PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2013-06-21
Zadbaj o okna z drewna!
Systematyczna pielęgnacja i konserwacja zwiększy żywotność powierzchni wymalowań, zabezpieczając tym samym drewno na wiele lat.

DETIKO
ul. Jana Śliwki 89
44-100 Gliwice


fax 32 231 20 79
detiko@detiko.pl
www.detiko.pl

» więcej o firmie

Decydując się na zakup lub wymianę stolarki otworowej, wiele osób zadaje sobie pytanie: drewno czy PVC? Wybierając ten pierwszy surowiec, nie musimy obawiać się szczególnie o jego żywotność. Pamiętajmy, że okna drewniane w niejednej starej kamienicy wytrzymały grubo ponad 100 lat!

Okna drewniane to niewątpliwie prestiż, elegancja i naturalny urok. Stolarka z drewna jest trwała, uszkodzenia powierzchni można w stosunkowo prosty sposób naprawić, z upływem lat możemy zmienić kolor na inny, według naszego uznania. Zalet można wymienić sporo. Znaczna cześć inwestorów obawia się jednak o trwałość powłok malarskich i konieczność jej renowacji w przyszłości. Jest to fakt. Z biegiem lat lakier poddawany wpływowi warunków atmosferycznych (zmiany temperatur, promieniowanie UV, deszcze, itp.), a także uszkodzeniom mechanicznym (obicia, obtarcia), będzie wymagał renowacji. Regeneracja polega na przeszlifowaniu papierem ściernym i ponownym pomalowaniu (zazwyczaj tylko od strony zewnętrznej). Pamiętajmy jednak, że okresy międzyrenowacyjne, można w stosunkowo niedrogi i niezbyt czasochłonny wydłużyć w czasie. Systematyczna pielęgnacja i konserwacja zwiększy żywotność powierzchni wymalowań, zabezpieczając tym samym drewno na wiele lat.

Rynek oferuje szeroką gamę produktów, które nie tylko doczyszczą nasze okna, ale i pozostawią na nich niewidzialną warstwę ochronną. Produkty do pielęgnacji i konserwacji okien to zazwyczaj mleczka pielęgnacyjne lub całe zestawy. W skład takiego zestawu wchodzą zazwyczaj: specjalny zmywacz, emulsja zabezpieczająca i gąbka. Niektórzy producenci dokładają także specjalną lazurę naprawczą, do zabezpieczania drobnych odprysków i rys. Jeśli zdecydujemy się na markowy produkt, możemy być pewni jakości. Są to zazwyczaj produkty firm, które są niejednokrotnie liderami w produkcji powłok malarskich i mają na tym polu ogromne doświadczenie.

Konserwacja okien drewnianych polega na rozprowadzeniu mleczka pielęgnacyjnego wzdłuż słoi drewna na uprzednio wyczyszczonej i osuszonej powierzchni ram i skrzydeł. Ponieważ po wyschnięciu tworzy się bezbarwny film ochronny, zabieg ten można wykonywać zarówno na oknach pomalowanych farbami kryjącymi jak i transparentnymi (lazury).

- „Najlepszymi okresami na przeprowadzenie pielęgnacji stolarki z drewna są wiosna i jesień. Pierwszy zabieg zabezpiecza powierzchnie lakiernicze przed działaniem promieni UV, utlenianiem lakieru, gradobiciami, osadami z pyłków roślin i owadów, drugi natomiast przed nadmiernym działaniem wilgoci, uszkodzeniami mechanicznymi, itp. Nie bez znaczenia są również temperatury. Zbyt wysoka lub niska wykluczają możliwość przeprowadzenia konserwacji. - mówi Jarosław Purymski, właściciel sklepu DETIKO.pl - Pamiętajmy również, że zabiegi z użyciem tego typu produktów należy przeprowadzać najwcześniej po 6-8 tygodniach od malowania stolarki, by nie zakłócić procesu twardnienia powłok lakierniczych. - dodaje.

Jeśli drewno jest nam materiałem bliskim, nie obawiajmy się wyboru stolarki otworowej wykonanej z tego surowca. Jego parametry techniczne i walory estetyczne są warte kilku chwil poświęconych na trochę bardziej wymagające zabiegi niż w przypadku stolarki z tworzywa.Firma DETIKO specjalizuje się w sprzedaży kompleksowych rozwiązań dla producentów i użytkowników stolarki okiennej i drzwiowej (zmywacze, zestawy pielęgnacyjne i naprawcze, kleje, itp.).

źródło: DETIKO.pl
fot. (c): Ilviale