PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2011-03-08
Okna przyjazne dla seniorów
Codzienne otwieranie i zamykanie okien, nawet tych nowoczesnych – uchylno-rozwieranych, może sprawiać trudności osobom starszym.

Winkhaus Polska Beteiligungs Sp. z o.o. sp.k.
ul. Przemysłowa 1
64-130 Rydzyna

tel. 65 525 57 00
fax 65 525 58 00
winkhaus@winkhaus.com.pl
www.winkhaus.com.pl

» więcej o firmie
W domach i mieszkaniach starszych osób można spotkać okna liczące sobie nierzadko kilkadziesiąt lat. Nadgryziona zębem czasu stolarka to nie tylko problem estetyczny. Stare okna są niefunkcjonalne i trudne w obsłudze, co może poważnie uprzykrzyć życie każdemu, a tym bardziej osobom nie całkiem już sprawnym. Dlatego - wymieniając okna w domach seniorów – warto wybrać rozwiązania przyjazne dla seniorów. Janusz Grześkowiak z firmy Winkhaus podpowiada, jak ułatwić starszym osobom użytkowanie stolarki.

Klamka na poziomie
Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, że codzienne otwieranie i zamykanie okien, nawet tych nowoczesnych – uchylno-rozwieranych, może sprawiać trudności osobom starszym. Jednym z częstych utrudnień, na które narażeni są seniorzy, a zwłaszcza osoby poruszające się na wózkach, są wysoko zamontowane klamki. Jest to szczególnie widoczne w mieszkaniach usytuowanych w zabytkowych kamienicach, gdzie okna są bardzo duże, a klamki umieszczone standardowo w połowie wysokości skrzydła. Jak uporać się z tym problemem? „Rozwiązaniem, które znacznie ułatwia obsługę okien osobom starszym i niepełnosprawnym jest zasuwnica z obniżoną klamką. Jeśli ją stosujemy w oknie, klamka może znajdować się już na wysokości niespełna 30 cm od dolnej krawędzi skrzydła. To duże ułatwienie dla seniorów. Pomocna okazać się może również klamka z dłuższym uchwytem. Otwieranie i zamykanie okna przy jej użyciu wymaga znacznie mniejszego wysiłku, dlatego warto ją seniorom zamontować zamiast klamki standardowej”, wyjaśnia Janusz Grześkowiak, szef działu doradztwa technicznego firmy Winkhaus.

Nieoczekiwana zmiana miejsc
Kolejnym ciekawym rozwiązaniem polecanym dla osób starszych jest okucie autoPilot Ergo firmy Winkhaus, które umożliwia „przemeblowanie” okna. „Wymiana dwóch elementów okucia powoduje przeniesienie klamki na dolną część skrzydła. Dzięki temu otwieranie, uchylanie i zamykanie okna staje się czynnością dostępną także dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Do klamki zamocowanej w najniższej części skrzydła można bez trudu dosięgnąć w pozycji siedzącej. Aby otworzyć okno, wystarczy przekręcić klamkę o 90 stopni. Gdy ponownie przekręcimy klamkę o 90 stopni, spowodujemy uchylenie skrzydła. Przy tym okucie automatycznie „wypycha” skrzydło, więc nie trzeba ciągnąć go do siebie, jak przy uchylaniu okna standardowego. A to znacznie ułatwia obsługę”- mówi Janusz Grześkowiak, ekspert firmy Winkhaus.

Otwieracze dla wygody
Sposobem na ułatwienie osobom starszym korzystania z okien może być również zamontowanie otwieracza naświetli sterowanego z poziomu podłogi. Rozwiązanie to polecane jest przede wszystkim w przypadku okien, do których dostęp jest utrudniony, np. tych łazience czy na klatce schodowej. „Otwieracze mogą być wykorzystane w oknach z funkcją uchylną lub rozwierną, przy zachowaniu zasady, że uchył lub rozwarcie skrzydła nie przekracza 180 mm”, wyjaśnia Janusz Grześkowiak z firmy Winkhaus. Alternatywą dla otwieraczy sterowanych mechanicznie (np. dźwignią lub korbą) są wygodniejsze w obsłudze otwieracze elektryczne. Te użytkownik uruchamia przy pomocy pilota lub przycisku, który może być umiejscowiony w dowolnym miejscu w pomieszczeniu. Można zamontować go tak, aby osoby starsze, które mają problemy z poruszaniem, nie musiały dużo chodzić. „Warto dodać, że do otwieraczy elektrycznych można podłączyć czujniki, np. temperatury, wiatru, opadów, które sterują uchylaniem i zamykaniem okna. Z kolei podpięcie czujników do centralki sterowniczej pozwala na otwieranie i zamykanie okien w całym budynku bez konieczności wchodzenia do każdego pomieszczenia. Jakie to ułatwienie dla osób, którym przemieszczanie się sprawia problemy!” - dodaje Janusz Grześkowiak, szef działu doradztwa technicznego firmy Winkhaus.


Okno z okuciem autoPilot Ergo - uchylonym i otwartym
fot. Winkhaus


Taras przyjazny niepełnosprawnym
Dużym problemem, z którym nierzadko zmagają się seniorzy, jest wyjście na taras. Wysoki próg stanowi często barierę nie do pokonania dla osoby o obniżonej sprawności ruchowej czy stale poruszającej się na wózku. Janusz Grześkowiak z firmy Winkhaus ma na to sposób: „Większość systemów profilowych, z których produkowane są okna, posiada specjalne niskie progi do drzwi balkonowych. Nasza firma wprowadziła na rynek okucia (specjalne zaczepy), zapewniające pełną funkcjonalność drzwi balkonowych z niskim progiem.” Kolejną propozycją, która sprawdzi się w takiej sytuacji jest dostępne w ofercie firmy Winkhaus okucie podnośno-przesuwne. „Pozwala ono wykonać drzwi przesuwne z niskim progiem. Zastosowanie płaskich prowadnic dolnych umożliwia osobom niepełnosprawnym bezproblemowe przemieszczanie się na taras” – wyjaśnia ekspert firmy Winkhaus.

Klucz do bezpieczeństwa
Kwestią bardzo istotną nie tylko dla wygody ale i bezpieczeństwa seniorów jest odpowiednie zabezpieczenie drzwi wejściowych. „Osoby starsze, zwłaszcza mieszkające samotnie, miewają w zwyczaju zostawianie klucza w zamku, co może być dużym utrudnieniem w sytuacji kryzysowej. Z tego też względu w drzwiach zewnętrznych w domu seniora warto zamontować wkładki bębenkowe obustronnie niezależnie otwierane”- mówi Janusz Grześkowiak, ekspert firmy Winkhaus. Tego typu wkładki nie tylko umożliwiają otwarcie drzwi w przypadku, gdy wewnątrz klucz tkwi w zamku, ale także posiadają certyfikaty odporności na włamanie.

Starym oknom w zabytkowych kamienicach czy wiekowych domach trudno odmówić uroku. Kiedy chodzi jednak o wygodę i komfort użytkowania stolarki przez osoby starsze, nie powinniśmy kierować się sentymentem. Wymieniając okna w domu seniora, warto wziąć sobie do serca rady eksperta firmy Winkhaus, dzięki czemu korzystanie ze stolarki nie będzie już sprawiało problemów. 

Zdjęcie główne:
Montując stolarkę w domu osoby starszej warto zamontować pewne udogodnienia..
fot. Winkhaus
Winkhaus Polska Beteiligungs spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. z siedzibą w Rydzynie (woj. wielkopolskie) istnieje w Polsce od 23 października 1992 roku. Jest jedną z wiodących firm należących do Grupy Winkhaus, znanego w Europie niemieckiego producenta okuć budowlanych.W Polsce firma zatrudnia około 800 pracowników.

Winkhaus Polska jest producentem i dystrybutorem okuć okiennych i drzwiowych, które sprzedaje w kraju i eksportuje do większości państw Europy Wschodniej. Poza własnymi produktami oferuje wiele innych produktów potrzebnych przy produkcji okien i drzwi. Dla stałych klientów oferuje program komputerowy do konstrukcji i kalkulacji stolarki budowlanej WHOKNA. Wersja dealerska programu WHOKNA w kapitalny sposób ułatwia współpracę i kontakty pomiędzy producentem a firmą sprzedającą stolarkę budowlaną. Swoim klientom firma zapewnia  doradztwo w dziedzinie optymalizacji i automatyzacji produkcji okien, jak również fachową pomoc w pozyskiwaniu funduszy europejskich.

źródło: Winkhaus Polska