PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2010-03-01
Udział Tremco illbruck w budowie Burj Khalifa
Oferta 17 produktów uszczelniających dla Burj Khalifa - najwyższego budynku świata.

Tremco illbruck Sp. z o.o.
ul. Kuźnicy Kołłątajowskiej 13
31-234 Kraków

tel. 12 665 33 08
fax 12 446 00 06
sprzedaz.pl@tremco-illbruck.com
www.illbruck.com/pl_PL

» więcej o firmie
W dniu 4 stycznia, nastąpiło oficjalne otwarcie najwyższego budynku świata - Burj Khalifa w Dubaju. Pierwotną nazwą była Burj Dubai (Wieża Dubaju), jednak wieżowiec otrzymał nową nazwę na cześć Szejka Khalifa bin Zayed Al Nahyan, jako podziękowanie za wielomiliardowe wsparcie finansowe budowy wieży o wysokości 828 m. Szejk Khalifa jest władcą sąsiedniego emiratu Abu Dhabi, a także prezydentem Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Firma Architektoniczna Skidmore, Owings and Merrill zaprojektowała budynek, w którym znajdują się luksusowe apartamenty, hotele i biura, umieszczone w trzech skrzydłach osadzonych dookoła sześciokątnego rdzenia. Skrzydła są wzajemnie połączone przyporami, a ich szkielety zwężają się wraz z wysokością w celu ograniczenia obciążenia wiatrem. 192 betonowe słupy o długości do 50 metrów służą dodatkowo do osadzenia budynku w piaszczystym gruncie. Pale rozpraszają obciążenia dzięki poziomym siłom tarcia. Według architekta, umożliwiło to zastosowanie fundamentu płytowego o wielkości, która standardowo pozwala na wsparcie 40-piętrowego budynku, a użyta została w budynku o 165 piętrach. Dodatkową stabilizację zapewniły pale betonowane na miejscu (in-situ), o wysokości do 600 m. Konstrukcja wsporcza powyżej tej wysokości składa się wyłącznie z elementów stalowych i prefabrykowanego betonu.

W celu uszczelnienia połączeń w tak ekstremalnie zmiennych warunkach roboczych i zabezpieczenia budynku przed wpływem wilgoci i ciepła, firma Tremco illbruck dostarczyła 17 produktów należących do bogatej oferty Tremco, które zachowają swoje parametry nawet w wymagającym klimacie pustynnym. Firma z Kolonii jest reprezentowana w 19 krajach, posiada także oddział w Dubaju, co ułatwiło zapewnienie kompleksowego, bezpośredniego i lokalnego wsparcia wszystkich zaangażowanych w projekt stron przez 24 godziny na dobę. Podstawa budynku otoczona jest szybami zespolonymi na powierzchni 10 200 m2, przymocowanymi do aluminiowych ram i uszczelnionych szczeliwem Tremco Tremsil 500.

Silikon Tremco Tremsil 500 wykazuje wysoką odporność na wpływ warunków atmosferycznych i pozwala na kompensację ruchów dylatacyjnych do 50% szerokości spoiny. Kompensacja w strefach dylatacyjnych jest bardzo ważnym parametrem, ponieważ wielkość elementów składowych konstrukcji i zakresy temperatur występujące w poszczególnych sekcjach obiektu będą prowadziły do występowania znacznych ruchów termicznych i dynamicznych konstrukcji. Obliczono, że szczyt wieży będzie odchylał się w zakresie do 1,5 m. W części wewnętrznej budynku zastosowano szczeliwa poliuretanowe Tremco Dymonic i Tremco Dymeric 240, opracowane specjalnie do zabezpieczania spoin przed ruchami dynamicznymi budynków.

Produkty Tremco illbruck wykorzystywane były także do klejenia szyb na powierzchni 25 000 m2. Do montażu szyb zastosowano Proglaze II i Tremco SGT 9200, produkty najwyższej jakości, które zapewniają zabezpieczenie i stałe uszczelnienie przeszkleń konstrukcyjnych służących do skutecznego oddzielenia stref gorącego pustynnego powietrza i klimatyzowanej przestrzeni wnętrz.

Poza uszczelnieniami energooszczędnymi, firma Tremco illbruck dostarczyła szczeliwa odporne na działanie wilgoci w celu zabezpieczania spoin i posadzek, np. na powierzchni 120 000 m2 w podziemnych poziomach parkingowych i sekcjach dekoracyjnych z żywymi roślinami, rozmieszczonych regularnie w strefach budynku. Zastosowano trwałe, wodoodporne powłoki uszczelniające serii Vulkem. Tremco Tremsil 200, kolejny produkt z oferty Tremco illbruck, wykorzystano w kuchniach i łazienkach.

Dzięki zastosowaniu bogatej oferty produktowej i kompleksowej obsługi, obejmującej wsparcie na etapie planowania, szkolenia, konsultacje i nadzór na miejscu, firmie Tremco illbruck udało się pokonać ofertę wykonawcy generalnego, Samsung C&T South Korea. Zakres oferty - od szczeliw szklarskich i pogodowych do materiałów, które kompensują ruchy spoin, przez powłoki uszczelniające do posadzek - potwierdza możliwość zapewnienia przez Tremco illbruck, jako międzynarodową firmę innowacyjnych i skutecznych rozwiązań do zastosowań wysoko specjalistycznych.

Produkcja w pięciu centrach kompetencyjnych o różnych zakresach specjalizacji umożliwia Tremco illbruck odpowiadanie na potrzeby klientów w sposób elastyczny. Dzięki globalnej sieci oddziałów Tremco illbruck jest w stanie dostarczać również lokalną pomoc w indywidualnych projektach budowlanych klientów, zapewniając dokładną wiedzę o lokalnych normach i przepisach, tak jak w przypadku Dubaju.

Dodatkowe informacje:
Tremco illbruck GmbH & Co KG, Nicola Breilmann,
Von-der-Wettern-Straße 27, 51149 Kolonia, Niemcy,
Tel.: +49 2203 5755043, Faks: +49 2203 5755090,
www.tremco-illbruck.com

Wieżowiec rekordzista:
Wysokość 828 m, 165 pięter, 12 000 pracowników budowy Burj Khalifa. Firma Tremco illbruck dostarczyła 17 typów uszczelniaczy, powłoki odporne na wilgoć i szczeliwa szklarskie na powierzchni szklonej 35 000 m2.
Obraz: Tremco illbruck, www.tremco-illbruck.com

informacja na podstawie materiałów: Tremco illbruck