PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2015-09-17
VELUX Daylight Sympozjum 2015 – światło naturalne na zdrowie
Na początku września w Londynie odbyło się 6. Międzynarodowe VELUXDaylight Sympozjum, podczas którego omawiano nowe idee ...

VELUX Polska Sp. z o.o.
ul. Krakowiaków 34
02-255 Warszawa

tel. 22 337 70 00
fax 22 337 70 90
kontakt@velux.pl
www.velux.pl

» więcej o firmie

Na początku września w Londynie odbyło się 6. Międzynarodowe VELUXDaylight Sympozjum, podczas którego omawiano nowe idee oraz metody projektowania budynków mających korzystny wpływ na nasze zdrowie.

Tematem przewodnim 35 wykładów wygłoszonych podczas sympozjum, w którym udział wzięło ponad 350 uczestników z 30 krajów, było znaczenie i rola światła dziennego w różnego typu obiektach oraz jego wpływ na zdrowie i samopoczucie użytkowników. Przez dwa dni naukowcy, architekci, inżynierowie i specjaliści w dziedzinie budownictwa dyskutowali nad tym, w jaki sposób naturalne światło może mieć wpływ na nas, żyjących w społeczeństwie, które obecnie funkcjonuje przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i większość tego czasu spędza w budynkach.

W przemówieniu otwierającym sympozjum profesor Koen Steemers z Uniwersytetu w Cambridge zwrócił uwagę na rolę projektantów w tworzeniu przestrzeni odpowiadających stylowi życia współczesnych ludzi oraz ich zdrowiu. "Jako projektanci powinniśmy skupić się na stworzeniu warunków korzystnych dla zdrowia psychicznego. W tym kontekście światło dzienne odgrywa kluczową rolę " - powiedział profesor Koen Steemers. Wprowadził on nowe pojęcie, „nudge-architecture" („architektura zachęcająca"), oznaczające sytuację, w której odpowiednio zaprojektowane budynki i przestrzenie wokół sprzyjają nawiązywaniu kontaktów, zachęcają do aktywności i nauki oraz wpływają korzystnie na zdrowie i samopoczucie ludzi.


David Nelson, dyrektor ds. projektowania w Foster+Partners, przedstawił różnorodne projekty wykorzystujące bardzo świadomie światło naturalne w przekazie architektonicznym, prezentując imponujące portfolio realizacji swojej firmy z całego świata. Inne przykłady z Chin, Stanów Zjednoczonych Ameryki oraz z Europy pokazały, że światło dzienne jako najważniejszy element zrównoważonego budownictwa to trend globalny.

Znaczenia światła słonecznego

W swoim skłaniającym do refleksji wykładzie „Po pierwsze - nie szkodzić" Deborah Burnettz amerykańskiej firmy Benya Burnett opowiedziała się za bliższą współpracą między projektantami a lekarzami po to, aby proponowane rozwiązania w dziedzinie oświetlenia były rzeczywiście korzystne dla ludzkiego zdrowia. Podczas sympozjum poruszano również takie kwestie, jak wpływ światła naturalnego na przyspieszenie procesu zdrowienia w szpitalach oraz na zwiększenie zdolności poznawczych dzieci w szkołach.

"Podejście interdyscyplinarne w projektowaniu oświetlenia podkreślane podczas Daylight Sympozjum jest podstawą współczesnego projektowania. Architekci powinni korzystać z podpowiedzi specjalistów z innych dziedzin, bo przecież zależny nam na poprawianiu jakości życia człowieka " - komentuje dr arch. Jolanta Sroczyńska, wykładowca na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej.

"Jako architekt, z zaciekawieniem wysłuchałam prezentacji typowo architektonicznych przedstawianych przez Davida Nelsona z biura Fostera w Anglii i prof. Song Yehao z Pekinu. Trudno jednak nie wspomnieć o wynikach badań prowadzonych przez naukowców angielskich nad wpływem światła na kondycję człowieka oraz o rozważaniach specjalistów, badających warunki światła w szpitalach i szkołach. Wnioski z ich badań pomagają nam, architektom w zindywidualizowanym podejściu do zagadnień oświetlenia w tak szczególnych budynkach" - dodaje dr arch. Jolanta Sroczyńska.

Potrzeba nowych regulacji

Drugi dzień sympozjum poświęcono pomiarom światła i stosownym przepisom. Rozmawiano m.in. o potrzebie stworzenia nowych metod oceny ilości światła dziennego docierającego do budynku w powiązaniu z jego usytuowaniem, orientacją i danymi uzależnionymi od pór roku.

Marc Fontoynont przedstawił projekt nowej normy europejskiej dotyczącej światła naturalnego, który wkrótce stanie się przedmiotem konsultacji społecznych. Norma zawiera zalecenia dotyczące zapewnienia minimum światła dziennego oraz widoku z okien, wystawienia na działanie światła słonecznego i ochrony przed odblaskiem.

Daylight Sympozjum zyskało pozycję uznanego na arenie międzynarodowej wydarzenia, gromadzącego w jednym miejscu naukowców, specjalistów i decydentów w dziedzinie światła naturalnego.


6. Międzynarodowe VELUX Daylight Sympozjum - odbyło się w ramach programu Międzynarodowego Roku Światła (International Year of Light, IYL), który został proklamowany przez Zgromadzenie Ogólne ONZ i ma na celu uświadomienie ludziom na całym świecie, w jaki sposób światło sprzyja zrównoważonemu rozwojowi oraz rozwiązaniu globalnych problemów z energią, edukacją i zdrowiem. Grupa VELUX jest sponsorem obchodów Międzynarodowego Roku Światła.

Więcej informacji na temat sympozjum http://thedaylightsite.com/Informacje o Grupie VELUX

Dzięki światłu dziennemu i świeżemu powietrzu, których dostarczają produkty VELUX, powstają lepsze warunki mieszkalne. Oferta VELUX obejmuje szeroki asortyment okien do poddaszy oraz świetlików wraz z rozwiązaniami przeznaczonymi do płaskiego dachu. VELUX oferuje również różnego rodzaju rolety wewnętrzne i zewnętrzne, żaluzje, produkty izolacyjne oraz do zdalnego sterowania. Grupa VELUX posiada swoje fabryki w 11 krajach, a przedstawicielstwa handlowe w blisko 40 krajach. Jest jedną z najsilniejszych marek na światowym rynku materiałów budowlanych, a jej produkty są sprzedawane niemal na całym świecie. W Grupie VELUX zatrudnionych jest około 10 tys. osób, a jej właścicielem jest VKR Holding A/S. Więcej informacji na stronie www.velux.com.

Informacja o Grupie VELUX i spółkach siostrzanych w Polsce

Grupa VELUX i spółki siostrzane w Polsce, należące do duńskiego holdingu VKR, są największym producentem i eksporterem okien z Polski, a ich poziom obrotów wynosi ponad 1,3 mld zł. Zatrudniają w sumie ponad 3100 osób, w tym większość w czterech fabrykach zlokalizowanych w Gnieźnie (dwie fabryki), Namysłowie i Wędkowach koło Tczewa. Grupa VELUX cały czas się rozwija i inwestuje w nowe technologie, dbając jednocześnie o najwyższe standardy jakości, bezpieczeństwa pracy i ochrony środowiska. W ciągu ostatnich dwóch lat Grupa VELUX zainwestowała w Polsce ponad 250 mln zł na modernizację fabryk i dostosowanie ich do produkcji Nowej Generacji okien VELUX. Była to największa inwestycja w ponad 20-letniej historii Grupy VELUX w Polsce. Okna Nowej Generacji są bardziej energooszczędne, dostarczają więcej światła i zapewniają większy komfort użytkowania.

źródło: Velux