PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE EKSPERT OKIENNY
2011-04-19
Sposoby DAKO na walkę z wodą i wilgocią
DAKO nie uratuje nikogo przed oblaniem wodą w Śmigusa-dyngusa, ale na wodę i wilgoć w pomieszczeniach ma swoje sposoby.

DAKO Sp. z o.o.
Al. Piłsudskiego 88
33-300 Nowy Sącz

tel. 18 449 28 00
fax 18 449 28 88
biuro@dako.eu
www.dako.eu

» więcej o firmie

Jednym ze źródeł nadmiernego zawilgocenia pomieszczeń - którego najdotkliwszym objawem jest pojawienie się grzybów i pleśni - jest brak odpowiedniej wentylacji. Szczelność okien bywa co prawda ich zaletą w przypadku domów pasywnych, jednak w innych sytuacjach należy zadbać o odpowiednią wymianę powietrza.

Zrealizowaniu tego celu służą dwa dostępne w DAKO typy nawiewników, o dwóch sposobach działania. Pierwszy z nich uzależnia poziom wentylacji od różnicy ciśnień między wnętrzem a otoczeniem - co gwarantuje stałą wymianę powietrza, niezależnie od wiatru czy chłodu. Pozwala on też na ręczne regulowanie poziomu przepływu - włącznie z całkowitym zamknięciem nawiewnika.

Drugi system reaguje z kolei na poziom wilgotności względnej w pomieszczeniu, optymalizując strumień powietrza w zależności od potrzeb. Posiada on blokadę minimalizującą dopływ powietrza. Może być przy tym instalowany w już zamontowanych oknach.

Niezależnie od wybranego nawiewnika należy pamiętać, że aby mógł on prawidłowo funkcjonować, konieczna jest sprawna wentylacja grawitacyjna. Konieczny jest również dobór nawiewników właściwych dla rodzaju pomieszczeń, oraz ich odpowiedni montaż. Instalacja nawiewników jest przy tym wykluczona w przypadku wymuszonej wentylacji pomieszczeń.

Warto zaznaczyć, że inne rozwiązanie pozwalające walczyć z wilgocią - mikrowentylacja - jest  montowane w oknach DAKO standardowo. Pozwala ona na delikatne rozszczelnienie okien poprzez ustawienie klamki w określonym położeniu, co umożliwia dyskretne wietrzenie pomieszczeń.

Woda może również dać się nam we znaki, jeżeli przedostaje się do wnętrza podczas opadów.  Wyeliminowaniu tego zjawiska służą uszczelki montowane w profilach wszystkich serii okien. W nagrodzonych znakiem VIP energooszczędnych oknach DAKO TERMIX znajduje się zestaw aż trzech uszczelek chroniących przed wodą. 

Dodatkowym zabezpieczeniem przed wodą jest okapnik. Okapnik na skrzydle montowany jest we wszystkich oknach aluminiowych i - opcjonalnie - w oknach PVC. W stolarce drewnianej okapnik montowany jest zawsze, na ramie okna.

Utrzymanie wody na zewnątrz wymaga też okuć zapewniających odpowiedni docisk skrzydła do ramy okna. Wszystkie okucia stosowane w DAKO spełniają ten wymóg. Wybrane konstrukcje posiadają zaś bardzo wysoką klasę szczelności na przenikanie wody opadowej E750 (zgodnie z normą EN-PN 14351).

źródło: DAKO