PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE EKSPERT OKIENNY
2024-01-05
Parapety zewnętrzne – po co są i czy są nam potrzebne?
Za co odpowiadają parapety zewnętrzne, jakie są ich rodzaje i zasady montażu, a także, kiedy można się obyć bez nich?

ABAKUS OKNA Sp. z o.o.
ul. Mickiewicza 76
16-070 Choroszcz

tel. 85 713 09 70
fax 85 719 34 70
sekretariat@abakus-okna.com.pl
www.abakus-okna.com.pl

» więcej o firmie

Parapety zewnętrzne pełnią w budynkach wiele ważnych funkcji. Między innymi chronią przed wodą i zabrudzeniem elewacji. Tymczasem nie są elementem niezbędnym. Za co odpowiadają parapety zewnętrzne, jakie są ich rodzaje i zasady montażu, a także, kiedy można się obyć bez nich?

Parapety zewnętrzne - po co?

Parapety zewnętrzne pełnią kilka istotnych funkcji w budynkach. Przede wszystkim pomagają zabezpieczyć elewację przed deszczem i działaniem wilgoci. Tym samym redukują ryzyko powstawania zacieków, pleśni i omszeń. Ma to niebagatelny wpływ na trwałość i estetykę fasady. Zapewniają także efektywne odprowadzanie wody deszczowej, co może zapobiegać ewentualnemu zalaniu i uszkodzeniu konstrukcji stolarki. Chronią także okna przed przypadkowymi uszkodzeniami mechanicznymi, takimi jak uderzenia czy zadrapania. Dotyczy to zwłaszcza budynków wielokondygnacyjnych.

Mogą także pełnić funkcję dekoracyjną, dodając charakteru i estetyki zewnętrznej części budynku. Są dostępne w różnych kształtach, kolorach i materiałach. Pozwala to dostosować je do stylu architektonicznego danego budynku. Popularne są zwłaszcza utrzymane w kolorach okien parapety zewnętrzne złoty dąb, winchester, antracyt.

Parapety zewnętrzne - stalowe, plastikowe, aluminiowe, a może kamienne?

Parapety mogą być wykonane z wielu różnych materiałów. Najczęściej spotyka się parapety zewnętrzne stalowe, ale coraz częściej wypierają je parapety plastikowe i aluminiowe.

Parapety stalowe i z PVC mają tę zaletę, że dostępne są w wielu kolorach, dzięki czemu można je dopasować do barwy i stylu elewacji domu. W wielu wypadkach mogą one być utrzymane we wzorach inspirowanych drewnem albo metalem. Aby uzyskać jeszcze ciekawszy efekt, warto sięgnąć po mniej popularne rozwiązania. Parapety zewnętrzne można również wykonać z cegiełek, kształtek czy płytek klinkierowych. Wówczas dopasowanie do elewacji i ogrodzenia będzie perfekcyjne. Coraz modniejsze są też parapety zewnętrzne z kamieni, np. granitowe.

Jak montować parapety zewnętrzne?

Zalecenia montażowe dotyczące parapetów są jasne. Parapet powinien być wpuszczony w ścianę - po bokach okna na ok. 2-3 cm. Z kolei pod oknem głębokość wpuszczenia powinna być nieco mniejsza - wystarczy około 0,5-1,5 cm. Zaleca się również, aby parapet był wysunięty poza obrys muru o 3-4 cm. Ponadto musimy zadbać o odpowiednie jego nachylenie. Parapety muszą być ułożone z odpowiednim spadkiem - w granicach 5-10%. Oczywiście ze spadkiem na zewnątrz. Dzięki temu zabiegowi woda opadowa spływająca z parapetu nie będzie zalewała elewacji.

Zewnętrzne parapety nie są konieczne!

Większość deweloperów i inwestorów jest tak bardzo przyzwyczajona do obecności parapetów zewnętrznych w budynkach, że nie bierze pod uwagę ich braku. A przecież parapety wcale nie są niezbędną opcją. Mało tego - wiele osób uważa, że budynek bez nich wygląda estetyczniej i ciekawiej. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań skutecznie je zastępujących.


Jednym z nich są okna bluDECORO Abakus, które wykonane na bazie profili bluEvolution 82 marki Salamander, wyposażone są w rozwiązanie okalające glif z zewnątrz. Co to znaczy? Konstrukcja ramy okien bluDECORO została zaprojektowana tak, by zamocować ją nie tyle w murze, ile na nim. Można je montować nawet po zakończeniu prac elewacyjnych, co jest ważne w przypadku elewacji zabytkowych i poddanych ochronie konserwatorskiej. Tak zagospodarowany glif pozwoli wyeksponować urok elewacji lub muru, a jednocześnie nie będzie szpecił zaciekami i omszeniem.

Okna bluDECORO dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej. W tym w wielu wzorach inspirowanych drewnem i metalem. Dzięki temu można je perfekcyjnie dopasować do charakteru i stylu budynku.

więcej informacji