PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE EKSPERT OKIENNY
2012-02-22
Właściwe przygotowanie ościeży do montażu okna
Właściwy montaż okna to sposób na zachowanie jego parametrów energooszczędności.

SOUDAL Sp. z o.o.
Cząstków Mazowiecki, ul. Gdańska 7
05-152 Czosnów

tel. 22 785 90 40
fax 22 785 90 40
soudal@soudal.pl
www.soudal.pl

» więcej o firmie

Użycie najlepszych materiałów i najnowszych technologii nie zawsze jest wystarczające. W montażu popełnić można wiele błędów, które prowadzą w konsekwencji do utraty walorów stolarki okiennej. Pierwsze z nich pojawić się mogą już na etapie przygotowania podłoża oraz w zakresie umiejscowienia okna we właściwym miejscu ościeża.

Prawidłowy montaż okna ma kluczowy wpływ na zachowanie przez nie parametrów energooszczędności. Już na etapie prac przygotowawczych mogą pojawić się jednak niedopatrzenia, które zniweczą efekt zakupu nawet najlepszego okna. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na potencjalne usterki dotyczące mocowania okna w otworze okiennym wynikające z niewłaściwego przygotowania ościeży okiennych do montażu, w szczególności po wykonaniu tynków (oczyszczenia powierzchni, ewentualnego zagruntowania), a w przypadku wymiany okien  braku uzupełnienia tynku oraz wyrównania powierzchni ościeży. Często bagatelizowaną kwestią, która może również wpłynąć na funkcjonowanie okna jest jego właściwe usytuowanie w ościeżu, które powinno różnić się w zależności od tego czy mamy do czynienia ze ścianą jednowarstwową czy warstwową z ociepleniem wewnętrznym lub zewnętrznym. W ścianie warstwowej z ociepleniem wewnętrznym okno powinno być usytuowane w strefie izolacji termicznej, natomiast w ścianie z ociepleniem zewnętrznym - na styku z warstwą ocieplenia." - mówi Krzysztof Mateja, autor „Instrukcji montażu okien i drzwi balkonowych"  wydanej przez Instytut Techniki Budowlanej.

Prawidłowo przygotowane podłoże

Aby móc w prawidłowy sposób zastosować taśmy paroizolacyjne oraz taśmy rozprężne należy zadbać o dwa podstawowe aspekty: ościeże musi być równe oraz stabilne. Jeśli pragniemy zamontować okno w podłożu nierównym czyli np. wykonanym z pustaków ceramicznych najpierw należy je wyrównać zaprawą murarską, a następnie ustabilizować za pomocą podkładu gruntującego np.: szybkim primerem Soudal WBPR-21P Deep Primer, który wysycha już po 20 minutach. Dodatkowo primer wzmacniania nośności osła­bionych po­wierzchni porowatych: betono­wych i gipsowych. Deep Primer wiąże luźne cząstki, zmniejsza porowatość i chłonność podłoża oraz  popra­wia przy­czepność klejów na bazie poli­uretanu lub polimerów MS. Ten sam preparat należy użyć w przypadku podłoży równych pylistych i niespójnych.


Właściwe osadzenie okna w ościeżu

Kolejnym istotnym aspektem właściwego montażu okna jest odpowiednie jego usytuowanie w ościeżu, które powinno wykluczać mostki termiczne prowadzące do skraplania się pary wodnej na wewnętrznej stronie ościeżnicy lub powierzchni ościeża. Właściwe usytuowanie okna zależne jest od rodzaju ściany, w której dokonujemy montażu. W ścianach jednowarstwowych najlepsze efekty uzyskamy sytuując okno w połowie ich grubości. Z kolei w ścianach warstwowych z ociepleniem należy stosować się do zasady: umieszczenie okna w strefie izolacji termicznej w przypadku ocieplenia wewnętrznego oraz umieszczanie okna  przy zewnętrznej krawędzi ściany z dosunięciem do warstwy docieplania w przypadku ocieplenia zewnętrznego. Ustawiając okno w otworze należy także zwrócić uwagę czy między ościeżnicą, a ościeżem pozostawiona jest odpowiednia szerokość szczeliny (około 1-3 cm) oraz czy jest wystarczające miejsce dla klocków podporowych i dystansowych.

„Ciepły montaż" okna

Po odpowiednim przygotowaniu podłoża i właściwym umiejscowieniu okna w ościeżu można przystąpić do prac montażowych. Najlepsze efekty uzyskać można stosując tzw.: „ciepły montaż". Produkty niezbędne do takiego systemu mocowania okna znajdują się w ofercie firmy Soudal. Soudal Window System to innowacyjny i kompleksowy systemu trójwarstwowego montażu okien. Warstwę zewnętrzną stanowi w nim uszczelnienie wykonane z impregnowanych taśm rozprężnych lub taśm warstwowych paroprzepuszczalnych. Warstwą środkową jest izolacyjna pianka poliuretanowa, która zapewnia izolację termiczną i akustyczną szczeliny między oknem i ścianą budynku. Warstwę wewnętrzną stanowi uszczelnienie wykonane z taśm paroszczelnych Ten profesjonalny zestaw produktów do montażu stolarki okiennej sprawdza się zarówno przy tradycyjnym budownictwie, jak i przy tak wymagających projektach jak domy pasywne.

 



Soudal jest czołowym światowym producentem pianek montażowych, mas uszczelniających, klejów i wyrobów chemii dachowej. Koncern działający od ponad 40 lat, obecny w 100 krajach na 6 kontynentach od dawna przewodzi w opracowywaniu innowacyjnych technologii w segmencie profesjonalnych produktów chemii budowlanej. Polska spółka powstała w 1996 roku i jest jedną z najszybciej rozwijających się w całej grupie. W 2009 roku otwarto pierwszą w Polsce fabrykę Soudal w Pionkach pod Radomiem. W pełni zautomatyzowany zakład odpowiada najbardziej wymagającym standardom europejskim. Od stycznia 2010 roku Soudal Sp. z o.o jest w posiadaniu certyfikatu systemu jakości ISO 9001:2008

źródło: Soudal