszą być koniecznie rozświetlone - ale nie kiczowato, tylko nastrojowo - najlepiej ciepłym światłem świec w smukłych świecznikach albo w tradycyjnych lampionach pogrupowanych na stołach i parapetach, ale także na podłodze - na przykład wzdłuż dużych okien tarasowych. Im więcej takich świateł, tym lepiej. Pamiętajmy, że te usytuowane przy oknie, będą się pięknie odbijać w szybie i zwielokrotniać efekt. Zestawiajmy ze sobą lampiony w podobnym stylu, ale różnej wielkości. Możemy również skusić się na ozdabianie różnych elementów wyposażenia wnętrz świetlnymi girlandami dającymi białe, miękkie światło. Wieszamy je w tym roku nie tylko w oknach czy na ścianach, ale również na wezgłowiu łóżka, poręczy schodów, na kominku...

W modzie pozostają ponadto różnego rodzaju świetlne ozdoby o dość prostej formie - w skandynawskim stylu, jak dobrze nam już znane z poprzednich sezonów świecące gwiazdy (wieszane lub stawiane w oknach) i tym podobne dekoracje. W tym roku nie muszą być białe. Doskonale będą prezentować się między innymi... czarne oraz te w metalicznych, odbijających światło kolorach (srebro, miedź i przede wszystkim - złoto).

Złoto znowu na topie

W świątecznych trendach co kilka sezonów zmienia się moda - raz króluje złoto, raz srebro. W tym roku dominują złote dekoracje o bardzo eleganckim, prostym designie, oraz stosowanie w aranżacjach niezwykle urzekających zestawień kolorystycznych, jak czerń okraszona złotem. Tak mogą wyglądać czarne bombki ze złotym, ręcznie malowanym wzorem, czarna zastawa stołowa w towarzystwie złotych sztućców, prezenty owinięte czarnym papierem i przepasane złotą wstążką, złote i czarne świece ustawione na złotej tacy i tak dalej.

Świetnie można to wykorzystać również, mając w domu - tak popularne obecnie - czarne, aluminiowe okna (takie jak produkty z linii Reveal), które na przykład w towarzystwie złotych akcesoriów świątecznych na parapecie (złote doniczki, świeczniki z postarzanego złota, lampiony w złotym kolorze etc.) czy wiszących w świetle okna złotych, metalowych gwiazd stworzą połączenie wizualnie doskonałe.

Złoto przepięknie łączy się także z innymi głębokimi barwami, które w święta mogą nam cudownie zagrać w domu. Ciemna zieleń czy granat są w tym roku mile widziane w dodatkach - na przykład na świątecznym stole czy w postaci... eleganckich zasłon.

Aksamitnie i jedwabiście

Jeśli przysłaniamy okna zasłonami, warto na święta powiesić gładkie, lekko połyskujące, aksamitne, w kolorze 2020 roku, czyli classic blue, ewentualnie w szmaragdowym lub powiedzmy w odcieniu butelkowej zieleni. W przypadku dużego okna przesuwnego (jak na przykład Morlite Vision), zajmującego większą część ściany w pomieszczeniu, można „pobawić się" ich drapowaniem. Barwa i właściwości materiału dodadzą wnętrzu przytulności i jeszcze bardziej odświętnego charakteru - podobnie jak jedwabne poszewki na poduszkach.

***

Święta 2020, z powodu panującej pandemii i jej skutków, są z pewnością inne niż wszystkie. Tym bardziej warto przyłożyć się do przygotowania świątecznej aranżacji, aby - mimo niesprzyjającego nam czasu - poczuć się w swoim otoczeniu jak najlepiej. Jednym przypadnie do gustu „zielony azyl" i bliskość natury, innym elegancka czerń i złoty blask, budujące w domu uroczysty nastrój, a jeszcze innym ciepły, przytulny klimat głębokich barw i miłych w dotyku tkanin. Każdy z tych wyborów będzie świetny.

Zespół OknoPlus życzy miłego dekorowania domu!

źródło: OknoPlus