PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE EKSPERT OKIENNY
2023-12-12
8 sposobów na ochronę towaru przed wyłudzeniem i kradzieżą

Ryzyko kradzieży i wyłudzeń stanowi poważne zagrożenie dla przewożonych ładunków. Przewoźnicy borykają się nie tylko z możliwością utraty towaru, lecz także z licznymi oszustwami ze strony nieuczciwych kontrahentów. Te negatywne zjawiska generują znaczne straty, co w efekcie wpływa na wynik finansowy. Kto powinien ponosić odpowiedzialność za ochronę towaru? Jak skutecznie zabezpieczyć ładunek przed kradzieżą i wyłudzeniami w trakcie transportu?

Aktów wandalizmu i rozbojów, zwłaszcza podczas postojów czy przerw kierowców, przybywa. Dodatkowym niebezpieczeństwem są również nierzetelni kontrahenci, wykorzystujący niepewną sytuację przewoźników. W jaki sposób efektywnie zabezpieczyć się przed tego typu incydentami?

Sposób 1 - odpowiednie zabezpieczenia

Jak wyjaśnia Beata Gądek, radczyni prawna z TC Kancelarii Prawnej, warto postawić na montaż wszelkiego rodzaju kłódek, plomb i zamków. Dzięki temu dostęp do ładunku stanie się dla złodziei bardziej skomplikowany.

- Ważne jest również systematyczne sprawdzanie zabezpieczeń przed każdym wyjazdem oraz po postojach. Jest to ważne ze względu na ryzyko ich uszkodzenia podczas pierwszych prób dostania się do ładunku. W razie odnotowania nieprawidłowości, natychmiast zamontujmy nowe zabezpieczenia - mówi ekspertka TC Kancelarii Prawnej.

A kto ponosi odpowiedzialność za ochronę ładunku? Zgodnie z obowiązującymi przepisami, obowiązek nadzorowania towaru w trakcie transportu spoczywa na przewoźniku.

Sposób 2 - monitoring GPS

Skuteczną metodą ochrony przed kradzieżą jest monitorowanie ładunku za pomocą systemów GPS. Dzięki możliwości śledzenia w czasie rzeczywistym, w przypadku przechwycenia towaru możliwe jest  szybkie poinformowanie odpowiednich organów. Wybranie rozwiązań GPS najnowszej generacji pozwoli na uniknięcie przekazania służbom porządkowym błędnych informacji.

Sposób 3 - przemyślany plan postojów

Aby zagwarantować bezpieczeństwo przewożonego towaru warto również starannie przemyśleć miejsca postojów. Dobrze zaplanowana trasa pozwoli zminimalizować ryzyko natychmiastowego poszukiwania bezpiecznego parkingu. Przy wyborze lokalizacji wykorzystujmy swoje doświadczenie oraz dostępne opinie, które możemy znaleźć na grupach, forach lub stronach internetowych. To tam dowiemy się, w których miejscach kradzieże są najczęstsze. Co więcej, internauci dzielą się także poradami, jakie rodzaje zabezpieczeń są najskuteczniejsze na konkretnych obszarach.

Sposób 4 - ubezpieczenie

Należy zadbać również o ubezpieczenie przewożonego ładunku i jego dopasowanie do konkretnych potrzeb. Dlaczego? Porównując skutki utraty towaru, reputacji oraz wiążące się z tym koszty do  wysokości polisy, ubezpieczenie jest zdecydowanie bardzo korzystną opcją.

- Posiadanie ubezpieczenia korzystnie wpływa nie tylko na wizerunek firmy, ale i na poczucie bezpieczeństwa kierowców. Stanowi dowód profesjonalizmu oraz gwarantuje zaufanie klientów, eliminując obawy związane z ryzykiem, na przykład bankructwa firmy - wyjaśnia Beata Gądek.

Sposób 5 - dbałość o dokumentację

Kluczowym krokiem jest także staranne udokumentowanie szczegółów dotyczących przewożonego towaru. Ważne jest, abyśmy posiadali informacje na temat stanu, ilości oraz cech charakterystycznych przewożonego ładunku.  

- Solidna dokumentacja to klucz do rozwiązania ewentualnych konfliktów i zabezpieczenia interesów.  Stanowi ona dowód potwierdzający straty lub niezgodność towaru z zamówieniem. Zwracajmy szczególną uwagę na dokumenty potwierdzające przejęcie podczas rozładunku. Są one istotne w przypadku ewentualnych roszczeń lub problemów z zapłatą za towar - mówi Beata Gądek, radczyni prawna TC Kancelarii Prawnej.

Sposób 6 - inwestycja w przeszkolenie kierowców

W celu zapewnienia bezpieczeństwa ładunku inwestujmy również w odpowiednie szkolenie kierowców. Powinno ono dotyczyć szczególnie zabezpieczenia towaru, metod ochrony przed kradzieżą oraz postępowania w przypadku utraty ładunku. Czego jeszcze kierowcy mogą dowiedzieć się na takim szkoleniu?

- Skuteczne reagowanie, umiejętne szukanie pomocy czy minimalizowanie ryzyka wystąpienia niebezpiecznych sytuacji podczas transportu - nabyte podczas szkoleń umiejętności radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych - będą dla kierowców na wagę złota - dodaje ekspertka TC Kancelarii Prawnej.

Sposób 7 - współpraca z organami ścigania

W przypadku zagrożenia przewożonego towaru priorytetem jest natychmiastowe powiadomienie organów ścigania. W tego typu sytuacjach unikajmy bezpośredniego zaangażowania w potyczki ze złodziejami - samodzielna interwencja może bowiem stanowić ryzyko dla zdrowia lub życia.

- Unikajmy wszelkich starć, zarówno werbalnych, jak i fizycznych. W sytuacjach awaryjnych koncentrujmy się przede wszystkim na swoim bezpieczeństwie oraz wezwaniu odpowiednich służb - mówi Beata Gądek, radczyni prawna z TC Kancelarii Prawnej.

Sposób 8 - dobór kontrahentów

Skutecznie zabezpieczanie towaru przed kradzieżą to nie tylko fizyczne środki ochrony. Jest to również umiejętne zarządzanie aspektami kontraktowymi. Zwracajmy zatem uwagę na umowy i właściwy dobór partnerów biznesowych. Warto wybierać podmioty z solidnymi referencjami - zwłaszcza te, z którymi utrzymujemy długotrwałą współpracę.

Dodatkowo poszerzajmy wiedzę na temat kar umownych, które mogą być narzucane w przypadku niewłaściwej realizacji zleceń transportowych. W sytuacji ewentualnego niedotrzymania umowy przez jedną ze stron są one dodatkowym zabezpieczeniem naszych interesów.

Skuteczna ochrona przewożonego towaru wymaga zróżnicowanego podejścia. Umiejętne zarządzanie kontraktami, ubezpieczenie, korzystanie z zaawansowanych rozwiązań technologicznych, jak i staranne dokumentowanie czy przemyślenie na nowo postojów stanowią klucz do minimalizacji ryzyka kradzieży. W przypadku zagrożenia, priorytetem jest natychmiastowe powiadomienie organów ścigania. Dzięki temu otrzymamy kompleksową strategię ochrony ładunku, podnoszącą bezpieczeństwo i minimalizującą straty firm transportowych.

___

TC Kancelaria Prawna jest jedną ze spółek należących do grupy Trans.eu - właściciela jednej z największych giełd ładunków w Europie, która od 17 lat dostarcza innowacyjne rozwiązania dla branży transportowo - logistycznej. Specjalizuje się w prawie transportowym, dlatego większość klientów spółki to firmy z branży Transport Spedycja Logistyka. Głównym profilem działalności kancelarii są usługi doradcze i reprezentacja w sprawach spornych. Swoimi działaniami wspiera również inne podmioty współpracujące z branżą TSL, m.in. koncerny paliwowe, firmy leasingowe. Specjalizuje się też w zakresie dochodzenia wierzytelności w Polsce i za granicą.