PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2010-08-26
Od czego naprawdę zależy energooszczędność okna?
O parametrach całego okna decydują cechy pakietu szybowego i profilu oraz sposób osadzenia szyby w ramie, a także montaż.

OknoPlus Sp. z o.o.
Libertów, ul. Zgodna 55
30-444 Kraków

tel. 12 277 57 00
fax 12 277 58 00
biuro@oknoplus.com.pl
www.oknoplus.com.pl

» więcej o firmie
Okna stanowią jedno z głównych miejsc ucieczki ciepła z naszego domu, dlatego też liczymy, że wstawienie okien z szybami o niskim współczynniku przenikania ciepła przyniesie nam wymierne korzyści w postaci niższych rachunków za ogrzewanie. Niewielu z nas wie, że parametrem, na który powinniśmy zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru energooszczędnej stolarki okiennej jest współczynnik przenikania ciepła dla całego okna. Izabela Tryba, ekspert firmy OknoPlus, wyjaśnia, co kryje się pod tym pojęciem i dlaczego jest ono tak istotne.

„Współczynnik przenikania ciepła, oznaczany symbolem U, służy do określania strat ciepła poprzez ściany, drzwi, strop i oczywiście - okna. Należy pamiętać, że im wartość współczynnika mniejsza, tym straty ciepła są niższe i przegroda ma lepsze parametry izolacyjne. Poziom izolacyjności cieplnej okna określa natomiast współczynnik przenikania ciepła Uw. Charakteryzuje on wielkość strat ciepła, które spowodowane są różnicą między temperaturą wewnątrz pomieszczenia a temperaturą na zewnątrz. O parametrach całego okna decydują cechy profilu,  pakietu szybowego, sposób osadzenia szyby w ramie oraz ich udział procentowy w konstrukcji. W przypadku zakupu okien sprzedawca ma obowiązek podawania współczynnika przenikania ciepła dla całego okna. Niestety, zdarzają się tutaj nieporozumienia”, tłumaczy Izabela Tryba, dyrektor handlowy firmy OknoPlus. I dodaje: „Współczynnik przenikania ciepła dla szyby jest często podawany jako współczynnik U dla całego okna. Tym samym klienci wprowadzani są w błąd!” Współczynnik przenikalności termicznej okna Uw stanowi bowiem składową wielu czynników, takich jak właśnie współczynnik przenikania ciepła szyby i ramy, a także np. pole powierzchni szyby, ramy i całego okna, dzięki czemu jest on najbardziej istotnym parametrem”. Wartość współczynnika Uw wylicza się na podstawie poniższego wzoru:


Gdzie:
Uw – współczynnik przenikania ciepła okna, W/(m2K)
Uos – współczynnik przenikania ciepła w środkowej części szyby zespolonej (bez uwzględnienia wpływu mostków cieplnych), W/(m2K)
As – pole powierzchni szyby, m2
UR – współczynnik przenikania ciepła ramy, W/(m2K)
AR – pole powierzchni ramy, m2
Ψ – liniowy współczynnik przenikania ciepła mostka cieplnego na styku szyby z ramą, W/(m2K)
L – długość liniowego mostka cieplnego na styku szyby z ramą, m
A – pole całkowite powierzchni okna, m2

Izabela Tryba wyjaśnia również: „Chcąc porównać oferty poszczególnych firm w odniesieniu do izolacyjności termicznej profilu, z którego oferowane są okna - należy porównywać współczynnik Uw dla tzw. okna referencyjnego. Jest to okno jednoskrzydłowe o wymiarach 1230 x 1480 mm - zdefiniowanie w celach porównawczych przez Instytuty techniczne badające cechy stolarki, np. ITB, LTB, IFT w Rosenheim. Niestety bardzo często w różnego rodzaju zestawieniach i przeglądach okien , dla celów marketingowych, producenci podają okno większe np. 1400 x 1500, co jest poważnym nadużyciem. Powodem jest fakt, że im większy jest udział procentowy szyby tym współczynnik izolacyjności będzie niższy, gdyż szyba ma na ogół polepszy współczynnik izolacyjności.


Ekipa montująca okna powinna przejść specjalne przeszkolenie
Fot. OknoPlus


Przykładowo, dla okna referencyjnego, z wypełnieniem THERMO i ciepłą ramką Swis Spacer, z szybą o wartości Uos = 0,5 W/m2K, współczynnik przenikalności termicznej Uw wynosi 0,7 W/m2K.

O parametrach całego okna decydują cechy pakietu szybowego i profilu oraz sposób osadzenia szyby w ramie, a także montaż. Należy pamiętać, że tzw. ciepły montaż  minimalizuje mostki termiczne na styku okna z murem oraz uniemożliwia przedostawanie się wilgoci do wnętrza domu, błędny montaż okna może natomiast spowodować, że przez mostki termiczne wokół ramy okna „ucieka” więcej ciepła niż przez całą powierzchnię ściany. Z uwagi na powyższe montaż okien nie powinien być przypadkowy, lecz musi zostać wykonany przez wyszkolonych, posiadających certyfikaty fachowców. Warto zatem zdecydować się na polecaną przez OknoPlus ekipę montażową, która została przeszkolona w zakresie ciepłego montażu stolarki.

Zdjęcie główne:
Decydując się na okna energooszczędne warto znać współczynnik przenikania ciepła całego okna…
Fot. OknoPlus
Firma OKNOPLUS specjalizuje się w produkcji wysokiej jakości okien. OKNOPLUS oferuje okna PVC produkowane na profilach Aktiv Plus, Art Plus oraz Termo Plus. Każdy z trzech profili to odpowiedź na potrzeby nawet najbardziej wymagających Klientów. Okna PCV produkowane przez OKNOPLUS posiadają bardzo dobrą izolacyjność termiczną i akustyczną, co gwarantuje niezwykły komfort cieplny oraz ochronę przed hałasem. Poza doskonałą jakością, okna PVC OKNOPLUS są indywidualnie dostosowywane do charakteru pomieszczenia. Profesjonalizm, solidność i terminowość, to niektóre z atutów firmy OKNOPLUS. Wieloletnia działalność firmy OKNOPLUS została wielokrotnie doceniona. Wśród licznych nagród i wyróżnień są m.in. Przedsiębiorstwo Fair Play, Sukces Polski, medal – Kraków Europejskie Miasto Kultury 2000, Najwyższa Jakość Małopolska, Lider Rynku, Przejrzysta Firma, Złoty Laur Małopolski 2008, Gazele Biznesu 2008.

informacja na podstawie materiałów: OKNOPLUS