PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2015-03-12
Jak konserwować i regulować okna?
Zakup okien to niemały wydatek. Aby niezawodnie działały one przez wiele lat, warto regularnie konserwować i regulować ich okucia.

ROTO Frank Okucia Budowlane Sp. z o.o.
ul. Wał Miedzeszyński 402
03-994 Warszawa

tel. 22 567 09 00
fax 22 567 09 59
info.pl@roto-frank.com
www.roto.pl

» więcej o firmie
Za sprawne otwieranie i zamykanie okien odpowiadają okucia, ukryte między skrzydłem okna, a jego ościeżnicą. Te niewielkie elementy, rozmieszczone równomiernie na całym obwodzie skrzydła, są najbardziej eksploatowaną częścią okna. Od nich zależy nie tylko wygoda, ale także bezpieczeństwo użytkowania. Dlatego serwisowanie ich jest najprostszym i najtańszym sposobem na uniknięcie poważniejszych uszkodzeń okien i kosztownej ich naprawy, a nawet wymiany na nowe.

Nowe okna z okuciami Roto są idealnie wyregulowane. W trakcie użytkowania co najmniej
raz w roku powinniśmy zapewnić im fachowy przegląd, żeby działały bez zarzutu.
Foto Roto


Okucia należy chronić przed zabrudzeniem tynkiem lub farbą. By uniknąć takich nieprzyjemnych
sytuacji (po lewej), warto zamontować okna z ukrytymi zawiasami Roto NT Designo (po prawej).
Foto Roto / Famix

Mechanizm okienny nie będzie przysparzał problemów jeśli będziemy przestrzegać pewnych zasad. Podczas prac budowlanych i remontowych trzeba chronić okucia przed zabrudzeniem tynkiem lub farbą, ponieważ po zaschnięciu mogą one uniemożliwić właściwą obsługę okna, a w efekcie jego trwałe uszkodzenie.

Skrzydła okiennego nie powinniśmy dodatkowo obciążać, dociskać do ościeżnicy, ani też niczym go nie blokować. Nie należy też pozostawiać otwartego okna przy silnym wietrze.


Nigdy nie należy zostawiać otwartego okna przy silnym wietrze. Nie wolno
go też dodatkowo obciążać, ani blokować żadnymi przedmiotami.
Foto Roto


Raz do roku newralgiczne miejsca w oknie trzeba nasmarować lub naoliwić specjalnym preparatem.
Foto Roto

Sprawne działanie okien - niezależnie od tego, czy są wykonane z drewna, PVC czy aluminium - na pewno przedłuży ich coroczny przegląd, który warto połączyć z konserwacją okuć i ich regulacją. Lepiej jednak nie podejmować się samodzielnej regulacji okien, lecz zlecić to serwisowi. Wbrew pozorom regulacja skrzydła może okazać się nie taką prostą sprawą - często zamiast skorygować drobną usterkę, można ją powiększyć i rozregulować całe okno. Samodzielnie można oczyścić elementy mechanizmu z kurzu i sprawdzić ich zamocowanie z boków, od spodu i u góry. W razie potrzeby wystarczy je dokręcić, a następnie nasmarować lub naoliwić odpowiednimi środkami. Nie mogą one zawierać żywic, kwasów i silikonów oraz dodatków uszkadzających powłokę antykorozyjną stali. Podczas wykonywania tej czynności szczególnie należy zwracać uwagę na zawiasy i narożniki. Taki zabieg zapewni lekkość działania okuć i uchroni je przed wcześniejszym zużyciem.


Coroczny przegląd okien to doskonała okazja, by wymienić uszkodzone osłonki: dobrane
kolorystycznie do nowoczesnej klamki Roto Swing poprawią wygląd każdego okna.
Foto Roto

Regulacja przez serwis

Nowe okna z okuciami Roto są fabrycznie wyregulowane. Tuż po zakończonym montażu koniecznie trzeba je ustawić i powinna to zrobić ekipa montująca okna. Później częstotliwość regulacji okuć zależy od warunków, w jakich pracuje okno. Jeśli jest codziennie używane, wystawione na działanie słońca i silnego wiatru, będzie wymagało ustawienia częściej niż standardowe, rzadko otwierane od północy. Na pewno ponowna regulacja jest potrzebna wtedy, gdy skrzydła przestają działać lekko, są nieszczelne, nie chcą się domykać, przestają pasować do ramy (trzeba je dociskać, żeby zamknąć) lub ciężko obraca się klamka. Takie oznaki użytkowania mogą pojawić się nawet w trakcie prawidłowej eksploatacji okien.


Duże skrzydła okien i drzwi balkonowych często używanych mogą wymagać częstszej regulacji okuć.
Foto Roto

Zazwyczaj powodem takiej sytuacji jest odkształcanie się profili okiennych - kurczenie i rozszerzanie wskutek zmian temperatury i wilgotności latem i zimą. Najbardziej są narażone na to duże okna, ponieważ ulegają one większym odkształceniom pod wpływem zmian temperatury i dużego ciężaru skrzydeł.

Wartości regulacji zawiasu i rozwórki Roto NT: należy pamiętać, że regulację okien najlepiej
zlecić wyspecjalizowanej firmie serwisowej. Coroczny, udokumentowany serwis okien
wielu producentów stawia jako warunek udzielenia gwarancji.
Foto Roto

Warto jak najszybciej usunąć przyczynę takiego stanu. Zapobiegnie to większym uszkodzeniom okna (szybsze starzenie się mechanizmów i uszczelek okiennych, ścieranie powłok ochronnych okuć Roto), a w efekcie konieczności jego wymiany.

Zdjęcie główne:
Regulację okien najlepiej zlecić wyspecjalizowanej firmie serwisowej, gdyż każde okucie ma inne parametry regulacji.
Foto Roto


źródło: Roto