PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE EKSPERT OKIENNY
2024-03-26
Zrównoważone okna z zieloną perspektywą
W hybrydowym systemie okiennym Schüco AWS WoodDesign połączono minimalistyczną, aluminiową konstrukcję okna blokowego o ukrytym skrzydle z powierzchniami z dębowego drewna ...

Schüco International Polska Sp. z o.o.
ul. Żelechowska 2
96-321 Siestrzeń

tel. 46 858 32 00
fax 46 858 32 01
schueco@schueco.pl
www.schueco.pl

» więcej o firmie

W architekturze współczesnych budynków widoczne jest dążenie do bliskości z naturą. Dominują naturalne i ekologiczne materiały, a dzięki wielkoformatowym przeszkleniom wnętrza płynnie przenikają się z zielonym otoczeniem na zewnątrz i nabierają głębi. W takie koncepcje idealnie wpisują się zrównoważone hybrydowe, aluminiowe systemy okienne Schüco z obniżonym śladem węglowym i certyfikatami C2C.

W nowoczesnym budownictwie coraz większą uwagę poświęca się naturze i ochronie środowiska. Uwidacznia się to nie tylko w konstrukcjach budynków i aranżacjach wnętrz opartych na materiałach naturalnych, odnawialnych lub pochodzących z recyklingu, lecz także w zastosowaniu panoramicznych przeszkleń zapewniających niemal nieograniczony widok na zielone otoczenie. Zrównoważone systemy okienne, przesuwne i fasadowe Schüco powstały z myślą o ambitnych projektach z naturą w centrum uwagi. Nowoczesne rozwiązania produkowane z użyciem aluminium i naturalnego drewna lub surowców z recyklingu doskonale odpowiadają wymogom zielonego budownictwa. W ofercie Schüco znajduje się ponadto aż 76 produktów certyfikowanych w programie Cradle to Cradle.


Salon z panoramicznymi drzwiami przesuwnymi Schüco AS PD 75.HI
w wersji WoodDesign i fasadą nakładkową na podkonstrukcji
drewnianej Schüco AOC.TI
fot. Schüco

Inspirujący duet aluminium i naturalnego drewna

Drewno od zawsze inspirowało architektów i projektantów wnętrz, gdyż można je łatwo poddawać różnego rodzaju modyfikacjom. W hybrydowym systemie okiennym Schüco AWS WoodDesign połączono minimalistyczną, aluminiową konstrukcję okna blokowego o ukrytym skrzydle z powierzchniami z dębowego drewna od strony wewnętrznej. Stolarka o takim wykończeniu idealnie pasuje do wnętrz aranżowanych z użyciem naturalnych materiałów. Okna Schüco AWS WoodDesign są dostępne w dwóch wersjach o głębokości zabudowy 75 i 90 mm oraz szerokości czołowej ramy odpowiednio 67 i 77 mm. Zrównoważony charakter systemu potwierdzono srebrnym certyfikatem C2C. Okna Schüco AWS WoodDesign można na zasadzie spójności łączyć z panoramicznym systemem przesuwnym Schüco AS PD 75.HI WoodDesign. Drzwi przesuwne mogą tworzyć bardzo szerokie przejścia - w jednej ramie można umieścić nawet cztery dowolnie skonfigurowane skrzydła o maksymalnych wymiarach 3500x3500 mm. Drzwi z ekstremalnie wąskimi lub całkowicie ukrytymi w przegrodach ramami mają wygląd „szklanej ściany", a jedynym widocznym elementem konstrukcji jest strefa styku skrzydeł o szerokości 35 mm. Element ten może być wykończony listwą z naturalnego drewna, co dodatkowo podkreśla transparentność stolarki.


Dwie nowe odmiany aluminium Schüco o obniżonej zawartości CO2 mają deklaracje EPD
fot.: Schüco

Carbon Control - aluminium o minimalnym śladzie węglowym

Aluminium jest przydatne do recyklingu, jednak jego pierwotny ślad węglowy może być bardzo wysoki, jeśli energia stosowana w procesie produkcji tego materiału pochodzi ze źródeł nieodnawialnych. Dlatego w ofercie Schüco Carbon Control pojawiły się dwie nowe odmiany zrównoważonego aluminium: Low Carbon (LC) o niskiej zawartości wbudowanego CO2 oraz Ultra Low Carbon (ULC) o bardzo niskiej zawartości CO2. Z tego surowca mogą być produkowane wszystkie okna, drzwi i fasady Schüco. Odmiany LC i ULC uzyskały deklaracje środowiskowe EPD zawierające dokładne informacje o ich oddziaływaniu na efekt cieplarniany. Dokument wystawiony przez berliński Instytut Budownictwa i Środowiska (Institut Bauen und Umwelt e.V.) potwierdza, że wartość GWP gatunku LC wynosi 4,47 kg CO2e/kg, zaś ULC - zaledwie 2,27 kg CO2e/kg. Ponadto aluminium ULC ma co najmniej 75% zawartości surowca pochodzącego z recyklingu. Architekci mogą sprawdzać wpływ zastosowania poszczególnych odmian na bilans węglowy budynku, używając oprogramowania kalkulacyjnego SchüCal 3D, które dodatkowo umożliwia wystawianie certyfikatów EPD. 

Zdjęcie główne:
Przekrój przez okno drewniano-aluminiowe Schüco AWS 90 BS.SI+ WoodDesign.
fot. Schüco