PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2012-10-01
Okucia w służbie oszczędności, czyli jak wybrać szczelne okna i drzwi
Okucia okienne są co prawda mało widoczną częścią okien, ale to dzięki nim można je otworzyć, uchylić czy dokładnie zamknąć.

ROTO Frank Okucia Budowlane Sp. z o.o.
ul. Wał Miedzeszyński 402
03-994 Warszawa

tel. 22 567 09 00
fax 22 567 09 59
info.pl@roto-frank.com
www.roto.pl

» więcej o firmie

Budownictwo energooszczędne to światowy trend, który zmienia podejście inwestorów do budowania: dom powinien zużywać jak najmniej energii, a równocześnie powinna panować w nim komfortowa temperatura. Już podczas budowy trzeba więc wybierać świadomie zarówno materiały budowlane, jak i elementy wyposażenia, takie jak okna i drzwi. Warto wiedzieć na co zwracać uwagę wybierając stolarkę, która ma zminimalizować straty energii.


Zamki wielopunktowe Roto DoorSafe dbają o równy docisk skrzydła do
ościeżnicy na całej wysokości, dlatego szczelnie zamykają drzwi wejściowe.
fot. Roto

Oszczędzanie energii to - oprócz wybudowania domu z energooszczędnych materiałów - także dbanie o to, by w jego codziennej eksploatacji nie tracić ciepła. Najwięcej energii ucieka przez okna. Producenci zapobiegają temu wyposażając izolowane termicznie ramy okienne w energooszczędne pakiety szybowe. Zamknięte okna, dzięki swej konstrukcji, gwarantują także prawie idealną szczelność.


Z okuciami Roto Patio Z można wykonać drzwi balkonowe uchylno-przesuwne
o maksymalnej wysokości skrzydła 2,70 m, szerokości – 2 m oraz masie 200 kg.
Odstawienie skrzydła od ramy 125 mm, umożliwia stosowanie masywnych profili
i potrójnych pakietów szybowych, tak jak w budynkach niskoenergetycznych.
fot. Roto

Z drugiej strony - wciąż chcemy, by do domu wpadało przez okna jak najwięcej światła (co oznacza duże przeszklenia). Pragniemy wietrzyć za ich pomocą mieszkanie, zamiast polegać wyłącznie na działaniu wentylacji.

Wybierając okna trzeba zwrócić uwagę nie tylko na parametry ramy i szyb oraz całego okna. Warto też zainteresować się rozwiązaniami technicznymi, które sprzyjają oszczędzaniu energii w trakcie jego użytkowania. Takie propozycje ma dla inwestorów Roto. Firma słynie z produkcji okuć okiennych - tych elementów okien i drzwi, na które zwracamy uwagę głównie wtedy, gdy chcemy, by chroniły nas przed włamaniem. Rzadziej przyglądamy się rozwiązaniom gwarantującym oszczędzanie energii oraz wygodę użytkowania.


Drzwi przesuwne z Roto Patio Life mają izolowany termicznie niski próg z lekkim
spadkiem na zewnątrz. Chroni on przed zimnem oraz umożliwia komunikację bez barier
fot. Roto

Oszczędne i wygodne okna

Okucia okienne są co prawda mało widoczną częścią okien, ale to dzięki nim można je otworzyć, uchylić czy dokładnie zamknąć. W dużej mierze odpowiadają również za oszczędzanie cennej energii cieplnej.

Gdy chcemy mieć w domu dużo światła, połączyć go z ogrodem - chętnie sięgamy po okna przesuwne. Warto wziąć pod uwagę drzwi tarasowe z serii Patio Z - zaopatrzone w okucia, które są zdolne udźwignąć skrzydło wypełnione potrójnym pakietem szybowym (o masie do 200 kg), co zapobiega utracie ciepła przez wielkoformatowe przeszklenie. Ryglowanie na całym obwodzie zapewnia konstrukcji szczelność, a wysoki próg chroni przed napływem zimna w dolnej części. Okucia w Patio Z mają też tę zaletę, że współpracują z magnetycznym systemem kontroli otwarcia i zamknięcia Roto MVS. Czujnik MVS, podłączony z systemem alarmowym sygnalizuje czy okna są otwarte czy zamknięte. To oczywiście nie tylko chroni dom przed włamaniem, ale także zapobiega stratom energii wynikającym z niedomknięcia okna.


Zdjęcie u góry: zawias ukryty Roto NT Designo. Dzięki ukrytym zawiasom ograniczamy straty energii nawet o 10% gdyż  uszczelka na całym obwodzie skrzydła szczelnie przylega do ościeżnicy, także w miejscu zawiasu górnego.

Okno u dołu: zawias tradycyjny, widoczny na oknie. Przyciśnięta uszczelka pod zawiasem, w miejscu przejścia zawiasu na ościeżnicę tworzy się mostek termiczny i straty ciepła przez okno są większe. Foto Roto

Natomiast w przesuwnych drzwiach tarasowych z okuciami Roto Patio Life niski próg zaopatrzony jest w specjalną termoizolację, chroniącą przed utratą ciepła przez ten element drzwi.

Przed utratą ciepła doskonale chronią również okna z ukrytymi okuciami Roto NT Designo. Dzięki temu, że uszczelka biegnie bez przerywania po całym obwodzie okna, 10% ciepła więcej niż w przypadku okien standardowych, pozostaje w domu.

Gdy już zminimalizowane są ewentualne straty energii cieplnej wynikające z konstrukcji okien, pora zająć się wietrzeniem. Nie sposób bez niego żyć, szczególnie mając dom wyposażony w bardzo szczelne okna. Wiadomo, że taki budynek wymaga wentylacji nie tylko grawitacyjnej, ale także mechanicznej. Jednak mimo jej zastosowania, wiele osób nie wyobraża sobie życia bez bezpośrednich „dostaw" powietrza z zewnątrz, czyli po prostu - wietrzenia.


Okno z napędem E-Tec Drive wywietrzy łazienkę po porannej kąpieli i zarygluje się,
gdy wilgotność spadnie do zaprogramowanego poziomu. W razie deszczu – czujnik
pogodowy spowoduje, że zamknie się ono wraz z pierwszą kroplą
fot. Roto

Jest ono szczególnie potrzebne w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, czyli w kuchniach i łazienkach. Gdy po porannym prysznicu chcemy (i powinniśmy) wywietrzyć łazienkę, często hamuje nas strach przed tym, że przed wyjściem z domu zapomnimy zamknąć okna. Idealnym rozwiązaniem jest zamontowanie okien z mechanizmem E-Tec Drive. Jest To ukryty napęd, zintegrowany z ryglami, czujnikami oraz systemem programowania. Dzięki temu można sprawić, że okno uchyli się po naszej kąpieli (na żądaną szerokość - dopasowaną do temperatury na zewnątrz) oraz zamknie po wymaganym czasie.

MTS - to doskonałe rozwiązanie dla oszczędnych i zapominalskich zarazem. Chcesz wietrzyć, ale często zapominasz zakręcić wtedy kaloryfer? Zamontowany w oknie czujnik MTS zrobi to za ciebie. Gdy okno jest otwarte - wyłączy grzejnik, z którego termostatem jest połączony. Po zakończeniu wietrzenia - włączy grzejnik na powrót. Latem - czujnik MTS podłączony do klimatyzatora - wyłączy go, gdy tylko otworzymy okno.


Uszczelnienie progowe Roto BKV Texel: podczas zamykania mechanizm sprężynowy
wysuwa silikonową uszczelkę na całej długości drzwi, likwidując szczelinę progową
fot. Roto

Oszczędne i wygodne drzwi

Przed stratami ciepła powinny nas chronić także drzwi wejściowe. Oprócz umieszczonej wewnątrz nich termoizolacji ważne jest, by skrzydło na całym obwodzie szczelnie przylegało do ościeżnicy. Tę pomagają osiągnąć zamki wielopunktowego ryglowania Roto DoorSafe oraz uszczelnienie progowe do drzwi - Roto BKV Texel.

Uszczelnienie zapewnia wysoką izolacyjność termiczną i akustyczną, dzięki silikonowej uszczelce i równolegle osadzonej uszczelce szczotkowej. Uszczelka w drzwiach wraz z progiem BKV Eifel T została przetestowana przez Instytut ift.


Dzięki połączeniu  uszczelki „Texel" z ciepłym progiem „Eifel T/TB" temperatura w pomieszczeniu znacznie przewyższa punkt rosy (9,3°C) oraz sprzyjającą tworzeniu się grzyba (12,6°C)
fot. Roto

„Podobne zadanie spełnia Roto Eifel T/TB - kompletny system niskich progów do zawsze szczelnych drzwi wejściowych i balkonowych. Przegroda termiczna profilu progu zmniejsza ryzyko skraplania się pary wodnej i zawilgocenia od wewnątrz. Dodanie tego rodzaju progu do drzwi wejściowych wpływa na wyraźną poprawę w zakresie energooszczędności." - twierdzi Andrzej Wróblewski, ekspert ds. technologii okien i drzwi z Roto Frank.


Andrzej Wróblewski, ekspert ds. technologii okien i drzwi w Roto Frank

Zdjęcie główne:
Czujnik Roto MTS umieszczony w ramie okiennej i skorelowany z termostatem odłączy dopływ ciepłej wody do kaloryfera, gdy okno zostanie otwarte
fot. Roto

źródło: Roto