PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE EKSPERT OKIENNY
2021-10-08
Regulacja okien PVC – jak wykonać ją samodzielnie?

BUDVAR Centrum Sp. z o. o.
ul. Przemysłowa 36
98-220 Zduńska Wola

tel. 43 824 31 32
fax 43 824 31 33
info@budvar.pl
www.budvar.pl

» więcej o firmie

Dlaczego okna wymagają regulacji?

Okno w czasie swojej eksploatacji jest stale narażone jest na działanie skrajnych warunków atmosferycznych, takich jak słońce, mróz, wilgoć, wiatr. Okna PVC ulegają także rozregulowaniu w następstwie zwykłego użytkowania (otwierania i zamykania). Te większe konstrukcje, mają również tendencję do opadania w pierwszych miesiącach po zamontowaniu. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że skrzydła po prostu zmieniły pozycję, a regulacja oszczędzi konieczności wzywania na pomoc serwisantów lub nawet wymiany okien. Zignorowanie problemu może doprowadzić do sytuacji, w której do wnętrza mieszkania zacznie napływać zimne powietrze, lub co gorsze, nie będzie możliwości zamknięcia okna.

Dlaczego regulację okien warto przeprowadzać regularnie?

Nawet jeżeli nie pojawiają się żadne problemy, powinno się przynajmniej dwa razy do roku przeprowadzić regulację okien. Najlepszym momentem na tą czynność będzie lato oraz zima. Systematyczna regulacja pomaga uniknąć sytuacji, kiedy skrzydło okienne zacznie opadać. Przeprowadzenie tej czynności daje też możliwość kontroli ilości powietrza, które dostaje się do wnętrza mieszkania przez okno.

Regulacja okien przed zimą pozwala na ustawienie docisku skrzydła w taki sposób, by zwiększyć szczelność okna. Natomiast regulacja okien przed latem, powoduje zmniejszenie docisku skrzydła do ościeżnicy, aby poprawić wentylacje wewnątrz, wpuszczając do niego więcej powietrza.

Regulacja okien zimą

Kiedy na zewnątrz robi się coraz chłodniej i zaczynamy się zastanawiać skąd w domu „wieje" warto w pierwszej kolejności sprawdzić okna. Regulacja okien przed zimą pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu. Istotne jest sprawdzenie rolek ryglujących w skrzydle. Należy je ustawić je tak, by zwiększyć szczelność okna i tym samym ograniczyć napływ zimnego powietrza do środka. Za siłę docisku skrzydła okiennego do ościeżnicy, a także prawidłowe ich położenie odpowiadają okucia. Chcąc zwiększyć siłę docisku, należy przesunąć rolki ryglujące tak, by znajdowały się bliżej uszczelek. Po pierwszej regulacji warto sprawdzić, czy okno bez problemu się zamyka i otwiera. Jeśli pojawiły się trudności, oznacza to, że skrzydło jest dociśnięte za mocno i powinno zostać nieco odsunięte od uszczelek. Zazwyczaj po dociśnięciu skrzydła do ramy okna, klamka zaczyna nieco ciężej pracować - ta sytuacja jest całkowicie normalna.


Regulacja okien latem

Wraz z nadejściem lata i ciepłego powietrza, warto przeprowadzić kolejną regulację, dzięki której zostanie poprawiona wentylacja w domu, wpuszczając więcej świeżego powietrza. W tym celu należy zmniejszyć siłę docisku skrzydła do ościeżnicy. By tego dokonać trzeba postępować odwrotnie niż w przypadku regulacji przed zimą.

Jak regulować wysokość skrzydeł okiennych?

Regulację okien przeprowadza się nie tylko w zależności od pory roku, ale także wtedy, kiedy wystąpią problemy z otwieraniem i zamykaniem. W początkowym okresie użytkowania okien mają one bowiem tendencję do opadania. Należy wtedy wprowadzić niewielkie korekty ustawienia skrzydła. Okucia okienne w dolnym zawiasie odpowiadają za prawidłową wysokość i położenie względem osi zawiasów.


Aby wyregulować okno w pionie należy ustawić je w pozycji uchylonej.

  1. usunąć osłonkę zawiasu.
  2. dokręcić widoczną od góry śrubkę regulacyjną w prawo za pomocą klucza imbusowego 4 mm. Dzięki temu skrzydło okienne zacznie się unosić.
  3. sprawdzić, czy okno bez problemu otwiera się i zamyka. Ważne! Jeżeli pojawią się jakieś problemy (w zależności od potrzeby), trzeba nieco poluzować śruby w lewą stronę bądź dokręcić je mocniej w prawo, tak by regulacja przyniosła pożądany efekt.
  4. założyć z powrotem osłonkę na zawias.

Chcąc zmienić położenie skrzydła po przekątnej, należy także wyregulować okucie znajdujące się w górnej części zawiasu.

Samodzielna regulacja okien - czy warto?

Regulacja okien PVC nie jest w praktyce niczym trudnym i jeżeli ma się smykałkę do majsterkowania, to jest się w stanie zrobić to samodzielnie. Co ważne, z naszym poradnikiem przeprowadzi się ją prawidłowo. Dzięki temu poprawiona zostanie funkcjonalność okien oraz dostosowane zostaną ustawienia szczelności do panującej pory roku. Jeśli chcemy cieszyć się przez długie lata lekką i bezproblemową pracą swoich okien, zdecydowanie warto je samodzielnie sezonowo regulować!

źródło: Budvar