Roto NT Komfort - wygoda dostępna dla wszystkich
Dlaczego konsumenci tak rzadko sięgają po istniejące na rynku rozwiązania zwiększające komfort użytkowania okien? - Najczęściej nie wiedzą, że takie rozwiązanie istnieje. Nikt ich nie pyta, jakie udogodnienia funkcjonalne powinno mieć okno. Tylko nieliczni handlowcy zadają pytania o kondycję i upodobania osób, które okna te będą obsługiwały najczęściej. „Doświadczony Sprzedawca" wie lepiej, że „dla inwestora liczy się tylko cena i że chce on kupić najprostszą i najtańszą »zapchajdziurę«".
Internetowy portal www.oknotest.pl z typową dla siebie pasją prezentuje jeden z na szczęście coraz częstszych, chlubnych przykładów w branży okiennej, oferowania kupującym poszukiwanych przez nich korzyści. Sytuacja dotyczy Domu Pomocy Społecznej w Wielkiej Nieszawce.
Dom Pomocy Społecznej w Wielkiej Nieszawce i kierująca nim pani dyr. Aneta Skorulska
zdjęcia: www.oknotest.pl
Okno z klamką u dołu - komfort zawsze w zasięgu ręki
Tego wymaga prawo
Zapewnienie komfortu użytkowania okien przez osoby niepełnosprawne nie jest fanaberią, ale wymogiem usankcjonowanym prawnie. § 299 ust. 5 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690, z późn. zm.): „Okna w pomieszczeniach przewidzianych do korzystania przez osoby niepełnosprawne powinny mieć urządzenia przeznaczone do ich otwierania, usytuowane nie wyżej niż 1,2 m nad poziomem podłogi." Mimo, że przepis obowiązuje od ponad 10 lat niełatwo znaleźć budynek, w którym okna nie kolidują także z prawem - tym bardziej przykład z Nieszawki zasługuje na uwagę.
Otwieranie okna, pod którym stoją stół lub biurko jest bardzo uciążliwe. Dosięgnięcie klamki może sprawiać trudność. Długie ramię klamki w dolnej części okna, jako większa dźwignia przenoszenia siły ułatwia jego otwieranie.
Foto: Roto
Sożal znalazł rozwiązanie w Roto