Konkurs przyciągnął zaskakującą liczbę zgłoszeń. Prace nadesłało w ciągu miesiąca prawie 400 uczestników!
Wanda i Jakub Malec, Zuzia Harmacińska oraz Martyna Muller to laureaci trzech pierwszych nagród w kategorii wiekowej 0-4 lata. Julia Nowicka, Wiktoria Link oraz Maciej Muller to autorzy zwycięskich prac w grupie 5-7 lat, z kolei prace Anny Marii Chojnackiej, Antoniny Adamowicz, Olgierda Sumeradzkiego uznano za najlepsze wśród dzieci w wieku 8-11 lat. Ponadto, w grupie dzieci pracowników Polska Presse i DRUTEX-u zwycięzcami okazali się: Pola Hadaś, Zuzanna Biś oraz Hanna Stanisławczuk.
Prace konkursowe oceniło jury w składzie: Jan Szczypka, prodziekan Wydziału Rzeźby ASP, Małgorzata Wiśniewska - asystentka pracowni rysunku Prof. Mariusza Kulpy na Wydziale Rzeźby ASP, Gabriela Gusztyn-Popławska - dyrektor marketingu Dziennika Bałtyckiego, Kamila Kubik, kierownik działu poradników i dodatków Dziennika Bałtyckiego oraz Leszek Gierszewski, Prezes DRUTEX S.A.
Autorzy najładniejszych prac w kategorii 0-4 lata otrzymali zestaw klocków Lego, na zwycięzcę w kategorii wiekowej 5-7 lat czekała podróż na Tropikalną Wyspę pod Berlinem. Mistrz artystyczny z najstarszej grupy 8-11 lat otrzymał voucher na wycieczkę do podparyskiego Disneylandu. Każdy z uczestników konkursu otrzymał ponadto pamiątkowe nagrody niespodzianki.
Nagrody zostały wręczone podczas imprezy podsumowującej konkurs, która odbyła się 27 sierpnia w Gdańsku na Targu Węglowym. Uroczystości towarzyszyła moc atrakcji, m.in. koncerty In-Grid, De Mono i Michała Szpaka, mecze piłki nożnej z gwiazdami oraz liczne konkursy dla najmłodszych.
Konkurs ma na celu pobudzenie wyobraźni dzieci i zachęcenie ich do wyrażenia swoich kreatywnych pomysłów dotyczących marzeń i fantazji w postaci rysunku oraz zwrócenie uwagi na rolę domu, a szczególnie okien, symbolizujących wolność, w otaczającej ich rzeczywistości.
„Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem rysunków konkursowych. To niesamowite, w jak kreatywny sposób dzieci połączyły własne fantazje i marzenia z tak prozaiczną tematyką, jaką wydają się okna. Wierzę, że wczesne rozpoczęcie edukacji na temat bezpiecznego domu i budowanie podstaw kreatywnego myślenia, odegra ważną rolę, gdy nasi podopieczni za parę lat staną się inżynierami, technikami i technologami, wreszcie gdy budować będą własne domy. Cieszy nas, że konkurs Okno do świata fantazji jest jednocześnie dobrą zabawą dla dzieci, które biorą w nim udział z wielkim entuzjazmem" - mówi Leszek Gierszewski, Prezes DRUTEX S.A.
„Prace napływały nie tylko z Pomorza, ale z całej Polski. Przygotowywały je także dzieci wypoczywające z rodzicami nad Bałtykiem czy na Kaszubach. Widać jak bardzo się starały i angażowały. Jesteśmy z tego bardzo zadowoleni. Poziom wykonania prac robi ogromne wrażenie. Wybór tych najlepszych był niezwykle trudny. Dlatego poprosiliśmy ekspertów z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Tylko artyści mogą bowiem obiektywnie ocenić te małe dzieła sztuki" - mówi Gabriela Gusztyn-Popławska, dyrektor marketingu "Dziennika Bałtyckiego".
„Ocena prac plastycznych dzieci jest bardzo poważnym wyzwaniem. Każde z nich zasługuje na wyróżnienie już z tego powodu, że wykazało zainteresowanie konkursem, że zechciało poświęcić swój „wakacyjny czas" i podzielić się z innymi swoją wyobraźnią, tworząc fantastyczne prace rysunkowe i malarskie. Piszę „swoją wyobraźnią" gdyż uważam za niezmiernie ważne, by pozwolić dzieciom na samodzielność w twórczości. To ich świat, ich przeżycia i fantazje. Rodzice mogą doradzać, ale nie powinni pomagać, bo wprawne oko od razu zdemaskuje „dorosłą interwencję". Zainteresowanie konkursem, ilość oraz jakość nadesłanych prac zasługują na uznanie. Gratulacje należą się wszystkim, zarówno uczestnikom konkursu jak i organizatorom" - Jan Szczypka, prodziekan Wydziału Rzeźby ASP.