PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2011-12-13
Parapet – nieodłączny kompan okna
Parapety, zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne, są nieodłącznymi elementami okien.

OKNOPLAST Sp. z o.o.
Ochmanów 117
32-003 Podłęże

tel. 12 279 71 71
fax 12 279 71 72
biuro@oknoplast.com.pl
www.oknoplast.com.pl

» więcej o firmie

Wybór parapetów oferowany przez producentów jest bardzo szeroki. Jak zatem nie zagubić się w gąszczu możliwości?

Może się wydawać, że większość parapetów jest taka sama, zatem nie warto tracić czasu na ich wybór. Tymczasem mają one ważne zadanie - chronią mur przed zabrudzeniami i wilgocią. Co więcej odpowiednio dobrane mogą podkreślić styl wnętrza i elewacji. Czym zatem powinniśmy się kierować przy podejmowaniu decyzji o ich zakupie? Jak dobrze je zamontować? Oto kilka sprawdzonych rad.


We wnętrzach

Parapet wewnętrzny powinien być odporny na działanie wysokich temperatur, gdyż zwykle pod nim montuje się kaloryfer. Warto zatem odpowiednio dobrać materiał, z którego będzie on wykonany. Obecnie mamy duży wybór parapetów wewnętrznych. Na rynku znajdziemy drewniane, kamienne, z ceramiki lub kompozytów. Ciekawym rozwiązaniem są te z PVC - materiał ten bowiem jest lekki i odporny na wilgoć. Zwykle takie parapety pokryte są laminatem, który zabezpiecza je dodatkowo przed zarysowaniami czy wysoką temperaturą - mówi Wioleta Maniecka, Manager ds. Szkoleń, OKNOPLAST.

Niezależnie od materiału, z którego powstał nasz parapet powinniśmy go odpowiednio zamontować. Prawidłowe osadzenie sprawi, że będzie on nam dobrze służył przez długie lata. Przy montażu parapetów wewnętrznych bardzo ważna jest właściwa izolacja, dzięki niej bowiem unikniemy mostków termicznych. Nie należy też zbyt głęboko wsuwać parapetu pod ościeżnicę - wystarczy 1,5 cm, pozostałą przestrzeń zaś wypełnia się materiałem termoizolacyjnym - mówi Wioleta Maniecka z OKNOPLAST.


Do mocowania parapetów najczęściej używa się kleju montażowego, który można kupić w większości sklepów z artykułami budowlanymi. Ze względu na znajdujący się pod oknem kaloryfer powinniśmy też pamiętać, aby nie osadzać parapetu zbyt nisko - bezpieczny odstęp od grzejnika to 15 cm. 

Oferowane przez OKNOPLAST parapety wewnętrzne wykonane są z laminowanego PVC. Specjalna warstwa laminatu znacznie zwiększa ich odporność na zarysowania i wysokie temperatury.

Na zewnątrz

Odpowiednio dobrane parapety zewnętrzne mogą sprawić, że nasz dom będzie wyglądał elegancko i okazale. Producenci oferują duży wybór kolorów. Warto jednak zwrócić uwagę, by były one pokryte lakierem odpornym na działanie promieni słonecznych, w przeciwnym wypadku bowiem szybko stracą swoją barwę. Parapety montowane na zewnątrz muszą też stawić czoła intensywnym opadom deszczu i śniegu oraz zmianom temperatur.

Parapety zewnętrzne, zwane inaczej podokiennikami najczęściej produkuje się z kamienia, stali ocynkowanej czy aluminium. Spełniają one ważne zadanie - chronią ściany przed wilgocią. Dlatego przy montażu warto pamiętać, że parapety powinny wysuwać się ok. 5 cm poza ścianę. Aby woda nie spływała bezpośrednio na mur, warto też nachylić podokiennik pod kątem 5 stopni - mówi Wioleta Maniecka z OKNOPLAST. Większość parapetów ma odpowiednio zakończoną krawędź zewnętrzną - tzw. kapinos. Zapobiega on podciekaniu wody pod spód i zawilgoceniu ściany.


Przy montażu parapetu warto także pamiętać o tym, aby jego krawędzie nie przylegały ściśle do ścian, gdyż różnice temperatur powodują niewielką zmianę jego wymiarów. Wówczas tynk może zostać uszkodzony. Wielu producentów oferuje wsuwane na końce podokienników osłony z tworzywa, dzięki którym pozostaje nieco miejsca. Miejsce połączenia parapetu ze ścianą i ościeżnicą należy jednak dobrze uszczelnić, aby ograniczyć starty ciepła.

W ofercie OKNOPLAST znajdziemy parapety aluminiowe. Pokryte są one poliestrowym lakierem proszkowym, który chroni je przed utratą koloru pod wpływem dużego nasłonecznienia, ulewnego deszczu czy obfitego śniegu.
Firma OKNOPLAST rozpoczęła działalność w 1994 roku. W ciągu kilkunastu lat istnienia przedsiębiorstwo wypracowało solidną markę i pozycję czołowego producenta stolarki otworowej zarówno w Polsce, jak i w Europie. Wysoka jakość produktów – z której znana jest firma – została osiągnięta również dzięki doświadczeniu oraz gruntownej znajomości branży założycieli spółki.

Siedziba OKNOPLASTU zlokalizowana jest w Ochmanowie pod Krakowem. Tam też znajduje się biuro spółki oraz centrum logistyczne wraz z kompleksem produkcyjnym o powierzchni 29 tys. m2. Od samego początku firma sprzedała ponad 2 500 000 okien, a globalna liczba Klientów przez 17 lat działalności przekroczyła 860 tysięcy.

Produkowane przez OKNOPLAST okna i drzwi spełniają najwyższe standardy jakości i ekologii. Firma posiada Certyfikat Q-Zert wydany przez rygorystyczny Instytut Ift Rosenheim, który poświadcza zgodność produkcji z wymogami europejskiej normy EN 14351-1:2006. Uprawnia to OKNOPLAST do oznakowania swoich wyrobów symbolem CE.

O wysokiej jakości wytwarzanych produktów świadczą również liczne nagrody przyznane firmie i jej produktom m.in.: Godło Promocyjne „Teraz Polska 2010” dla okna Platinium i Platinium Evolution2, tytuł „Top Marka 2010”, „Złoty Laur Klienta 2010” w kategorii „Funkcjonalność i bezpieczeństwo”, certyfikat „Lider Rynku 2010”, certyfikat „Euro Leader 2010”, „Wizytówka Polskiego Produktu 2010”, czy tytuł „Premium Brand 2011” dla najbardziej cenionej marki. OKNOPLAST pojawił się również w prestiżowym rankingu magazynu Forbes – „Diamenty Forbesa“ i został wyróżniony za dynamiczny rozwój spółki.

OKNOPLAST przykłada szczególną wagę do niesienia pomocy osobom najbardziej potrzebującym. Firma angażuje się w akcje mające na celu wspieranie najmłodszych. Wśród organizacji, którym OKNOPLAST pomaga jest Stowarzyszenie „U Siemachy”. Firma wspiera je finansowo, pomagając dzieciom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej i życiowej. Finansuje między innymi wakacje dla najmłodszych z Ośrodków Stowarzyszenia oraz przekazuje środki na remonty potrzebnych pomieszczeń.

źródło: Oknoplast Sp. z o.o.