PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE EKSPERT OKIENNY
2013-02-21
Duża klamka u dołu ma więcej siły
Dlaczego konsumenci tak rzadko sięgają po istniejące na rynku rozwiązania zwiększające komfort użytkowania okien?

ROTO Frank Okucia Budowlane Sp. z o.o.
ul. Wał Miedzeszyński 402
03-994 Warszawa

tel. 22 567 09 00
fax 22 567 09 59
info.pl@roto-frank.com
www.roto.pl

» więcej o firmie

Roto NT Komfort - wygoda dostępna dla wszystkich

Dlaczego konsumenci tak rzadko sięgają po istniejące na rynku rozwiązania zwiększające komfort użytkowania okien? - Najczęściej nie wiedzą, że takie rozwiązanie istnieje. Nikt ich nie pyta, jakie udogodnienia funkcjonalne powinno mieć okno. Tylko nieliczni handlowcy zadają pytania o kondycję i upodobania osób, które okna te będą obsługiwały najczęściej. „Doświadczony Sprzedawca" wie lepiej, że „dla inwestora liczy się tylko cena i że chce on kupić najprostszą i najtańszą »zapchajdziurę«".

Internetowy portal www.oknotest.pl z typową dla siebie pasją prezentuje jeden z na szczęście coraz częstszych, chlubnych przykładów w branży okiennej, oferowania kupującym poszukiwanych przez nich korzyści. Sytuacja dotyczy Domu Pomocy Społecznej w Wielkiej Nieszawce.


Dom Pomocy Społecznej w Wielkiej Nieszawce i kierująca nim pani dyr. Aneta Skorulska
zdjęcia: www.oknotest.pl

Firma Sożal z Solca Kujawskiego zamontowała w Domu Pomocy Społecznej w Nieszawce okna, które nie tylko w ocenie kierującej nim p. dyr. Anety Skorulskiej ułatwiły życie jej podopiecznym.

Okno z klamką u dołu - komfort zawsze w zasięgu ręki

Pani Dyrektor szczerze przyznała, że zanim zobaczyła te okna w ogóle nie wiedziała, że takie rozwiązania techniczne są dostępne. Teraz już wie i bardzo je chwali, podobnie jak wszystkie inne, które znoszą bariery architektoniczne. Istnieje bardzo dużo zastosowań dla okien z tym systemem otwierania, które ułatwiłyby życie osobom całkowicie sprawnym, np. jeśli okno jest zamontowane dość wysoko albo użytkownika odgradza od niego szerokie biurko, stół lub deska kreślarska.

Tego wymaga prawo

Zapewnienie komfortu użytkowania okien przez osoby niepełnosprawne nie jest fanaberią, ale wymogiem usankcjonowanym prawnie. § 299 ust. 5 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690, z późn. zm.): „Okna w pomieszczeniach przewidzianych do korzystania przez osoby niepełnosprawne powinny mieć urządzenia przeznaczone do ich otwierania, usytuowane nie wyżej niż 1,2 m nad poziomem podłogi." Mimo, że przepis obowiązuje od ponad 10 lat niełatwo znaleźć budynek, w którym okna nie kolidują także z prawem - tym bardziej przykład z Nieszawki zasługuje na uwagę.


Otwieranie okna, pod którym stoją stół lub biurko jest bardzo uciążliwe. Dosięgnięcie klamki może sprawiać trudność. Długie ramię klamki w dolnej części okna, jako większa dźwignia przenoszenia siły ułatwia jego otwieranie.
Foto:  Roto

Sożal znalazł rozwiązanie w Roto

Do wyprodukowania opisanych okien firma Sożal wykorzystała pięciokomorowe profile SPECTUS TK 71 oraz system okuć Roto NT Komfort. Ich cechą charakterystyczną jest znacznie większa od standardowej długość ramienia klamki, sterującej okuciem i miejsce jej umieszczenia, a także sama konstrukcja mechanizmu otwierającego, która sprawia, że do otwierania lub uchylania okna potrzebne jest użycie siły o znikomej wartości.
Zdjęcie główne:
Klamki sterujące ruchem skrzydeł zamontowane są zupełnie inaczej niż zwykłe. Ta z lewej, to okienna klasyka, ta z prawej, to komfort użytkowania, który za sprawą systemu okuć Roto NT Komfort dostępny może być dla wszystkich już dziś. Poruszając się na wózku, Pani Hania z DPS w Nieszawce bez najmniejszego problemu i z uśmiechem poradziła sobie z samodzielnym sterowaniem oknem i poruszaniem skrzydłem. To właściwie najlepszy dowód, że „patent” Roto z klamką w dolnym położeniu sprawdza się w praktyce.
Zdjęcie: www.oknotest.pl

źródło: Roto