PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE EKSPERT OKIENNY
2022-12-14
Regulacja okien na zimę - czy to konieczne? Obalamy mity!
W niniejszym artykule przyjrzymy się budowie okuć okiennych oraz wyjaśnimy, czym są elementy ryglujące i jak działają.

SIEGENIA-AUBI Sp. z o.o.
ul. Ossowskiego 64
46-203 Kluczbork

tel. 77 447 77 00
fax 77 447 77 20
info-pl@siegenia.com
www.siegenia.com/pl

» więcej o firmie

Czy regulacja okna zima-lato to mit? Żeby odpowiedzieć na to pytanie, należy poznać sposób działania okien. W niniejszym artykule przyjrzymy się budowie okuć okiennych oraz wyjaśnimy, czym są elementy ryglujące i jak działają. Sprawdzimy, jakie powinno być ustawienie okien na zimę oraz co zrobić, aby nie popełnić często powtarzanych błędów.

Na czym polega regulacja okna zima-lato?

Szumnie opisywana i pokazywana na licznych filmach instruktażowych regulacja okien lato-zima to aspekt, który wcale nie jest tak oczywisty, jak mogłoby się wydawać.

Po pierwsze, mitem jest samo określenie trybu zima-lato. Dlaczego? Otóż każde okno ma po prostu możliwość regulacji docisku na okuciach. Dobrze wykonana regulacja eliminuje straty ciepła z pomieszczeń. Nie są to natomiast tryby do częstego „przełączania" według własnej woli.

Na mimośrodzie znajdują się elementy ryglujące. Fakt, można je bardzo łatwo przestawiać (np. za pomocą klucza imbusowego). Odpowiednia regulacja w tym aspekcie ma sprawić, że skrzydło zamyka się płynnie, siła potrzebna do przekręcenia klamki nie musi być duża, a okno pozostaje maksymalnie szczelne.

Warto też podkreślić, że samodzielna regulacja okna na zimę może przynieść więcej szkód niż korzyści. O tym, jak wyregulować okna PVC na zimę - w dalszej części artykułu.

Sprawdź też, jak zadbać o świeże powietrze w domu.

Ustawienie okien na zimę - dlaczego może być szkodliwe?

Samodzielna i nieumiejętna zmiana ustawień okna, regulacja na zimę czy też lato, może okazać się na dłuższą metę szkodliwa. Oto kilka głównych aspektów, o których należy pamiętać:

  • Regulacja okien PVC na zimę zużywa szybciej okucia.
    Regulując okna, znacząco zmieniamy siłę na klamce. Niestety, ustawiając zbyt duży i szczelny docisk, możemy doprowadzić do sytuacji, w której okucia okna będą się szybciej zużywały. 
  • Częsta regulacja okna lato-zima sprawia, że okucia przestają spełniać swoją funkcję.
    Nieumiejętna regulacja sprawia, że okucia okienne ulegają zniszczeniu, przestają prawidłowo działać, a rolki ryglujące zaczynają się luzować. W konsekwencji przy zamykaniu zaczynają się same przestawiać. 
  • Samodzielne regulowanie okien na zimę zużywa uszczelkę.
    Przy niskich temperaturach uszczelka okienna jest bardziej sztywna niż elastyczna. Dociskanie jej powoduje więc zużycie tego ważnego elementu. 

Jak regulacja okna na zimę wpływa na jego szczelność? Co z wilgocią?

Wiele osób zastanawia się, jak wyregulować okna na zimę, aby uniknąć wilgoci w pomieszczeniu. Sprawa z pozoru wydaje się bardzo prosta. Lekka nieszczelność na oknach to gwarancja „przewiewu" w mieszkaniu czy domu, a co za tym idzie - ochrona przed zawilgoceniami. To jednak mit!

- Okna powinny być maksymalnie szczelne - podkreśla Łukasz Bus Kierownik Działu wsparcia technicznego SIEGENIA - W końcu stolarka okienna ma pomagać w ograniczeniach strat energii, a nie dodatkowo je generować. Nie można więc traktować nieszczelności okien jako zastępstwa dla prawidłowo funkcjonującego systemu wentylacyjnego - dodaje Łukasz Bus.

Z drugiej strony nie jest tajemnicą, że rzadko zdarza się, aby ramy czy ościeżnice były idealnie osadzone. Stąd okna wyposażone są w śruby mimośrodowe, które służą do optymalnej regulacji całych skrzydeł okiennych. Jak z nich skorzystać?

Jak prawidłowo wyregulować okna na zimę?

Jak regulować okna na zimę, żeby nasze działanie nie przyniosło szkód? Przede wszystkim warto skorzystać ze wsparcia fachowców.

Wspominane w poprzednim akapicie śruby mimośrodowe mają być ustawione tak, aby ramy okna na całej swojej powierzchni przylegały poprawnie do ościeżnicy. Tylko precyzyjne ustawienie zapewni poprawne działanie mechanizmów i lekkie zamykanie okien oraz zachowanie doskonałej szczelności.

Wszelkie błędy i odchylenia w ustawieniach spowodują, że mechanizm okienny zacznie się szybciej zużywać. Przykładowo, maksymalne „dociśnięcie" skrzydeł do ościeżnic, owszem, zwiększy szczelność, ale przy okazji utrudni otwieranie i zamykanie okna. Skutkiem tego może być także deformacja uszczelek.

Wygodną opcją jest rozwórka ZIMA/LATO w systemach Siegenia, czyli wentylacja dzięki ograniczeniu szerokości uchyłu okna. Pozwala ona dopasować ilość wpuszczanego powietrza do warunków pogodowych. Jednym ruchem ręki można zniwelować przeciągi i ograniczyć koszty energii. Regulacja okien PVC lato-zima jest więc możliwa bez użycia narzędzi.

Podsumowując, jak ustawić okna plastikowe na zimę? Zamiast kierować główne działania na precyzyjne regulacje, które powinien wykonywać fachowiec, powinniśmy raczej zadbać o stałą konserwację okien.

Należy więc co 2-4 lata przesmarować wszystkie ruchome mechanizmy w skrzydłach okiennych i drzwiowych środkiem na bazie oleju, np. WD-40. Poprawi to lekkość ich zamykania i wydłuży sprawność mechanizmów. Części stałe (zapadki, blokady, prowadnice) warto posmarować wazeliną bezkwasową. To wydatki rzędu kilku złotych, które sprawią, że po takich pracach konserwacyjnych zamykanie okien i drzwi będzie przyjemnością!

więcej