PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2014-03-31
ABC wiosennego czyszczenia okien
Po oczyszczeniu i ewentualnej regulacji, okucia powinniśmy dokładnie nasmarować oliwą techniczną lub smarem.

OKNOPLAST Sp. z o.o.
Ochmanów 117
32-003 Podłęże

tel. 12 279 71 71
fax 12 279 71 72
biuro@oknoplast.com.pl
www.oknoplast.com.pl

» więcej o firmie

Chociaż zima nie była w tym roku zbyt sroga to i tak większość z nas cieszy się na nadejście wiosny. Dłuższe i cieplejsze dni, zieleń oraz promienie słońca sprawiają, że mamy więcej energii. Chłodna pora roku to bardzo trudny czas dla naszych okien, dlatego warto dokonać ich przeglądu.

Mróz, śnieg i deszcz to tylko część wyzwań, jakim musi sprostać nasza stolarka podczas zimy. Marzec to dobry moment by sprawdzić jak okna ją zniosły i dokonać ewentualnych napraw. Od czego zatem zacząć? Przedstawiamy ABC konserwacji.


A - Absolutnie czyste okna

Nagromadzone podczas zimy zanieczyszczenia nie tylko sprawiają, że nasze okna nie prezentują się zachwycająco. Mogą one również uszkodzić profile, mikroorganizmy tworzą bowiem na powierzchni ramy mikropory, w które wnika bardzo trudny do usunięcia brud.

Mycie okien powinniśmy zacząć od szyb i profili. Bardzo skuteczne jest czyszczenie dwufazowe. Na początku powinniśmy dokładnie zmyć zabrudzenia wodą z delikatnym środkiem np. płynem do naczyń. Najlepiej do tego celu wykorzystać miękką gąbkę, która nie porysuje powierzchni profili naszych okien. Po osuszeniu szyb za pomocą gumowej ściągaczki przychodzi czas na fazę drugą. Polega ona na spryskaniu szkła preparatem do mycia okien i wypolerowaniu go ręcznikiem papierowym lub ściereczką.

Pamiętajmy by, wbrew radom niektórych, nie używać do mycia i czyszczenia okien octu ani gazet. Przy korzystaniu z tych elementów możemy porysować szybę i powierzchnię profili. Aby uniknąć smug możemy zastosować ściereczkę z mikrofibry. Często można spotkać się z określeniami mikrofaza i mikrowłókno, oznaczają one dokładnie ten sam materiał. Mikrofibra to tkanina z włókien syntetycznych, która charakteryzuje się wysoką chłonnością. Dodatkowo jest ona bardzo miękka, dzięki czemu nie porysuje szyb - tłumaczy Grzegorz Bułat, Kierownik Technologii OKNOPLAST.


Warto poświęcić również uwagę okuciom i uszczelkom. Najbardziej narażone na zabrudzenia są uszczelki na dole ramy oraz okucia w górnej części okna. Pozostawiony kurz może spowodować, że uszczelki stracą elastyczność i nie będą spełniały swej funkcji. Elementy te możemy z powodzeniem umyć wodą z dodatkiem płynu do naczyń.

B - bardzo dokładny przegląd

Gdy okna są już czyste powinniśmy sprawdzić jak przetrwały zimę. W pierwszej kolejności należy ocenić działanie metalowych części - okuć i klamek. Jeśli skrzydło ciężko się otwiera lub zamyka może to oznaczać, że przyszedł czas na regulację. Przed przystąpieniem do ustawiania okuć warto wiedzieć za jakie funkcje odpowiadają. Te w dolnej części okna regulują położenie skrzydła względem zawiasów, okucia umiejscowione na górze natomiast przenoszą skrzydło po przekątnej - wyjaśnia Grzegorz Bułat z OKNOPLAST. Pamiętajmy, że możliwa jest zmiana nie tylko położenia skrzydła lecz również siła jego docisku do ramy.

Jeśli zauważymy, że uszczelki popękały podczas zimy, musimy je wymienić. Do tego celu warto wezwać specjalistę, który zrobi to zgodnie z zaleceniami producenta.


C- całkowicie zabezpieczone okucia i uszczelki

Chociaż wiosną pogoda jest o wiele łagodniejsza, niż podczas chłodnej części roku, to okna i tak są narażone na działanie czynników atmosferycznych. Deszcz i wiatr są bardzo szkodliwe dla okuć i uszczelek, dlatego należy odpowiednio je zabezpieczyć.

Po oczyszczeniu i ewentualnej regulacji, okucia powinniśmy dokładnie nasmarować oliwą techniczną lub smarem. Nie stosujmy do tego preparatów zawierających kwasy czy żywice, ponieważ spowodują korozję - mówi Grzegorz Bułat z OKNOPLAST.

Obecnie na rynku dostępne są nowoczesne, trwałe uszczelki odporne na ulewy i wiatr. Jednak jeśli chcemy aby służyły nam one przez lata dobrze jest je nasmarować gliceryną lub specjalnym środkiem, który można nabyć w salonach sprzedaży. OKNOPLAST to międzynarodowa firma, należąca do ścisłej czołówki producentów okien i drzwi z PVC w Europie. Firma prowadzi działalność na 10 rynkach: Austrii, Czech, Francji, Niemiec, Polski, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Włoch i Węgier. W krajach tych spółka posiada rozbudowaną sieć ponad 1800 partnerskich salonów sprzedaży. Firma została uhonorowana przez ambasadę RP we Francji, jako „Najlepszy Polski Exporter" produktów do tego kraju.

Od stycznia 2012 OKNOPLAST jest Top Sponsorem włoskiego klubu Inter Mediolan. Od sezonu 2009/2010 roku firma jest głównym sponsorem pierwszoligowej drużyny Puszcza Niepołomice. OKNOPLAST wspiera także Akademię AS Progres, pod patronatem Jerzego Dudka, organizującą zajęcia sportowe dla dzieci. Działania marketingowe firmy zostały docenione w prestiżowych konkursach m.in. Impactor, czy The Champs Awards.

W czerwcu 2013 roku firma ogłosiła utworzenie Grupy OKNOPLAST, w skład której wchodzą trzy firmy: OKNOPLAST, WnD i Aluhaus. Pozwala to na jeszcze większe zróżnicowanie oferty produktowej i jej precyzyjne dopasowanie do potrzeb klientów. OKNOPLAST działa w segmencie Top Premium. W portfolio firmy znajdują się okna i drzwi zewnętrzne PVC, rolety oraz szeroka gama dodatków i akcesoriów. Spółka uruchomiła również produkcję własnych pakietów szybowych. Jako jedna z nielicznych firm OKNOPLAST oferuje autorskie rozwiązania, dostępne wyłącznie pod własną marką m.in. zastrzeżone wzorem wspólnotowym kształty profili okien z serii Platinium i Winergetic Premium oraz klamki i okucia z serii dESIGN+.Produkty firmy charakteryzują się zaawansowanymi rozwiązaniami w dziedzinie energooszczędności oraz najwyższą precyzją i niepowtarzalną estetyką wykonania. WnD zajmuje się produkcją okien z segmentu ekonomicznego plus - o niższej cenie, ale wysokiej jakości. Siedziba firmy wraz z biurem, halami produkcyjnymi i magazynami o łącznej powierzchni 13 000 m² znajduje się w Rąbieniu pod Łodzią. Trzonem działalności Aluhaus są natomiast aluminiowe okna, drzwi wejściowe, fasady i ogrody zimowe. Produkty firmy nabyć można na terenie całej Polski.

W trakcie swej kilkunastoletniej działalności, OKNOPLAST wypracował pozycję firmy wytyczającej nowe trendy, marki, która stała się synonimem najwyższej jakości. Jako pierwszy w Europie wdrożył nowe, innowacyjne rozwiązania, które obecnie funkcjonują, jako standardy w całej branży okien PVC, m.in. pięciokomorowy profil, szyba U=1,0, niski próg z PVC do okien balkonowych, czy też brązowa uszczelka z EPDM. W ostatnim czasie firma jako pierwsza wprowadziła tak unikalne produkty jak okno ColorFull czy Winergetic Premium Passive z barierą termiczną SpaceBlock, w której wykorzystano m.in. aerożel - materiał izolacyjny wykorzystywany przy budowie statków kosmicznych.

Siedziba OKNOPLASTU zlokalizowana jest w Ochmanowie pod Krakowem. Tam też znajduje się biuro spółki oraz centrum logistyczne wraz z kompleksem produkcyjnym o powierzchni 38 100 m2. Globalna liczba klientów przez 19 lat działalności przekroczyła 1,1 mln. Aktualnie w firmie pracuje ponad 1000 osób.

Produkowane przez OKNOPLAST okna i drzwi spełniają najwyższe standardy jakości i ekologii. Firma posiada Certyfikat Q-Zert wydany przez rygorystyczny Instytut Ift Rosenheim, który poświadcza zgodność produkcji z wymogami europejskiej normy EN 14351-1:2006. Uprawnia to OKNOPLAST do oznakowania swoich wyrobów symbolem CE. Firma została odznaczona również certyfikatem „Zielone okno", potwierdzającym, że produkt nie zawiera rtęci, a w konsekwencji nie wpływa negatywnie na zdrowie i środowisko.

O wysokiej jakości wytwarzanych produktów świadczą również liczne nagrody przyznane firmie i jej produktom. Były to m.in.: Godło Promocyjne „Teraz Polska", „Budowlana Marka Roku 2013", „TopBuilder 2013", „Lider Rynku 2012", Premium Brand 2011 dla najbardziej cenionej marki czy „Złoty Laur Klienta 2011".

OKNOPLAST przykłada szczególną wagę do niesienia pomocy osobom najbardziej potrzebującym. Firma angażuje się w akcje mające na celu wspieranie najmłodszych. Wśród organizacji, którym OKNOPLAST pomaga jest Stowarzyszenie „U Siemachy". Firma wspiera je finansowo, pomagając dzieciom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej i życiowej. Finansuje między innymi wakacje dla najmłodszych z Ośrodków Stowarzyszenia oraz przekazuje środki na remonty potrzebnych pomieszczeń.

źródło: Oknoplast