PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE EKSPERT OKIENNY
2012-02-07
O włos od ideału… akustycznego
Właściwy montaż okna w ościeżu wykonany jest wtedy, gdy między ościeżnicą, a ościeżem zachowany zostaje odstęp ok. 2-3 cm.

SOUDAL Sp. z o.o.
Cząstków Mazowiecki, ul. Gdańska 7
05-152 Czosnów

tel. 22 785 90 40
fax 22 785 90 40
soudal@soudal.pl
www.soudal.pl

» więcej o firmie

Pionierskie badania Soudal przeprowadzone wraz z Instytutem Techniki Budowlanej nie pozostawiają wątpliwości - wadliwy montaż okna trzyszybowego (cechującego się najwyższymi parametrami izolacyjności akustycznej) prowadzący do powstania szczeliny włosowatej może spowodować obniżenie izolacyjności akustycznej nawet o 10 decybeli!

Przeprowadzone przez Soudal wspólnie z ITB badanie wpływu montażu na właściwości akustyczne okien miało na celu sprawdzenie jak nieszczelności w warstwie izolacyjnej wpływają na obniżenie parametrów akustycznych w pomieszczeniach. Badanie porównało izolacyjność akustyczną ościeżnicy uszczelnionej pianą Flexifoam we właściwy sposób oraz takiej, w której powstała „szczelina włosowata". Jak pokazały wyniki w przypadku użycia okien o najwyższych wskaźnikach izolacyjności akustycznej (około 43 dB) powstanie szczeliny włosowatej obniża izolacyjność akustyczną aż o 10 dB (czyli do poziomu tradycyjnego okna).

Czym jest „szczelina włosowata"

Właściwy montaż okna w ościeżu wykonany jest wtedy, gdy między ościeżnicą, a ościeżem zachowany zostaje odstęp ok. 2-3 cm. Ta przestrzeń wypełniana jest następnie pianą, która nie tylko izoluje, ale również umożliwia profilowi okiennemu rozszerzanie i kurczenie w zmiennych warunkach atmosferycznych. Z kolei zmniejszenie tego wypełnienia powoduje zbyt duże obciążenia piany. Standardowa piana wykazuje zdolność ściskania i rozciągania maksymalnie do 10%. Jeśli więc odstęp między ościeżem, a ościeżnicą jest mniejszy niż 2 cm traci ona możliwość amortyzowania pracy okna i odkleja się od tynku. Drobna nieszczelność, która powstaje w ten sposób to właśnie „szczelina włosowata". Choć praktycznie niewidoczna gołym okiem powoduje ona znaczące straty w komforcie akustycznym domu.

Prowadzone przez nas badania pokazały, że straty izolacyjności akustycznej są tym większe im większa jest izolacyjność okna. Jest to szczególnie istotne jeśli inwestor zdecyduje się na zakup kosztownego okna trzyszybowego, które zapewnić powinno najwyższe parametry izolacji akustycznej. W takim wypadku, jak pokazały wyniki naszego badania, powstanie szczeliny włosowatej prowadzi do strat nawet rzędu 10 dB. W praktyce oznacza to, że inwestor równie dobrze mógł zdecydować się na zakup zwykłego profilu okiennego. Kluczową kwestią jest w przypadku montażu zastosowanie właściwych produktów - zwłaszcza piany. Badanie przeprowadzone z użyciem naszego produktu Flexifoam pokazało, że piana bardziej elastyczna pomaga eliminować błędy montażowe, w tym szczelinę włosowatą. Dlatego dbałość o właściwy montaż powinna być dla inwestora równie istotna jak wybór odpowiedniego okna" - mówi Michał Sawicki, specjalista z firmy Soudal.

Elastyczne rozwiązanie

Jak pokazały badania dobór właściwej piany nawet przy montażu nie spełniającym normy zachowania odstępu 2-3 cm między oknem, a ościeżem może zniwelować problem szczeliny włosowatej, a co za tym idzie utrzymać parametry akustyczne okna trzyszybowego. Do tego celu należy zastosować pianę o dużej elastyczności taką jak Soudal Flexifoam. Jest to wysokiej jakości jednoskładnikowa niskoprężna poliuretanowa piana montażowo-uszczelniająca nowej generacji. Co najistotniejsze produkt cechuje wysokie odkształcenie elastyczne - zdolność powrotu do pierwotnego kształtu po ściśnięciu nawet o 75% lub rozciągnięciu do 45% bez uszkodzenia struktury (w porównaniu ze standardowymi pianami, które cechuję zdolność do ściskania/rozciągania maksymalnie do 10%). Właśnie z tego względu Flexifoam zapewnia bardzo dobrą izolacyjność termiczną oraz akustyczną (RSTW = 60 dB).Soudal jest czołowym światowym producentem pianek montażowych, mas uszczelniających, klejów i wyrobów chemii dachowej. Koncern działający od ponad 40 lat, obecny w 100 krajach na 6 kontynentach od dawna przewodzi w opracowywaniu innowacyjnych technologii w segmencie profesjonalnych produktów chemii budowlanej. Polska spółka powstała w 1996 roku i jest jedną z najszybciej rozwijających się w całej grupie. W 2009 roku otwarto pierwszą w Polsce fabrykę Soudal w Pionkach pod Radomiem. W pełni zautomatyzowany zakład odpowiada najbardziej wymagającym standardom europejskim. Od stycznia 2010 roku Soudal Sp. z o.o jest w posiadaniu certyfikatu systemu jakości ISO 9001:2008

źródło: Soudal