PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE EKSPERT OKIENNY
2013-08-30
Okna pod kontrolą…
... czyli ile można zyskać, dzięki właściwemu montażowi - czyste i zdrowe ościeżnice, ograniczenie strat energii oraz niższe rachunki za ogrzewanie.

SOUDAL Sp. z o.o.
Cząstków Mazowiecki, ul. Gdańska 7
05-152 Czosnów

tel. 22 785 90 40
fax 22 785 90 40
soudal@soudal.pl
www.soudal.pl

» więcej o firmie

Czy wiecie, że nawet najwyższej klasy energooszczędne okna nie zapewnią  nam komfortu cieplnego, jeśli nie zadbamy o ich prawidłowy montaż? Aby maksymalnie podnieść jakość prac wykonawczych firma Soudal stworzyła nowoczesną technologię - Soudal Window System. Korzyści? Czyste i zdrowe ościeżnice, ograniczenie strat energii oraz niższe rachunki za ogrzewanie.

Soudal Window System to nowatorski system montażu i uszczelniania okien. Technologia zapewnia trwałe i skuteczne uszczelnienie miejsc osadzenia okien w ościeżu w myśl ogólnej zasady: „Szczelniej od wewnątrz niż na zewnątrz". W jego skład wchodzi zestaw profesjonalnych produktów, takich jak piany poliuretanowe, taśmy paroizolacyjne, taśmy rozprężne oraz masy uszczelniające Soudal.


Stop defektom!

Na co zwrócić największą uwagę podczas montażu okien? Pamiętajmy, że na utratę ciepła i osadzanie się wilgoci, szczególnie narażony jest punkt styku okna ze ścianą zewnętrzną. Przy niedostatecznie trwałym połączeniu okno-ściana może dojść do rozszczelnień i powstawania mostków termicznych, czyli miejsc powodujących znaczne straty ciepła w budynku. Konsekwencją wyboru nieodpowiedniej metody montażu okien będzie niekontrolowana ucieczka ciepła z wewnątrz pomieszczeń. Stosując montaż trójwarstwowy skutecznie wyeliminujemy zjawiska prowadzące do zawilgocenia warstw izolacyjnych i przemarzania ścian. Dodatkowo zapobiegniemy niekontrolowanym stratom energii cieplnej i w oczywisty sposób ograniczymy nasze wydatki.


Prawidłowe uszczelnienie to podstawa

Doskonale wiemy, że piana poliuretanowa to zasadniczy materiał, dzięki któremu fachowo uszczelnimy okna. Charakteryzuje się bowiem bardzo dobrymi parametrami izolacji cieplnej. Trzeba jednak pamiętać, że choć jest skuteczna, źle znosi działanie czynników zewnętrznych. Niezabezpieczona może szybko ulec degradacji i stracić izolacyjne właściwości. Do zawilgocenia piany może dojść na wiele różnych sposobów. Najczęściej dzieje się to poprzez wnikanie wody opadowej, kapilarne podciąganie wilgoci z zewnątrz, a także wnikanie wilgoci z wewnątrz pomieszczeń. To pierwszy powód powstania usterek i nieprawidłowości, które w krótkim czasie obniżą wydajność całego systemu uszczelnień. Jeśli na glifach okiennych lub w miejscu styku okna z murem zacznie łuszczyć się farba, pojawi się wilgoć lub pleśń, będzie to jasny sygnał, że w trakcie prac montażowych dopuszczono się błędów wykonawczych. Wyeliminujemy je stosując trójwarstwowy montaż okien tzw. „ciepły", wykonany przy pomocy produktów z serii Soudal Window System.


Czym wyróżnia się „ciepły montaż"?

„Ciepły montaż" to nic innego, jak zastosowanie trzech warstw o ściśle określonych właściwościach. Warstwa wewnętrzna stanowi barierę oddzielającą warstwę izolacji termicznej od klimatu panującego wewnątrz budynku. Aby zapobiec przenikaniu pary wodnej i wilgoci, warto zaopatrzyć się w paroszczelną taśmę SWS. Taśmy można stosować zarówno przed, jak i po montażu mechanicznym. W serii Soudal Window System znajdziemy standardową taśmą SWS posiadającą butylowy pasek klejący oraz membranę SWS Extra, pokrytą butylem na całej powierzchni.

Warstwa środkowa chroni przed utratą ciepła. Wymaga zastosowania środków o dużej sprężystości i elastyczności oraz bardzo dobrych właściwości termoizolacyjnych, takich jak specjalistyczne pianki poliuretanowe SWS. W standardowych pracach sprawdzi się pianka Soudafoam Gun. Chcąc uzyskać doskonałą izolacyjność akustyczną, warto użyć pianki o niskiej rozprężalności Soudafoam Low  Expansion (tłumienie do -58dB). W przypadku miejsc narażonych na silne ruchy podłoża - zwróćmy uwagę na elastyczną piankę Flexifoam. Ta piana nowej generacji zapewnia również najwyższą izolacyjność akustyczną (do -60dB) oraz, co potwierdzają badania ITB, zabezpiecza spojenie przed powstaniem szczelin włosowatych.

Trzecia, zewnętrzna warstwa zapobiega przenikaniu wody i wilgoci z zewnątrz do wnętrza szczeliny, umożliwiając tym samym migrację pary wodnej w przeciwnym kierunku.

Funkcje te doskonale spełni paroprzepuszczalna taśma SWS Universal Outside. W przypadku ścian z węgarkiem sprawdzi się natomiast taśma rozprężna Soudaband Acryl, stanowiąca dodatkową izolację oraz chroniąca warstwę pianki przed zawilgoceniem.

Rozwiązania Soudal Window System są zgodne z podstawowymi zasadami dotyczącymi prawidłowego montażu i uszczelniania stolarki budowlanej określonymi przez Instytut Techniki Budowlanej. Szczegółowe wymagania dotyczące montażu okien dostępne są w Wytycznych 421/2011 - "Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlanych". Sprawdź aktualne rekomendacje.

źródło: Soudal