PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE EKSPERT OKIENNY
2023-11-20
Światło dzienne w szkołach - dlaczego jest tak ważne?
W jaki sposób świetliki modułowe VELUX Commercial pomogły uzyskać optymalne warunki oświetleniowe w szkole Peder Lykke w Kopenhadze.

VELUX Commercial Polska Sp. z o.o.
ul. Legii Wrzesińskiej 21
62-300 Września

tel. 61 640 34 10
info@veluxcommercial.pl
www.veluxcommercial.pl

» więcej o firmie

Oświetlenie ma ogromny wpływ na jakość życia, w tym także na efektywność nauki i zdolność utrzymania koncentracji przez dłuższy czas. Dlatego tak ważne jest, aby w placówkach oświatowych skupiać się na uzyskaniu optymalnych warunków oświetleniowych. Pomóc w tym mogą odpowiednie świetliki modułowe VELUX Commercial - tak jak miało to miejsce w szkole zawodowej w Peder Lykke w Danii.

Wpływ warunków oświetleniowych na dzieci i młodzież

Oświetlenie ma ogromny wpływ na samopoczucie, co przekłada się także na skupienie i efektywność wykonywanych zadań. Nieodpowiednie światło, szczególnie sztuczne o zbyt małej mocy lub niewłaściwej barwie, negatywnie wpływa na procesy psychologiczne - może wpływać na zwiększone uczucie senności, zmniejszoną koncentrację, a nawet wywoływać frustrację. Do tego nieodpowiednie światło może pogarszać jakość widzenia i pogłębiać wady wzroku.


Naturalne światło ma z kolei wiele zalet. Jeśli do pomieszczeń napływa odpowiednia jego ilość, to potrafi wpływać na wiele aspektów, w tym na produktywność - badania pokazują, że przy naturalnym doświetleniu efektywność wzrasta nawet o 15%! Dopływ naturalnego światła jest ważny przez cały rok, ale szczególne znaczenie ma w okresie jesiennym i zimowym, kiedy dni są coraz krótsze. Naturalne światło pozwala organizmowi produkować więcej witaminy D, co przekłada się także na zwiększoną odporność.

Świetliki dachowe w szkole Peder Lykke w Kopenhadze i ich wpływ na jakość nauki

Coraz więcej placówek zdaje sobie sprawę z tego, jak ważny jest dostęp do naturalnego światła i wentylacji. Przykładem placówki, która w ostatnim czasie zdecydowała się na korzystne zmiany, jest duńska szkoła Peder Lykke. W budynku odbył się kompleksowy remont, który obejmował m.in. wymianę 68 istniejących już świetlików na nowe podwójne świetliki modułowe od VELUX Commercial - zamontowano ich łącznie 184.

Rozwiązanie zostało rozszerzone także o system wentylacji i rolet, które pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną, ale też pozwalają kontrolować dostęp światła.


- Jest wiele pozytywnych aspektów dotyczących tego projektu renowacji, ale oczywiście teraz jest to światło dzienne. Naprawdę potrzebowaliśmy świetlików, ponieważ nie mamy wielu okien wychodzących na ulice i place zabaw. Świetliki są koniecznością i szybko dostarczają świeżego powietrza. Szkoła stała się o wiele przyjemniejszym miejscem dla wszystkich - mówi Anders Munk, nauczyciel w szkole Peder Lykke.

Warto także wspomnieć o tym, że całość odbyła się bez konieczności przerw w nauce i zakłócania codziennego działania placówki. Świetliki były prefabrykowane poza placem budowy, dzięki czemu znacznie skrócono czas montażu, a pojedyncze moduły były instalowane w zaledwie 15 minut.