PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2022-05-25
Jaki kolor drzwi wewnętrznych i okien wybrać?
Zastanawiasz się, jaki kolor drzwi wewnętrznych i okien wybrać? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami i postaw na najnowsze trendy!

SIEGENIA-AUBI Sp. z o.o.
ul. Ossowskiego 64
46-203 Kluczbork

tel. 77 447 77 00
fax 77 447 77 20
info-pl@siegenia.com
www.siegenia.com/pl

» więcej o firmie

Dzisiejsze wzornictwo praktycznie nie zna granic. Osoby budujące dom lub remontujące mieszkanie mają dostępne niezliczone opcje. Jedną z płaszczyzn wyboru jest kolor drzwi wewnętrznych i okien. Jakimi zasadami kierować się w tym aspekcie? Postawić na drzwi białe czy w kolorze drewna? A kolor okien - orzech czy złoty dąb? Przygotowaliśmy mały przewodnik po najchętniej wybieranych rozwiązaniach!

Kolor drzwi wewnętrznych i okien - podstawowe zasady wyboru

Dobór stolarki drzwiowej i okiennej to nie tylko decyzja: drewno, PVC czy aluminium. To także zwrócenie uwagi na parametry, takie jak energooszczędność czy współczynnik przenikania ciepła, ale coraz częściej również wybór odpowiedniej kolorystyki drzwi i okien. Odpowiedniej, czyli takiej, która będzie korespondowała ze stylem naszych pomieszczeń. Wybierając kolory drzwi pokojowych i okien, warto pomyśleć m.in. o metrażu pomieszczeń oraz ich dostępie do światła. Przykład? Ciemna stolarka, owszem, wprowadzi przytulność do przestronnego wnętrza, jednak wizualnie może „pomniejszyć" małe przestrzenie.

Kolejnym aspektem wyboru kolorów okien i drzwi w domu są kontrasty lub podobieństwa. Warto zastanowić się, czy chcemy np. szare drzwi w mieszkaniu połączyć z ciemnymi, dębowymi podłogami (zasada kontrastu). A może wręcz przeciwnie - do jasnych drzwi dobrać rozświetlające, również jasne panele i dodatki - jak chociażby białe czy beżowe klamki do okien PVC (zasada podobieństwa)? Obie techniki sprawdzają się doskonale zarówno we wnętrzach urządzonych w klasycznym, jak i nowoczesnym stylu.


Wybierając stolarkę warto przemyśleć też, czy stawiamy na bezpieczną i ponadczasową klasykę, czy też chcemy wyróżnić nasz dom. Coraz więcej osób w kwestii koloru drzwi i okien wybiera innowacje, które mają na celu ożywić przestrzeń i podkreślić indywidualny charakter domu i jego właściciela. Głębokie szmaragdowe zielenie, piękne kobalty, odważne żółcie czy nawet ceglane czerwienie (tak, do tych kolorów również można dobrać odpowiednie klamki do okien aluminiowych czy PVC!) dziwią w tej kwestii coraz mniej.

Jaki kolor drzwi wewnętrznych i okien wybrać? Kilka ciekawych przykładów

Kolorystyka okien i drzwi to temat rzeka. Stolarka może być dziś wykonana praktycznie w każdym stylu. Przedstawiamy kilka ciekawych pomysłów na to, jak dobrać kolor drzwi wewnętrznych i okien do reszty wykończenia.

  • Jak dobrać kolor? Drzwi wewnętrzne i okna w bieli. Była popularna kilkadziesiąt lat temu, a dziś - mimo wielu innych możliwości wyboru - wraca znów do łask. Mowa o białej stolarce, czyli białych oknach i białych drzwiach. Jaki kolor ścian pasuje do nich? Praktycznie każdy! Biel doskonale komponuje się z pastelami, beżami czy innymi odcieniami bieli w domu. Jest też świetnym przełamaniem dla ciemnych paneli, różnokolorowych i wyrazistych tapet czy drewnianych lameli ściennych.
  • Modne grafitowe drzwi wewnętrzne i okna. Grafit czy antracyt królują na salonach. Chętnie wybieramy takie meble, dodatki, ale także drzwi i okna. Te dość ciemne, choć jeszcze nie czarne, kolory są tak samo uniwersalne i ponadczasowe jak wymienione wyżej biele. Ciemna stolarka sprawdzi się w przestronnych pomieszczeniach, w których możemy pozwolić sobie na mocniejsze akcenty. Te drzwi i okna uwydatniają swoje piękno szczególnie na tle jasnych ścian, w minimalistycznych i nowoczesnych wnętrzach.
  • Najpopularniejsze drzwi w brązie. Brąz, a także wszystkie możliwe rodzaje drewna (dąb, sosna, jesion), to częsty wybór przy urządzaniu wnętrz. Jeśli szukasz rozwiązań neutralnych, bezpiecznych i uniwersalnych - wybierz brązowe drzwi i okna. Jaki kolor ścian pasuje do takiego konceptu? Zdecydowanie jasny! Podobnie jak grafitowe czy antracytowe drzwi i okna, tak i brązowe najpiękniej prezentują się na kontrastowym tle.
  • Ciemne drzwi wewnętrzne i okna. Często zastanawiamy się, jaki kolor drzwi do szarych ścian, białych czy pastelowych tapet będzie najodpowiedniejszy. Odpowiedź jest prosta: każdy ciemniejszy. Oprócz wymienionych wcześniej antracytów czy brązów można postawić na zawsze modną czerń, ale też butelkową zieleń, wyrazisty kobalt, a nawet ciemną czerwień.
  • Jasne drzwi wewnętrzne i okna. Dziś jasna stolarka to nie tylko popularna i nadal chętnie wybierana biel. Jasne odcienie, na które często decydują się osoby remontujące lub wykańczające swoje wnętrza, to także cała paleta kolorów kremowych, jaśniejszych szarości czy stalowych błękitów. Chętnie wybierane są także jasne odmiany drewna (ościeżnice są m.in. sosnowe, dębowe, z drewna modrzewiowego).
  • Kolor drzwi wewnętrznych a kolor okien. Czy zawsze muszą iść w parze? Urządzanie wnętrz to sztuka kompromisu i odpowiedniego dopasowania elementów. Niemniej, nie ma zasady, że okna muszą być takie same jak drzwi. Dla zachowania pewnej spójności warto nie wprowadzać jednak więcej niż kilka barw dominujących w pomieszczeniu. Odnosi się to do mebli, podłóg, ścian oraz okien i drzwi. Większa liczba (powyżej trzech, czterech) może wprowadzić niepotrzebny chaos w wystroju.

Okna PVC w dwóch kolorach i okna drewniane z okładziną aluminiową

Wybierając kolor drzwi wewnętrznych i okien, ciekawym aspektem są także opcje dwukolorowe. Na czym polega innowacja? Dwukolorowe okna, nazywane także oknami bicolor, cechują się innym wybarwieniem wewnątrz pomieszczenia i innym - na zewnątrz. To pozwala na dodatkowe opcje aranżacyjne. Nasze wnętrze może być bowiem urządzone w jasnym, delikatnym stylu (tu sprawdzają się np. białe lub kremowe profile okienne), natomiast fasada budynku może być ciemniejsza (np. z grafitowymi profilami okiennymi). To rozwiązanie sprawia, że nie musisz iść praktycznie na żadne na kompromisy wnętrzarskie!

Kolejnym interesującym patentem są okna drewniane z okładziną aluminiową. Jak to działa? Stolarka okienna drewniano-aluminiowa łączy zalety drewna z opornym na czynniki zewnętrze, łatwym w utrzymaniu aluminium. Wewnątrz pomieszczeń widać jedynie tradycyjne, zapewniające ciepły wystrój wnętrza profile drewniane. Na zewnątrz mamy natomiast okładzinę aluminiową, którą można pomalować na dowolny kolor, dopasowując ją do stylistyki fasady budynku, koloru płotu czy dachu. To prawdziwe dwa w jednym dla pięknych wnętrz.

Jaki kolor - drzwi wewnętrzne i okna?

Decyzja, na jaki kolor okien od środka postawić lub jakie wybrać ościeżnice i skrzydła drzwiowe często spędza sen z powiek inwestorów. Warto pamiętać, że kolor okien i drzwi wewnętrznych musi korespondować z założonym stylem pomieszczeń, kolorem podłóg, ścian czy wybranymi meblami. Niemniej, patrząc holistycznie na kwestię urządzania wnętrz, jesteśmy w stanie zaprojektować harmonijne i przyjemne dla oka pomieszczenia.

Warto też pamiętać, że nie inaczej sprawa ma się z drzwiami zewnętrznymi. Tu musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na otoczenie naszego domu czy mieszkania - kolor ogrodzenia, styl wykończenia elewacji czy pokrycie dachowe i to do nich dopasować naszą stolarkę.

więcej informacji

źródło: Siegenia