PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE EKSPERT OKIENNY
2009-09-18
Najczęstsze błędy popełniane podczas produkcji
Jako MOBILNE LTB mamy okazje obserwować produkcję na żywo. Chcemy podzielić się z Państwem zebranymi do tej pory spostrzeżeniami.

MOBILNE LTB s.c.
ul. Wrocławska 142B
58-306 Wałbrzych

tel. 74 840 14 63
fax 74 661 41 40
biuro@badaniaokien.pl
www.badaniaokien.pl

» więcej o firmie
Pragniemy przybliżyć i wskazać najczęściej popełniane błędy przez producentów stolarki budowlanej. Mamy nadzieje, iż poniższy artykuł pozwoli, niektórym producentom zidentyfikować lub wychwycić niedoskonałości i uchronić się w przyszłości od popełniania takich błędów, co w rezultacie podniesie jakość produkowanych wyrobów.

TEKST - Adam Mścichowski
MOBILNE Laboratorium Techniki Budowlanej –
jedyne w Polsce notyfikowane laboratorium
wykonujące badania okien u producenta.


Po co w ogóle te badania? - z taki pytaniem często się spotykamy. Niektórzy producenci nie rozumieją w jakim celu należy wykonywać badania swoich wyrobów. Dzięki badaniom, zwłaszcza takim, które można wykonać w fabryce, mamy możliwość bezpośredniego obserwowania i uczestniczenia w „wielkim teście” tego co produkujemy, nie wspominając już o otrzymywanych po badaniu dokumentach potrzebnych do tego, aby legalnie wprowadzać wyrób na rynek budowlany. Podczas badania większość zadających powyższe pytanie, zaczyna dostrzegać pozytywne aspekty kontroli swoich wyrobów. Widzą, co może się stać z ich oknem w rzeczywistość. Jakie są więc najczęściej popełniane błędy przez producentów? Oto lista mniejszych i większych „potknięć”, które najczęściej wyłapujemy podczas wizyty w fabryce:

Nieodpowiednie dobranie komponentów do produkowanego wyrobu.
    Stal. Wieczny temat do dyskusji i ceny produkowanego okna. Stalowe usztywnienia są albo „za cienkie” do wielkości produkowanego wyrobu, albo są w nie każdym miejscu, w którym powinny się znaleźć lub też nieprawidłowo zamontowane. Nieodpowiednia grubość stali lub jej brak oraz za mały rozstaw wkrętów mocujących do profili PVC, może szybko spowodować reklamację przez klienta. Zwłaszcza słupki stałe w oknach wieloskrzydłowych są szczególnie narażone na późniejsze przenoszenie obciążeń wywoływanych przez napór wiatru, co w konsekwencji ma wpływ na statykę okna, szczelności na przepuszczalność powietrzną i wody opadowej.
  • Uszczelki. Nieodpowiednia uszczelka w nieodpowiednim miejscu (uszczelka przylgowa jest stosowana jako uszczelka przyszybowa lub na odwrót) lub zastosowanie niesystemowej uszczelki (inny kształt). Powyższe błędy nie dają gwarancji zapewnianych przez systemodawcę, który przecież je zaprojektował i sprawdził. Innym błędem w przypadku uszczelki wciąganej przez producenta okien jest jej nieprawidłowe osadzanie. Uszczelki albo są za bardzo naciągnięte, albo co rzadko się zdarza, jest jej za dużo. Po wciągnięciu uszczelki w kanał uszczelkowy należy również pamiętać a o jej sklejeniu na końcach. Wyeliminowanie błędów związanych z nieprawidłowym stosowaniem uszczelek i jej osadzaniem, zapewni wyższą szczelność okna.
  • Okucia. Oszczędności w ich stosowaniu też nie są na miejscu. Niewystarczająca ilość punktów ryglujących czy tez blokujących, też nie zapewni wystarczającej szczelności okna. Należy również zwracać uwagę na jakość używanych szablonów oraz ich dokładne używanie podczas wykonywania otworów pod zawiasy. Gotowy wyrób powinien mieć wszystkie regulowane punkty ustawione w pozycji neutralnej. W prawidłowo wykonanym oknie neutralna pozycja okuć, pozwoli podczas późniejszego użytkowania na swobodną regulację docisku skrzydeł względem ościeżnicy.

Wymiary i wykonanie.
  • Przekątne. Nagminnie spotykamy się z tzw. przeciągnięciem przekątnych w skrzydłach. 2 lub 3 mm to dopuszczalna wartość, ale często widzimy 5–6 mm. Producent tłumaczy się późniejszym ułożeniem się skrzydła w trakcie użytkowania co w rezultacie pozwoli uniknąć dodatkowej wizyty na regulację okuć u klienta. Nie do końca się z tym możemy zgodzić. Szklenie oraz regulacja okuć w fabryce są wykonywane właśnie na takim przeciągniętym skrzydle. Efekt jest nie rzadko taki, że i tak trzeba jechać na regulację ale reklamacyjną, a nie serwisową do klienta, ponieważ skrzydło jak się oczywiście ułoży to i tak trzeba regulować okucia. Lecz jeśli się nie ułoży to z kolei ma to wpływ na przyleganie uszczelki na całym obwodzie skrzydła do ościeżnicy – niewystarczająca szczelność.
  • Nieprawidłowy kąt. Brak odpowiedniego kąta w zgrzanych narożach skrzydeł lub ościeżnic na skutek złego ustawienia piły lub nieodpowiednie ułożenie profili w zgrzewarce.
  • Nieodpowiedni wymiar. Za długi lub za krótki słupek stały. Rzadko zdarzają się nieprawidłowe wymiary skrzydeł względem ościeżnicy, lub tez przekroczenia dopuszczalnych odchyłek wymiarowych dla szerokości lub wysokości.
    Otwory odwadniające i odpowietrzające (dekompresyjne). Nieprawidłowy wymiar lub kształt lub ich mała ilość mają często kluczowe znaczenie w szczelności okna na wodę opadową. Kilkukrotnie pokazywaliśmy producentowi podczas badań doświadczalnych ich znaczenie. Prawidłowo wykonane otwory oraz ich ilość podnoszą szczelność okna o klika klas wyżej. Pamiętać należy również o ich drożności, czyli ich oczyszczeniu po wyfrezowaniu lub nie zasłonięciu ich w skrzydłach przez podkładki do szklenia. W oknach kolorowych (okleinowanych, barwionych w masie) należy również wykonywać dodatkowe otwory wentylacyjne. Ich umiejscowienie, ilość i kształt mają oczywiście wpływ na poprawne funkcjonowanie całego okna zwłaszcza w sezonie letnim przy nadmiernym nagrzewaniu się profili.
  • Estetyka. Porysowane, uszkodzone lub brudne profile – brak tych wad pozwoli na szybszy odbiór zamówionego wyrobu przez klienta.
Niektóre z wyżej wymienionych błędów są niewybaczalne, na inne z kolei klient może przymknie „oko”, ale ich całkowity brak podniesie na pewno jakość, co w rezultacie wyrysuje uśmiech na twarzy rzeszy zadowolonych klientów.