PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2015-06-08
Pięć elementów do sterowania oknami
Wyobraźmy sobie, że nie musimy przed wyjściem z domu biegać po wszystkich pomieszczeniach i sprawdzać, czy okna są zamknięte.

ROTO Frank Okucia Budowlane Sp. z o.o.
ul. Wał Miedzeszyński 402
03-994 Warszawa

tel. 22 567 09 00
fax 22 567 09 59
info.pl@roto-frank.com
www.roto.pl

» więcej o firmie

Codziennie otwieramy okna, aby przewietrzyć dom. Wymaga to trochę zaangażowania i bywa uciążliwe, gdy jest ich kilkanaście. Systemy kontroli dostępu pomogą nam szybko sprawdzić, które okno trzeba zamknąć zanim włączymy alarm.


Gdy w domu jest kilkanaście okien, trudno jest szybko sprawdzić,
które są właśnie otwarte, a które zamknięte.
Jest na to sposób: czujniki okienne MVS.
Foto Roto

Wyobraźmy sobie, że nie musimy przed wyjściem z domu biegać po wszystkich pomieszczeniach i sprawdzać, czy okna są zamknięte. Nie martwimy się w pracy lub na wakacjach, że w pośpiechu zapomnieliśmy je zamknąć. Nie zastanawiamy się, czy wietrzyć dom zimą, ryzykując sporymi rachunkami za ogrzewanie. Istnieje rozwiązanie, które wyręczy nas w codziennym otwieraniu i zamykaniu okien, a także... konsekwentnym oszczędzaniu energii. Wystarczy wyposażyć okna w specjalne mechanizmy Roto E-Tec Control, które po zaprogramowaniu będą je nadzorować i nimi sterować. Te niewielkie elementy zintegrowane z okuciami okiennymi nie rzucają się w oczy, a przy tym pracują bezgłośnie. W ten sposób tworzą bazę niezbędną do funkcjonowania inteligentnego i wydajnego systemu sterowania domem LSN (Local Security Network).

Roto E-Tec Control MVS


Dzięki czujnikom MVS i centralce systemu kontroli szybko
dowiemy się, które okno jeszcze trzeba zamknąć.
Foto Roto

Pod nazwą Roto E-Tec Control MVS kryje się zestaw czujników (kontaktronów, sensorów), tworzących magnetyczny system zabezpieczeń. Wyręczają nas one w sprawdzaniu, czy okna są zamknięte, czy otwarte. Zasada ich działania jest prosta. Czujniki wraz z magnesami znajdują się na wrębie skrzydła, integrując je w ten sposób bezpośrednio z okuciem. W ten sposób powstaje pole magnetyczne, które „nadzoruje" okno. Przy zamkniętym oknie jest ono ciągłe, przy otwartym, nieprawidłowo zamkniętym lub podważanym z zewnątrz - przerwane. Informacja o tym przesyłana jest do centrali sterującej automatyką lub zintegrowanego systemu alarmowego.

Roto E-Tec Control MTS


Okno zamknięte - ogrzewanie włączone
Okno otwarte - czujnik MTS odcina dopływ ciepłej wody do kaloryfera.
Foto Roto

 

System Roto E-Tec Control MTS tworzą czujniki służące do nadzorowania wietrzenia i temperatury. Działają podobnie jak kontaktrony MVS, z tym, że z jednej strony są zintegrowane z okuciem okiennym, a z drugiej - połączone z termostatem grzejnika lub klimatyzatora. Dzięki takiemu zabezpieczeniu nie musimy pamiętać o włączaniu i wyłączaniu ogrzewania zimą lub klimatyzacji latem za każdym razem, kiedy chcemy otworzyć okno. Ma to ten dodatkowy plus, że ograniczamy straty energii, a tym samym rachunki za ogrzewanie lub klimatyzację. Po zamknięciu okien zostaje odtworzone pole magnetyczne w kontaktronie, które powoduje automatycznie uruchomienie kaloryferów, zgodnie z zaprogramowaną temperaturą. W jeden obwód można włączyć maksymalnie 16 okien.

Sterowanie wyciągiem oparów DAS


Tylko przy otwartym oknie wyciąg oparów może bezpiecznie działać,
bez narażania zdrowia mieszkańców.
Foto Roto

Czuwa nad zgodnym z przepisami użyciem kuchennych wyciągów oparów. Jest to bardzo przydatne, gdy w domu występują otwarte źródła ognia, na przykład kominki lub niezależne ogrzewanie gazowe. Kuchenny wyciąg oparów może być uruchomiony tylko przy otwartych oknach. Jeśli okna są zamknięte, system automatycznie odcina dopływ energii i zapobiega tym samym ryzyku zatrucia tlenkiem węgla. Dlatego najlepiej działa z czujnikami Roto E-Tec MVS.

Roto E-Tec Drive


Okno z napędem okiennym E-Tec Drive wygodnie otworzymy przyciskiem
naściennym lub pilotem.
Foto Roto

Mechanizm E-Tec Drive to napęd elektryczny, który w pełni automatycznie uchyla, zamyka i rygluje skrzydło okienne. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie w przypadku, gdy okno umieszczenie jest wysoko lub gdy pomieszczenie często jest zawilgocone. Wyposażone w ten system okna można otwierać i zamykać przyciskiem, włącznikiem czasowym lub za pomocą czujników wilgotności i temperatury. Pozwala on na płynną regulację wielkości uchylenia i umożliwia zaprogramowanie dowolnych, regularnych okresów wietrzenia. Gdy powietrze w domu osiągnie odpowiednią temperaturę i wilgotność, okno samo się zamknie. Napęd E-Tec Drive zapewni zdrowy klimat w domu.

źródło: Roto