PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE EKSPERT OKIENNY
2020-12-15
Wymiana okien zimą. O czym warto pamiętać?
Wymiana okien w okresie zimowym? To możliwe, jeśli prace montażowe zostaną przeprowadzone w odpowiedni sposób, z uwzględnieniem ...

AIB Sp. z o.o. sp. k.
ul. Przemysłowa 22
44-190 Knurów

tel. 32 335 79 00
fax 32 335 79 05
firma@aib.com.pl
www.aib.com.pl

» więcej o firmie

Wymiana okien w okresie zimowym? To możliwe, jeśli prace montażowe zostaną przeprowadzone w odpowiedni sposób, z uwzględnieniem warunków atmosferycznych. Inwestycja w nowe, energooszczędne wyroby to metoda na szybką poprawę komfortu użytkowania budynku oraz zmniejszenie zapotrzebowania na energię niezbędną do ogrzania pomieszczeń.

Okres świąteczny to tradycyjnie czas prezentów. Dla niektórych takim wymarzonym upominkiem może być właśnie nowe, „ciepłe" okno. Przestarzały, nieszczelny wyrób, zwłaszcza podczas zimowej aury, nie zapewnia już odpowiedniej ochrony przed chłodnymi wiatrami oraz opadami śniegu lub deszczu. Dostępne obecnie technologie montażowe i stosunkowo łagodne temperatury umożliwiają fachowej ekipie monterskiej bezproblemową wymianę stolarki okiennej zimą - trzeba tylko pamiętać o kilku ważnych aspektach takiej inwestycji.


Dobry montaż bez względu na warunki

Jak powinien zatem wyglądać montaż okna w okresie zimowym? Najprościej mówiąc, tak jak w pozostałych, cieplejszych porach roku, czyli zgodnie ze sztuką budowlaną i wytycznymi producenta wybranego wyrobu. Decydując się na przeprowadzenie prac zimą, szczególną uwagę musimy jednak zwrócić na warunki atmosferyczne: odpowiednią temperaturę powietrza i brak opadów. Inwestycję najlepiej zrealizować przy temperaturze powyżej 0°C i wówczas, gdy nie pada śnieg ani deszcz - z uwagi na konieczność zachowania właściwości użytkowych pianki montażowej i właściwego związania zaprawy wykorzystywanej do wykończenia ościeży okiennych. Przy panujących obecnie w naszym klimacie, łagodnych zimach nie powinno stanowić to większego problemu. Gdy warunki pogodowe są niekorzystne, monterzy mogą skorzystać z pianki o specjalnej formule, która umożliwia aplikację uszczelnienia w ujemnych temperaturach.

Sprawna ekipa montażowa wykona swoją pracę w kilka godzin (w dużej mierze jest to uzależnione od tego, jak długo fachowcom zajmie usunięcie starego okna oraz przygotowanie otworu pod montaż nowego wyrobu). W tym czasie pomieszczenie może się jednak mocno wychłodzić, więc warto wcześniej usunąć z niego rośliny wrażliwe na niskie temperatury i zamknąć drzwi. Jeśli jest to pokój dzienny, w którym na co dzień przebywamy, najlepiej zaplanować sobie chwilową przeprowadzkę do sąsiedniego wnętrza. Żeby przyspieszyć cały proces, pamiętajmy też o uprzednim opróżnieniu pomieszczenia z mebli czy innych przedmiotów, które mogłyby blokować monterom dostęp do okna bądź utrudniać im działanie.

Ciepło i szczelnie dzięki taśmom

Podczas montażu i późniejszej eksploatacji okna, pianka montażowa, która wypełnia połączenie stolarka-mur powinna być skutecznie chroniona przed zawilgoceniem. Dzięki temu, będzie przez cały czas dobrze spełniać swoją funkcję, czyli zabezpieczać przed stratami ciepła (izolacja termiczna) oraz przed hałasem z zewnątrz (izolacja akustyczna). Chodzi tu zarówno o ochronę przed wilgocią z zewnątrz (woda opadowa), jak i tą, która powstaje wewnątrz pomieszczeń podczas ich użytkowania (para wodna generowana m.in. na skutek gotowania, korzystania z prysznica czy oddychania).

W celu zapewnienia skutecznego uszczelnienia stolarka-mur stosuje się montaż warstwowy. Warstwę środkową pełni tu wspomniana pianka montażowa. Od wewnątrz zabezpiecza ją taśma paroszczelna, która nie pozwala na wnikanie wilgoci kondensacyjnej do połączenia oraz stanowi barierę dla zawilgocenia z zewnętrz, które mogłoby sprzyjać rozwojowi pleśni i grzybów. Blokadę przed wodą opadową i wiatrem tworzy zaś taśma paroprzepuszczalna, montowana od zewnątrz. - W okresie jesienno-zimowym często zakładamy odzież termiczną, na którą ubieramy również wodoodporną kurtkę, osłaniając się w ten systemowy sposób przed chłodem i zawilgoceniem. Podobnie jest w przypadku połączenia stolarki z murem - gdy jest ono szczelnie wypełnione pianką i zabezpieczone taśmami, okno zachowuje swoje parametry użytkowe i skutecznie chroni przed stratami ciepła - mówi dr inż. Karol Kożuch z firmy AIB, polskiego producenta rozwiązań izolacyjnych. W ofercie AIB dostępny jest kompletny system uszczelnień Integra System składający się z szeregu taśm, które można dopasować do konstrukcji otworu okiennego lub drzwiowego. Jego zastosowanie minimalizuje powstawanie mostków termicznych, dzięki czemu możemy cieszyć się komfortowym korzystaniem z pomieszczeń, nawet przy niesprzyjających warunkach pogodowych.

Wymiana okien zimą, choć nieco bardziej wymagająca od inwestycji realizowanej wiosną lub latem, niesie ze sobą korzyści. Wielu producentów na zimową porę roku przygotowuje promocyjne oferty, z których możemy skorzystać. Większa może być także wówczas dostępność ekip montażowych, które w szczycie sezonu budowlanego mają z reguły wypełnione zleceniami kalendarze. Część inwestorów decyduje się również na przeprowadzenie prac remontowych jeszcze przed nadejściem nowego roku, kiedy to będą już obowiązywać nowe, bardziej rygorystyczne wymogi w zakresie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (w skrócie określane mianem WT 2021). Co istotne, przy wymianie okien, drzwi czy bramy garażowej możemy ubiegać się o dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze".

źródło: AiB