PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE EKSPERT OKIENNY
2024-03-20
FAKRO na 1 miejscu w Polsce według Europejskiego Urzędu Patentowego
Do Urzędu Patentowego RP w 2023 roku FAKRO złożyło wnioski o udzielenie patentów dla 14 wynalazków, a do Europejskiego Urzędu ...

FAKRO Sp. z o.o.
ul. Węgierska 144A
33-300 Nowy Sącz

tel. 18 444 04 44
fax 18 444 03 33
fakro@fakro.pl
www.fakro.pl

» więcej o firmie

Jak podaje Europejski Urząd Patentowy FAKRO znalazło się w pierwszej dziesiątce polskich firm pod względem ilości złożonych zgłoszeń patentowych w 2023 roku. W ubiegłym roku firma była autorem 12 zgłoszeń patentowych, dzięki czemu plasuje się na 1 miejscu wśród polskich przedsiębiorstw.

- FAKRO słynie z innowacyjnych rozwiązań. W swojej ponad 30  letniej historii mamy na swoim koncie ponad 245 zgłoszeń patentowych. Posiadamy własny, nowoczesny ośrodek badawczo-rozwojowy. Na rzecz rozwoju produktów pracuje ponad dwustu inżynierów. Na arenie międzynarodowej eksportujemy nie tylko okna dachowe, ale także polską myśl techniczną, budując przy tym siłę polskiej gospodarki. Jestem dumny z kreatywności naszego zespołu. Dzięki niej naszym klientom żyje się komfortowo i bezpiecznie - komentuje Ryszard Florek, Prezes FAKRO oraz autor 85 zgłoszeń patentowych.

Do Urzędu Patentowego RP w 2023 roku FAKRO złożyło wnioski o udzielenie patentów dla 14 wynalazków, a do Europejskiego Urzędu Patentowego zgłoszono 12 zgłoszeń patentowych. Liczba zgłoszeń z Polski rośnie prawie czterokrotnie szybciej niż liczba wniosków z całego świata. Wysokie tempo wzrostu odnotowywane jest także w patentach udzielonych Polakom. W 2023 roku było ich 258, a wzrost w stosunku do 2022 roku wyniósł 37,2%. Polska jest na siódmym miejscu wśród państw europejskich, jeśli chodzi o tempo wzrostu zgłoszeń, i na dziesiątym wśród wszystkich krajów świata.

Jednymi z najciekawszych zgłoszeń patentowych, które FAKRO przekazało do Europejskiego Urzędu Patentowego są:

  • okno dachowe z co najmniej jedną ramą okienną oraz kołnierzem ramiaka dolnego ramy okiennej;
  • rama okienna z narożnikami;
  • rama okienna z profilem wypełniającym;
  • rama okienna z kanałem nawiewnym;
  • okno dachowe z pakietem szybowym;
  • uchwyt do regulowania położeń podzespołów ruchomego i stałego elementu konstrukcyjnego;
  • zamek konstrukcji skrzynkowej;
  • zawias łączący podzespoły stały i ruchomy elementu konstrukcyjnego, którym są zwłaszcza schody strychowe.