PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE EKSPERT OKIENNY
2023-09-14
Partnerstwo Grupy Selena i Covestro
Efektem współpracy Grupy Selena i Covestro jest stworzenie receptury o obniżonym śladzie węglowym dla piany Tytan Professional® Ultra Fast 70.

SELENA FM S.A.
ul. Legnicka 48A
54-202 Wrocław

tel. 71 783 82 90
office@selena.com
www.selena.com

» więcej o firmie

Grupa Selena, globalny producent i dystrybutor chemii budowlanej i Covestro, wiodący na świecie dostawca zaawansowanych technologicznie materiałów polimerowych podjęli współpracę, której efektem jest stworzenie receptury o obniżonym śladzie węglowym dla bestsellerowej piany Tytan Professional® Ultra Fast 70.

W produkcie zastosowano innowacyjny MDI (diizocyjanian difenylometylenu) o obniżonym śladzie węglowym - organiczny związek chemiczny, zawierający surowce roślinne rozliczane na podstawie metody bilansu masy, co pozwoliło zmniejszyć ślad węglowy tej piany o około 45%* w porównaniu do poprzednika bazującego na surowcach kopalnych. Ta innowacja zachowuje doskonałe właściwości termoizolacyjne produktu i dodatkowo przyczynia się do obniżenia śladu węglowego wbudowanego w budynek.


Połączenie sił Grupy Selena i Covestro, to strategiczne partnerstwo skoncentrowane na ko-kreacji i tworzeniu zrównoważonych zmian w branży budowlanej. Rezultatem podjętych działań przez zespoły R&D jest wypracowanie gamy jednokomponentowych pian poliuretanowych o obniżonym śladzie węglowym, które poprawiają efektywność energetyczną budynków. Uznana przez wykonawców, charakteryzująca się niezwykłą wydajnością sięgającą 77 litrów na puszkę i bardzo krótkim czasem cięcia wynoszącym zaledwie 20 minut piana Tytan Professional® Ultra Fast 70, zawiera teraz 30% MDI pochodzenia biologicznego w podejściu bilansu masy, co potwierdzone jest certyfikatem ISCC Plus. Dokument ten poświadcza wykorzystanie surowców roślinnych i ich dokładne rozmieszczenie w procesie produkcyjnym. Ta piana do montażu stolarki otworowej była do tej pory skutecznym rozwiązaniem, szczególnie w projektach wymagających szybkiego montażu i wysokiej wydajności prac budowlanych. Teraz, dzięki wprowadzonym zmianom, staje się również bardziej przyjazna dla środowiska naturalnego i znacznie obniża ślad węglowy wbudowany w budynki.

- W dzisiejszym biznesie zrównoważonym nie musimy już podejmować kompromisów między skutecznością a jakością. Nasze najnowsze rozwiązanie to tego doskonały przykład: dzięki identycznemu składowi molekularnemu, zawartość biomasy nie wpływa na jakość i właściwości finalnego produktu, jednocześnie spełniając surowe normy środowiskowe i odpowiadając na przyszłe trendy. To prawdziwy dowód na skuteczność współpracy między dwoma międzynarodowymi producentami, którzy dążą do innowacji - zaznacza Mirosław Truchan, Head of Marketing Division Windows & Doors z Grupy Selena.


Efekty działań zespołu R&D Seleny są zauważalne od dawna i skupiają się na dążeniu do zrównoważonego rozwoju, jako odpowiedzi na wyzwania związane z dekarbonizacją budownictwa do roku 2050. Grupa stworzyła również autorski surowiec - BIOSELENOLS® - poliol poliestrowy, pochodzący ze źródeł w 100% odnawialnych, który odnaleźć można w innym produkcie, pianie Tytan Professional® Low-Ex Green.

Działania podejmowane przez firmy są zgodne z celami Europejskiego Zielonego Ładu, programem Fit for 55 oraz osiągnięciem neutralności węglowej w sektorze budownictwa do 2050 roku. Z punktu widzenia lokalnego są konsekwencją filarów zrównoważonego rozwoju Grupy Selena IFEEC (Investors, Finance, End-Users, Employees, Climate) - szczególnie w obszarach End-Users i Climate.

* zmniejszony ślad węglowy piany Ultra Fast 70 z MDI pochodzenia biologicznego w podejściu bilansu masy w porównaniu z tym samym produktem ze standardowym MDI na bazie paliw kopalnych; ślad węglowy obliczono dla cyklu „cradle to gate".