PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE EKSPERT OKIENNY
2011-01-28
Laboratorium przyjeżdża do producenta
Badanie okna na miejscu, u producenta trwa od trzech do ośmiu godzin i kończy się wydrukiem raportu z badania i wydaniem klasyfikacji właściwości.

MOBILNE LTB s.c.
ul. Wrocławska 142B
58-306 Wałbrzych

tel. 74 840 14 63
fax 74 661 41 40
biuro@badaniaokien.pl
www.badaniaokien.pl

» więcej o firmie
GPD: Producenci drewnianych okien i drzwi, w tym także drzwi balkonowych, nie muszą obecnie wozić swoich produktów do badań w nielicznych stałych laboratoriach?
Adam Mścichowski: Dokładnie tak. Takie badania mogą zostać przeprowadzone w ich zakładzie przez Mobilne Laboratorium Techniki Budowlanej. Powstało ono w 2007 r. w odpowiedzi na potrzeby producentów okien. Do dziś odwiedziło dziesiątki producentów, dysponując najnowocześniejszym urządzeniem badawczym renomowanej niemieckiej firmy Holten.

GPD: Jak duże okna i drzwi mogą być testowane w waszej komorze?
A.M.: Dzięki przenośnej komorze mamy możliwość przeprowadzenia badań u producenta na elementach o maksymalnych wymiarach 2300 x 2300 mm. Od początku grudnia 2010 r. nasze laboratorium dysponuje również nową stacjonarną komorą do badania okien, drzwi balkonowych oraz drzwi zewnętrznych. Daje to możliwość przebadania elementów o wymiarach 2900 x 3000 mm. Nowe stanowisko zostało zakupione u renomowanego niemieckiego producenta w firmie K. Schulten. Posiadamy teraz trzy stanowiska badawcze: dwa mobilne i jedno stacjonarne.

GPD: Czy Mobilne Laboratorium posiada stosowne uprawnienia?
A.M.: Mobilne Laboratorium Techniki Budowlanej posiada akredytację Polskiego Centrum Akredytacji AB 1054 oraz notyfikację NB 2189 nadaną przez Komisję Europejską. Jest w tej chwili jedynym akredytowanym laboratorium w Polsce, które przyjeżdża i wykonuje badania okien i drzwi na miejscu u producenta. Akredytowane zostały wszystkie metody badawcze, które pozwalają na przeprowadzenie badań w pełnym zakresie.

GPD: Jakie korzyści przemawiają za skierowaniem zlecenia do Wałbrzycha?
A.M.: Wyniki oraz raport z badania firma otrzymuje na miejscu po wykonaniu badania lub maksymalnie do 7 dni. Osoby odpowiedzialne w firmie za jakość mogą obserwować badanie okna bez zakłóceń produkcji. Korzyści naszych klientów to - oprócz możliwości wykonania badania u producenta - bardzo konkurencyjna cena, kontrola procesu produkcyjnego przez pracownika laboratorium, doradztwo i konsultacje w ramach usługi badawczej.

GPD: Zainteresowani wytwórcy okien często pytają, jak szeroki jest zakres badań wykonywanych na miejscu u producenta?
A.M.: Wykonujemy badania na zgodność z normą, obowiązującą od 1 października 2010 r. europejską normą PN-EN 14351-1:2006+A1:2010, żeby wyroby oznaczać znakiem CE, na zgodność z Aprobatą Techniczną ITB dla używania znaku B, w ramach nadzoru nad ZKP zgodnie z powyższą normą, oraz badania obiektowe, które mogą być wykonywane w budynkach w celu potwierdzenia jakości wbudowanej stolarki okiennej lub w kwestiach spornych między stronami, a także dla nowych rozwiązań technicznych. Powodzeniem cieszą się również badania nowych rozwiązań technicznych - doświadczalne, próbne, nietypowe.

GPD: Wykonywany jest pełen zakres badań?
A.M.: Dla wyrobów oznakowanych znakiem CE badanie przepuszczalności powietrza wykonywane jest w obydwu kierunkach: ciśnienie dodatnie i ciśnienie ujemne. Dla wyrobów oznakowanych znakiem B badanie wykonywane jest tylko dla ciśnienia dodatniego. Przepuszczalność powietrza jest mierzona na poszczególnych poziomach ciśnienia zadanego - 50, 100, 150, 200, 250, 300, 450, 600 Pa. Wykonywane są badania wodoszczelności, odporności na obciążenie wiatrem, powtarzalne próby ciśnieniowe i badanie bezpieczeństwa, nośności urządzeń zabezpieczających oraz właściwości cieplne i akustyczne.

GPD: Wspomniał Pan, że od 1 października 2010 r. obowiązuje już tylko nowa norma PN-EN 14351-1:2006+A1:2010, która zastąpiła normę PN-EN 14351-1:2006. Czy w związku z tym dotychczas wykonane badania okien będą nadal ważne, czy trzeba wykonać je na nowo?
A.M.: Nie trzeba powtarzać badań typu, bo system oceny zgodności pozostał ten sam. Ale często pada też pytanie, czy systemodawca, który wykonał badania typu i ma do nich prawo, może je udostępnić producentowi okien i drzwi. Otóż nowa norma reguluje precyzyjnie, na jakich warunkach może się odbyć udostępnienie wyników z badań typu i prawo do posługiwania się nimi przez producenta. Niektóre z warunków to zawarcie umowy, stosowanie identycznych komponentów do produkcji gotowych wyrobów i udokumentowane dowody na identyczne właściwości gotowego wyrobu zgodnego z wynikami badań typu. Zmiany w nowej wersji normy dotyczą przede wszystkim uściślenia sposobu kaskadowego udostępniania wyników badań ITT wykonanych przez systemodawców profili. Do tej pory te kwestie były dość niejasne i każdy producent, który miał takie badania, postępował według swojej, nie zawsze słusznej filozofii. Sposoby udostępniania wyników ITT swoim producentom nie zawsze też były korzystne dla finalnego produktu, a w konsekwencji odbijało się to na kliencie. W związku z pojawieniem się nowych elementów dotyczących kontroli ZKP w normie PN-EN 14351-1:2006+A1:2010 nasze laboratorium przygotowało nową ofertę badawczą.

GPD: Producenci okien są zadowoleni z takiej formy usług badawczych?
A.M.: To bardzo korzystne rozwiązanie ze względu na szybkość wykonywanej usługi oraz obniżenie kosztów związanych z badaniami. Nie trzeba wysyłać okna i czekać w kolejce na badania oraz na raport z badań. Właściciel firmy okiennej oraz pracownicy mogą zobaczyć „od kuchni", jak wyglądają badania, jest to również bardzo ważny element szkoleniowy. Przy okazji jest możliwość konsultacji w zakresie Zakładowej Kontroli Produkcji, czy też wdrożenia ISO 9001. Mobilne Laboratorium Techniki Budowlanej to firma, która została stworzona dla producentów stolarki budowlanej. Stale pracujemy nad rozwojem oferty oraz nad taką formą kontaktu z klientem, aby obowiązki związane z badaniami wyrobów były jasne, a procedury proste.

GPD: Dziękuję za rozmowę!

rozmawiał: Janusz Bekas
źrodło: Gazeta Przemysłu Drzewnego, 1/2011
zdjęcia:
Mobilne LTB