PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2013-05-23
Wygodne i funkcjonalne okno w kuchni
Dobrze dobrane okno do kuchni poprawi jej funkcjonalność. W jasnym, dobrze zorganizowanym wnętrzu przygotowanie posiłków będzie przyjemnością, a nie codziennym obowiązkiem.

ROTO Frank Okucia Budowlane Sp. z o.o.
ul. Wał Miedzeszyński 402
03-994 Warszawa

tel. 22 567 09 00
fax 22 567 09 59
info.pl@roto-frank.com
www.roto.pl

» więcej o firmie

Powinno dobrze doświetlać pomieszczenie, zapewniać dopływ świeżego powietrza i odpowiedni widok na zewnątrz. Radzimy, jak dobrać okno do kuchni, by komfortowo się otwierało, ułatwiało wietrzenie i pozwalało na funkcjonalną aranżację.

Wygodna, przestronna kuchnia, często bezpośrednio połączona z salonem, przestała być jedynie miejscem pracy. Stała się pomieszczeniem, w którym chętnie przebywa cała rodzina, a nawet goście. Dlatego musi być urządzona praktycznie i estetycznie, a jej koncepcję warto przemyśleć już na etapie projektu domu.


Drugie skrzydło okna do kuchni jest rozwierne. Po włożeniu klamki można je wygodnie umyć.
Foto Roto

Zalety okna przesuwnego

Okna mają duży wpływ na walory użytkowe kuchni i na jej atmosferę: pomieszczenie to musi być dobrze doświetlone, a zarazem nie może się przegrzewać. Warto też zastanowić się, jaki widok będzie się roztaczał z miejsca, w którym spędzamy przecież sporo czasu. Modnym rozwiązaniem jest np. umieszczenie okna w pobliżu zlewozmywaka, trzeba jednak dobrze przemyśleć sposób jego otwierania. Przy tradycyjnym oknie rozwiernym skrzydło wchodzi do środka, więc bateria zlewozmywakowa może blokować jego pełne otwarcie. Rozwiązaniem tego problemu jest okno uchylno-przesuwne np. z systemem Roto Patio S. Okucia Roto Patio S umożliwiają przesuwanie skrzydła na bok, co pozwala na optymalne wykorzystanie przestrzeni w pobliżu okna. Zwłaszcza jeśli osadzi się je na takiej wysokości, że parapet będzie można zastąpić poszerzonym blatem roboczym. Ogromną zaletą okuć Roto Patio S w oknie do kuchni jest łatwe wietrzenie. Jeśli potrzebujemy szybko pozbyć się wilgoci z kuchni, wystarczy przesunąć skrzydło na bok, bez uprzątania znajdujących się w jego pobliżu przedmiotów. Tak jak w tradycyjnych oknach skrzydło można uchylić nawet w czasie deszczu, zapewniając stały dopływ świeżego powietrza.

Klamka na dole skrzydła ułatwia dostęp do okna.
Foto Roto


Drugie skrzydło okna do kuchni jest rozwierne z wyjmowaną klamką i elegancką, przesuwaną rozetką. Po włożeniu klamki bez trudu otworzymy okno i umyjemy je od środka. Ma to szczególne znaczenie w mieszkaniach położonych na wyższych kondygnacjach.

Komfortowa klamka

Czasami zdarza się, że okno w kuchni jest jednoskrzydłowe i nie można go wymienić na okno przesuwne. Do tego dostęp do niego bywa utrudniony przez stojące przed nim szerokie szafki lub stół. Sięganie do klamki, zwłaszcza osobom niewysokim, ułatwi w takim wypadku umieszczenie jej na dole skrzydła. Takie położenie klamki umożliwi system okuć Roto NT Komfort. Dłuższy niż standardowy uchwyt oraz zintegrowany mechanizm wspomagający sprawiają, że obsługa nawet większego okna jest prosta i nie wymaga wysiłku. Nie trzeba pociągać za skrzydło ani go dociskać - aby otworzyć lub zamknąć okno wystarczy ustawić klamkę w odpowiednim położeniu.


Andrzej Wróblewski: ekspert ds. technologii okien i drzwi z Roto Frank
Foto: Roto

Czy wiesz że...

Okno przesuwne nie koliduje z prawem budowlanym. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury nie można montować okien, których skrzydła otwierają się na zewnątrz w pomieszczeniach powyżej drugiej kondygnacji oraz na niższych kondygnacjach, jeśli okna wychodzą na chodniki lub inne przejścia dla pieszych. Przesuwane w bok skrzydło pozostaje wewnątrz pomieszczenia, okno takie można więc zastosować w każdej lokalizacji.

Dobrze dobrane okno do kuchni poprawi jej funkcjonalność. W jasnym, dobrze zorganizowanym wnętrzu przygotowanie posiłków będzie przyjemnością, a nie codziennym obowiązkiem. Taka komfortowa kuchnia stanie się prawdziwym sercem domu, miejscem spotkań wszystkich domowników.

Zdjęcie główne:
System okuć Roto Patio S pozwala na sprawne otwieranie skrzydła, nie zabiera miejsca na parapecie i daje możliwość zagospodarowania całej przestrzeni wokół okna
Foto: Roto

źródło: Roto