PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2013-11-14
Okna na parterze – bezpieczna i elegancka ochrona
Pod względem bezpieczeństwa okna na parterze to najsłabsze punkty domu. Tę drogę złodzieje wybierają najczęściej.

ROTO Frank Okucia Budowlane Sp. z o.o.
ul. Wał Miedzeszyński 402
03-994 Warszawa

tel. 22 567 09 00
fax 22 567 09 59
info.pl@roto-frank.com
www.roto.pl

» więcej o firmie

Okna i drzwi balkonowe na parterze domu są najbardziej narażone na włamanie. Jednocześnie powinny mieć one estetyczny wygląd ze względu na reprezentacyjny charakter usytuowanych tam pomieszczeń. Dlatego warto zatroszczyć się o ochronę znacznie lepszą niż podstawowa i - najlepiej - niewidoczną dla innych.


Szczególnie drzwi balkonowe na parterze warto wyposażyć w ponadprzeciętne
zabezpieczenia. Takie okno dłużej będzie stawiało opór włamywaczowi.
fot. Roto

Dyskretna ochrona

Pod względem bezpieczeństwa okna na parterze to najsłabsze punkty domu. Tę drogę złodzieje wybierają najczęściej, zazwyczaj podważając skrzydło. Dlatego okna na parterze powinny być wzmocnione dodatkowymi, mechanicznymi elementami antywyważeniowymi. „Siła" tych zabezpieczeń polega na „zmyślności technologicznej" oraz na zamontowaniu ich w odpowiednim miejscu. Warto równocześnie uzbroić okna w zabezpieczenia elektroniczne. Czujniki kontroli otwarcia i zamknięcia poinformują nas o każdej niepożądanej próbie otwarcia okna.


Zaczep antywyważeniowy i grzybkowe rolki ryglujące Roto utrudniają wyważenie okna.
fot. Roto

Podstawowym zabezpieczeniem są umieszczone na skrzydle rolki antywyważeniowe (grzybki), które po zamknięciu stabilnie ryglują się w zaczepach zamocowanych na ościeżnicy okna. Umieszcza się je na obwodzie ramy w kilku miejscach. Im jest ich więcej, tym trudniej sforsować okno.


Przeciwbieżne zamknięcie środkowe Roto zapobiega próbom
sforsowania okna przez podważanie i przesuwanie okucia od zewnątrz.
fot. Roto

Aby zwiększyć bezpieczeństwo, dobrze jest zastosować przeciwbieżne zamknięcie środkowe. Składa się ono z dwóch grzybkowych rolek ryglujących, które zakotwiczają się po obydwu stronach zaczepu antywyważeniowego na ościeżnicy. Podczas próby podważenia jednej z rolek druga mocniej się w nim kotwi, przez co okucia nie da się przesunąć po obwodzie skrzydła.


Rygle hakowe Roto w drzwiach balkonowych skutecznością
mogą się równać z zabezpieczeniami do drzwi wejściowych.
fot. Roto

Duże drzwi balkonowe najlepiej jest wyposażyć w rygle hakowe. Konstrukcją przypominają one zamki do drzwi wejściowych - haki zakotwiczają się w zaczepach przymocowanych do profili ościeżnicy.


Klamka Roto Swing zamykana na klucz.
fot. Roto

Nowoczesne klamki

Klamka nie tylko pozwala obsługiwać mechanizm okucia. To także element wpływający na estetykę okna. Aby wyglądało ono nowocześnie, warto wybrać klamkę RotoSwing. Można zamówić ją w jednym z wielu kolorów z palety RAL i specjalnych odcieni. Poszczególne elementy - uchwyt, rozetka i jej osłonka oraz trójkątny element dekoracyjny - mogą mieć też różne kolory. Pozwala to dopasować model do wyglądu wnętrza.


Klamki Roto Samba - nowoczesna klasyka.
fot. Roto

Do wnętrz klasycznych najlepiej pasuje klamka Roto Samba o ergonomicznym kształcie. Sprawia on, że klamka dobrze leży w dłoni i jej przekręcanie z każdej pozycji jest bardzo wygodne.

Trzeba jednak pamiętać, że klamka jest miejscem, w którym najłatwiej jest przewiercić się do mechanizmu okucia i przesunąć je po obwodzie. Dlatego do okien na parterze warto wybrać wersję z kluczem, z przyciskiem lub Secustik®.


Klamka Roto Samba z przyciskiem: w pozycji zamkniętej, przeciwdziała
sforsowaniu okna przez przesunięcie okucia od zewnątrz.
fot. Roto

Klamka z kluczem zabezpiecza okno przed zbiciem szyby i otwarciem okna klamką. Natomiast klamka Secustik® ma wbudowany opatentowany mechanizm zabezpieczający przed manipulacją z zewnątrz i uniemożliwiający przesunięcie okucia po obwodzie skrzydła. Podobną funkcję zapewnia Roto Samba z przyciskiem, która przy lekkim naciśnięciu przycisku podczas przekręcania klamki umożliwia wygodne otwarcie okna, ale w położeniu zamknięcia przeciwdziała sforsowaniu okna przez przesuwanie okucia od zewnątrz. Co najważniejsze, mechanizm ten jest niewidoczny.


Czujnik Roto MVS zamontowany na okuciu, podłączony do systemu monitoringu,
ostrzega przed próbą włamania zanim złodziej wejdzie do domu.
fot. Roto

Najskuteczniejszym zabezpieczeniem przed okazjonalnym włamywaczem jest połączenie zabezpieczeń mechanicznych z elektronicznymi, czyli z czujnikami kontroli otwarcia, które ostrzegają przed każdą próbą wyważenia okna.

źródło: Roto