PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE EKSPERT OKIENNY
2022-03-09
Wymień okna i drzwi na wiosnę – skorzystaj z dofinansowania w ramach programu Czyste Powietrze
53 tys. zł w ciągu trzech lat - z takiej ulgi podatkowej związanej z termoizolacją mogą skorzystać ...

OKNOPLAST Sp. z o.o.
Ochmanów 117
32-003 Podłęże

tel. 12 279 71 71
fax 12 279 71 72
biuro@oknoplast.com.pl
www.oknoplast.com.pl

» więcej o firmie

53 tys. zł w ciągu trzech lat - z takiej ulgi podatkowej związanej z termoizolacją mogą skorzystać właściciele domów jednorodzinnych. Planując modernizację i dbając o efektywność energetyczną budynku powinniśmy uwzględnić nie tylko wymianę pieca, ale również wymianę okien i drzwi - mają one znaczny wpływ na energooszczędność całego budynku.  

Kiedy myślimy o programie Czyste Powietrze, którego celem jest ograniczenie szkodliwej emisyjności gospodarstw domowych, zakładamy, że na liście urządzeń objętych uprawnieniami do pozyskania ulgi są jedynie kotły czy pompy ciepła, stanowiące podstawę całego systemu ogrzewania. Nie wszyscy jednak wiedzą, że mieści się na niej również stolarka otworowa, której parametry i jakość są równie istotne dla utrzymania optymalnej temperatury w domu. Początek wiosny, czas kiedy planujemy remonty, dlatego szczególnie teraz warto baczniej przyjrzeć się swoim oknom i rozważyć ich wymianę.

Jakie okna wybrać?

Poszukując energooszczędnych rozwiązań powinniśmy przyjrzeć się parametrom technicznym danego rozwiązania. Zwróćmy uwagę na współczynnik przenikania ciepła - nie powinien przekraczać 0,9 W/m2K. Takie parametry spełnia na przykład linia okien Winergetic, z których najcieplejszy Winergetic Premium Passive charakteryzuje się wyjątkowym współczynnikiem Uw = 0,59 W/m2K. Trzeba wiedzieć, że na parametry stolarki okiennej duży wpływ ma także jej odpowiednia instalacja. Prawidłowy montaż zapewnia termoizolację na najwyższym poziomie dla danego modelu okna dlatego proces warto powierzyć więc profesjonalistom. A co jeszcze wpływa na optymalizację domowego systemu grzewczego?


- Często niedocenianym czynnikiem jest ekspozycja na światło naturalne. Energia słoneczna to całkowicie darmowy, ekologiczny sposób na pozyskiwanie ciepła, które może skutecznie dogrzać dom. Takie okno działa jak źródła energii odnawialnej. Choć samo jej nie produkuje to umożliwia gospodarstwu domowemu czerpanie z niej. Najwięcej ciepła pozwolą zakumulować nowoczesne modele okien o doskonałej przejrzystości, a efekt ten poprawią jeszcze modele o profilach smuklejszych niż standardowe, które swoją konstrukcją zwiększają powierzchnię szyby. - tłumaczy Mike Żyrek, Dyrektor Badań i Rozwoju w Grupie OKNOPLAST.

Myśląc o wyborze całej stolarki otworowej, warto postawić na jednego producenta - gwarantuje to spójność kolorów, a w efekcie wpływa na estetykę całego domu. Wbrew pozorom wymiana okien i drzwi nie jest czasochłonnym zadaniem. Instalacja nowej stolarki zajmuje kilka godzin, a korzyści będziemy zauważali w portfelu w postaci niższych rachunków przez kolejne lata. Dlatego planując remont pod kątem ulgi termomodernizacyjnej czy programu Czyste Powietrze, warto uwzględnić okna w harmonogramie prac.

Jak skorzystać z dofinansowania?

O dofinansowanie mogą ubiegać się właściciele budynków już istniejących. Jak się zgłosić? Należy wypełnić wniosek i złożyć go do wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej - można to zrobić osobiście, pocztą lub w formie elektronicznej.

Informacje na temat programu Czyste Powietrze można również znaleźć na stronie internetowej: https://oknoplast.com.pl/program-czyste-powietrze-termomodernizacja/