PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE EKSPERT OKIENNY
2024-06-26
Ochrona dziedzictwa architektonicznego z VELUX Commercial
Firma VELUX Commercial wzięła udział w przebudowie dawnego protestanckiego domu kultury w Bad Kissingen.

VELUX Commercial Polska Sp. z o.o.
ul. Legii Wrzesińskiej 21
62-300 Września

tel. 61 640 34 10
info@veluxcommercial.pl
www.veluxcommercial.pl

» więcej o firmie

Velux Commercial wniósł znaczący wkład w kompleksową renowację dawnego domu kultury w Bad Kissingen (w Niemczech) z 1968 roku, która obejmowała nowatorskie zastosowanie modułowych świetlików VELUX. Projekt ten stanowi wyjątkowy przykład ochrony dziedzictwa architektonicznego poprzez nowoczesną adaptację, spełniając jednocześnie najwyższe standardy efektywności energetycznej. Odrestaurowane przestrzenie znalazły przeznaczenie jako powierzchnie biurowe.

W 2019 roku, stojący przed widmem wyburzenia ze względu na wysokie koszty utrzymania oraz konieczność odremontowania, budynek trafił na sprzedaż. Jednakże dzięki interwencji Daniela Dahintena, partnera w TRAGRAUM Ingenieure, który poszukiwał nowej przestrzeni biurowej, został uratowany przed rozbiórką. Wspólnie z lokalnymi władzami podjęto decyzję o jego renowacji, kładąc szczególny nacisk na zachowanie historycznego charakteru obiektu.

Proces renowacji obejmował zachowanie oryginalnej struktury, a aby sprostać współczesnym standardom zrównoważonego budownictwa, zdecydowano się na minimalną modernizację. Zachowano elementy takie jak przestrzeń sakralną, charakterystyczne zielone odcienie drewna oraz wiele innych historycznych detali. Przeprowadzono renowację parkietów, farb ściennych zgodnie z zabytkowymi standardami, a także odnowiono fontannę, ramy okienne i ściany z cegły wapienno-piaskowej.

Kluczowym elementem modernizacji było zainstalowanie modułowych świetlików VELUX, które zastąpiły zabytkowy sufit podwieszany. Te innowacyjne rozwiązania nie tylko kierują naturalne światło do wnętrz biurowych, poprawiając atmosferę i samopoczucie pracowników, ale także przyczyniają się do utrzymania wysokiej efektywności energetycznej budynku. Dzięki przeszkleniom o współczynniku przenikalności cieplnej Ug wynoszącym 0,7 W/m²K oraz wewnętrznym szarym roletom z bezprzewodowym systemem napędu rolet io-homecontrol®, świetliki zapewniają optymalne warunki pracy i komfort wizualny.

- „Przeprowadziliśmy minimalne zmiany, skupiając się głównie na wprowadzeniu naturalnego światła. Wszystkie istniejące elementy zostały zachowane, a ich charakter został wzmocniony. Starannie oczyściliśmy i naprawiliśmy istniejącą strukturę budynku, aby zachować jego oryginalność i nadać mu nowe przeznaczenie." - mówi Daniel Dahinten.

Dodatkowo, otwierane moduły świetlików umożliwiają regularną cyrkulację powietrza, dostarczając świeże powietrze do miejsc pracy, co jest kluczowe dla zdrowia i wydajności pracowników. W sumie w projekcie wykorzystano dwa świetliki dachowe ciągłe, składające się z 17 modułów: 13 z nich to moduły stałe 750x1200 mm, a 4 to moduły wentylacyjne 750x1200 mm. Zastosowane pasma świetlne to jednospadowe rozwiązanie, idealne do płaskich dachów.

Renowacja Domu Kultury, wspierana przez Velux Commercial, to doskonały przykład połączenia ochrony dziedzictwa architektonicznego z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi. Projekt ten nie tylko przedłużył cykl życia historycznego budynku, ale również zachował jego oryginalny charakter, dostosowując go jednocześnie do współczesnych wymagań użytkowych i energetycznych.